Ana sayfa Portekiz Lizbon 25 Nisan Köprüsü, Lizbon

25 Nisan Köprüsü, Lizbon

648
0
PAYLAŞ
25 nisan koprusu
25 Nisan Köprüsü, Kaşifler Anıtının Tepesinden Çekim

25 Nisan Köprüsü, Portekiz’in Lizbon şehrinde masmavi sulara sahip Tejo Nehri’nin üzerine kurulan bir asma köprüdür. Sudan yüksekliği yaklaşık 70 metre olan köprü, 6 Ağustos 1966 tarihinde Salazar Köprüsü adıyla halkın hizmetine açılmıştır. Daha sonra Karanfil Devrimine gönderme olarak adı şimdiki haliyle değiştirilmiştir. San Francisco’da bulunan Golden Gate Köprüsünün mühendisleri tarafından inşa edilmiştir. 2016 yılında günlük ortalama 200 bin araç geçişine olanak sağlamaktadır. Çok yoğun tren seferlerine de olanak sağlayan bu köprüden günlük ortalama 200 tren geçmektedir. Bu sayede günlük ortalama 400 bin insan Tejo nehrini bu köprü vasıtasıyla geçmektedir.

Köprünün toplam yüksekliği ortalama 190 metrenin üzerinde olarak hesaplanmıştır. Ayrıca toplam uzunluğu 2.228 metre olarak ölçülmüştür. En uzun açıklığı 1.013 metre olan köprünün mimarı Ray M. Boynton’dur. İki kule üzerine oturtulmuş köprünün gece aydınlatması da, Türkiye’deki boğaz köprüsüne çok benzemektedir. Kırmızı renge boyanan köprü, saf pik demirden inşa edilmiştir. Bu köprüye alternatif olarak Vasco da Gama köprüsü de bulunmaktadır. Yapımında yoğun olarak çelik tellerin kullanıldığı köprünün müdürleri David B. Steinman ve Ray M. Boynton ikilisidir. 1999 yılında, köprü üzerinde güçlendirme çalışmaları yapılmıştır ve başta demir yolu ile güverte olmak üzere birçok eksiği giderilerek köprüye can verilmiştir. Her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilen köprünün en çok gece saatlerinde ilgi gördüğü ortaya çıkmıştır. Köprünün çok fazla kullanılıyor olması kendisine duyulan ilginin daha da artmasını sağlamıştır. Lizbon’a yapacağınız gezilerinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Öneriler

Devasa ve göz kamaştırıcı ışıklandırma sisteminden dolayı, hava karardıktan sonra ziyaret etmeniz önerilir. Köprü üzerinde resim çektirmek yasak olduğu için, hemen yakında bulunan düzlük alandan en iyi resimleri yakalamanız mümkün olabilir. Köprünün karşı tarafında bulunan Hz. İsa Heykeliyle güzel bir açı yakaladığınız takdirde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Kaşifler Anıtının tepesine çıkarsanız köprüyü tepeden çok daha rahat görebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

25 Nisan Köprüsüne Nasıl Gidilir?

Köprüye, şehrin her noktasından kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz halk otobüsleri bulunuyor. Ayrıca 3 numaralı Metro istasyonunu kullanarak da kolaylıkla varabilirsiniz. Bunun dışında taksilere veya minibüslere çok az bir ücret ödeyerek, hızlı bir şekilde köprüye yakın bir yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık adres; Ponte 25 de Abril, Lizbon, Portekiz

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here