Ana sayfa Almanya Berlin 4 Saatte Berlin Turu

4 Saatte Berlin Turu

180
0
PAYLAŞ
berlin

Kuzenlerimden biri Polonya’ya geçiş öncesi uçuşunu Berlin’e alıp buradan otobüse bineceği için kendisiyle Berlin’de çok hızlı bir tur yaptık. Buradan da bana bir yazı çıktı. 4 Saatte de Berlin görülebilirmiş…

1- Alexanderplatz’dan 100 Numaralı otobüse bin: Alex iki havalimanına giden yolların kesişimi olduğu için başlangıç noktası olarak burayı seçiyoruz. Öncelikle dışarı çıkıp TV kulesini görüyor, selfi alıyor, mor otobüs işaretlerini takip ederek meydanın dışına çıkıp karşıya geçiyor ve 100 numaralı otobüsün ilk durağına gidiyoruz. 100 Numaralı otobüs turistik noktaların çoğuna uğruyor. Bu yüzden size üst kattaki en ön sırayı ya da doluysa, sağdan yer kapmanızı öneriyorum. Yolda görecekleriniz: Berliner Dom, Humboldt Uni, Staatsoper, Brandenburger Tor. Brandenburger Tor’da inip gereken Berlin fotoları çekildikten sonra, otobüse indiğimiz yerden tekrar binerek tura devam. Sırada Bundestag/Reichstag, Schloss Bellevue var. Buralardan geçerken eğer karanlık değilse Tiergarten’ı yanından görmüş oluyorsunuz. Son durakta, Zoologischer Garten’da iniyoruz. Şu anda bulunduğunuz yer Kurfürstendamm ya da Berlincesi Ku’damm.

2- Ku’damm: Wilhelm Gedaechtniskirche buradaki görülmesi gereken binamız. Vaktiniz varsa içeri girip bir tur atın. Buradan çıktıktan sonra ise Alex yönüne giden 200 Numaralı otobüse binin. İneceğimiz yer ise Potsdamer Platz olacak.

3- Potsdamer Platz: Berlin’in Maslak’ı denebilir. Bahnhof girişinin hemen önünde Duvar’dan kalma bir kaç parça ve tarihçesine ilişkin yazılar var. Bunlara baktıktan sonra Sony Center’a girin. İçeride görülebilecek Film ve TV Müzesi var ama o kadar vaktimiz olmadığı için bir dahaki sefere. Binanın mimarisine şöyle bir bakınıp varsa WiFi ihtiyacınız varsa kapının önünde Starbucks’ın internetini kullandıktan sonra Checkpoint Charlie’ye geçebiliriz. Bir miktar yürüme mesafesinde, bu kez tabanvay. Buraya yürürken aynı zamanda Topographie des Terrors Müzesi’nin yanından geçeceksiniz. Burası Nazilerin gizli servisi.

App_indir_banner_mobil

4- Check Point Charlie: Burası Doğu ve Batı Berlin arasındaki geçiş noktası. Amerikan askeri kıyafeti giyen kişilerle fotoğraf çektirebilirsiniz, pasaportunuza bir miktar ücret karşılığı DDR çıkış pulu vurdurabilirsiniz. Buradan çıkınca meşhur Türk mahallesine geçip burayı da görmedim demeyeceğiz. Bunun için Checkpoint Charlie’den Hallesches Tor yönüne giden U6’ya binip bu noktadan aktarma ile U1’e binerek Kottbusser Tor’da iniyoruz.

5- Kotti-Kreuzberg: Buraya vardığınızda kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceksiniz, “Küçük İstanbul” diye tabir edilen Berlin Semtinde bulunmaktasınız. Metrodan indikten sonra yeşil renkli dev gibi “Kreuzberg Zentrum” yazısını göreceksiniz. Buranın altından geçip turunuza başlayabilirsiniz. Tur sırasında bol bol Türkçe isimli market, cafe ve restoran ile karşılaşacaksınız. Burada duyduğunuz diller sadece Türkçe veya Almanca olmayacak, son yılların yükselen değeri olarak turistler ve yabancılar tarafından  ziyaret edilen popüler bir semt olduğu için İngilizce de kulağa sık sık çalınıyor. Açsanız, günlerden Pazartesi ise Piri’s Chickena giderek pazartesi indirimi ile harika bir hamburger ve çok ucuz Berliner Kindl içebilirsiniz. (http://piris-chicken.com) Ya da Salı ise Santa Maria’da bir Eurodan Taco yiyebilir ve yine bir Eurodan tekila shot içebilirsiniz. (http://santaberlin.com/mexican-restaurant-kreuzberg/) Vaktiniz daha fazla ise U8 ile Mehringdamm’a ulaşıp aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Mustafas Gemüse Kebap’ta harika sebzeli tavuk döneri tadabilirsiniz. Bu döner bildiklerinizden çok farklı ve aşırı lezzetli! Çok aç olup sırada beklerken hemen yanda bulunan Curry Wurst dükkanından ön atıştırma yapanlar da var.

6- East Side Gallery: Kotti’den sonra hala vaktiniz varsa Kottbusser Tor veya Görlitzer Bahnhof’dan U1’e binip Warschauer Strasse’ye gidebilirsiniz. Burada indikten sonra biraz geri yürüyerek East Side Gallery’e ulaşarak graffiti dolu Berlin Duvarı önünde klasik “Berlin’deydim” fotoğrafını çektirerek bu kısa çaplı geziyi tamamlayabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Not: Bu turu hızlı gerçekleştirmek gerektiğinden internetiniz varsa, haritada ulaşım bağlantılarını çözmeye çalışarak vakit kaybetmektense BVG App’i kullanarak bulunduğunuz pozisyondan bir sonraki durağa gidiş için yön ve bağlantı direktifleri almak turunuzu kolaylaştırır…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here