Ana sayfa Türkiye Adana Adana’da Görmeniz Gereken 20 Büyüleyici Yer

Adana’da Görmeniz Gereken 20 Büyüleyici Yer

336
0
PAYLAŞ
adana taş köprü

Leziz bir şehir diye bir tanım yapacak olsak herhalde ilk aklımıza gelen şehir Adana olurdu. Lezzet turizmiyle öne çıkan Adana Toros dağlarının güneyinde bulunuyor. Bir şehri gezerken neler yaşamak istersiniz?

Tarihe yolculuk edeyim, antik kentlerde kaybolayım, yediğim yemeklerin lezzetini de unutmamayım diyorsanız Adana sizi çağırıyor demektir. Efsaneleriyle de sizi büyüleyecek bir şehir Adana. Şahmeran efsanesinin doğduğu yeri görebilirsiniz. Adana’yı şöyle doyasıya gezmek istiyorsanız girmeniz gereken yerleri bilmelisiniz. Tabi önce Adana otobüs bileti almak için Metro Turizm’i ziyaret etmeniz gerekecek.

İşte Adana’da sizi büyüleyecek 20 yer:

 • Adana Taş Köprü

Romalılar tarafından inşa edilen Taş Köprü Dünya’nın ulaşım sağlayan ilk köprüsüdür. Yani araç trafiğine açık olan ilk köprüdür. Adana’nın sembolü olan Taş Köprü tarihin en eski mimari yapılarından biridir. Bu heybetli köprü şehrin tam ortasında yer alır. Buraya gittiğinizde nehri izleyin ne kadar muhteşem olduğunu göreceksiniz.

 • Adana Ulu Camii

Diğer adı Ramazanoğulları Camii olan bu yapı Selçuk Mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan camide 1508 yılına kadar uzanan kitabeler bulunur. Kubbeleri kurşunla kaplıdır. Çini süslemeleri oldukça güzeldir.

App_indir_banner_mobil
 • Adana Arkeoloji Müzesi

Binlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Adana Arkeoloji Müzesi ülkemizin en eski 10 müzesi arasında yer alıyor. Çukurova’nın ilk çağlarından kalma birçok tarihi eser bu müzede sergilenir. Prehistorik dönem, Hitit, Asur, Fenike, Frig, Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi kalıntıları müzede görebilirsiniz.

 • Büyük Saat

Kesme taştan inşa edilmiş olan Büyük Saat, 32 metre uzunluğunda ve prizma şeklindedir. Osmanlı’nın en uzun saat kulesidir. Çok sağlam bir yapıdır. Yapımından uzun süre sonra Almanya’dan saat makineleri getirilerek restore edilmiştir. Söylentiler bu yapının yerin altında, derinlerde de devam ettiğini söyler.

 • Tarihi Kazancılar Çarşısı

Osmanlı zanaatkârlarının yetiştiği, sanatlarını icra ettiği Tarihi Kazancılar Çarşısı 500 yıllık bir tarihin ihtişamını sunuyor. Burada Adana kebabının en iyisini de yiyebilirsiniz. Geleneksel esnaf tarihinin en eski hikâyelerini burada dinleyebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)
 • Adana Merkez Sabancı Camii

Orta Doğu’nun en büyük camisi olan Adana Merkez Sabancı Camii 99 metre yükseklikte 6 minareye sahiptir. Bu görkemli yapı başınızı döndürecek kadar etkileyicidir. Seyhan nehrinin kıyısında yer alan cami 28.500 kişinin sığabileceği kadar büyüktür. Caminin sebil çeşmesinde özel günlerde bal şerbeti dağıtılır.

 • Adana Merkez Parkı

Ülkemizin en büyük parkı olan Adana Merkez Parkı koca bir günü keyifle geçirebileceğiniz bir yer. Göz alabildiğince yeşil alanda birbirinden güzel peyzaj düzenlemeleri var. Portakal Çiçeği Festivali de burada yapılıyor. Seyhan nehrinin kıyısında bulunan park çok büyük ve gezilecek çok yeri var.

 • Adana Çarşı Hamamı

Adana Çarşı Hamamı Büyük Saatin karşısındadır. Önünde çok fazla dükkân olduğundan hamam pek görünmüyor. Haftanın belli günlerinde kadınlar belli günlerinde erkeklere hizmet veriyor. Oyma taş sanatının en güzel örneklerini bu hamamda görebilirsiniz.

 • Adana Etnografya Müzesi

Toroslar’da ve Çukurova’da yaşamış olan Yörüklerin ve Türkmenlerin kültürlerine ait tarihi eserler bu müzede sergileniyor. Vitrinler, panolar, taş eserler, Yörük odası gibi birçok bölümden oluşuyor. Yörük çadırı örneğini de burada görmeniz mümkün. Bahçede kitabe ve mezar taşları bulunuyor.

 • Çoban Dede Parkı Ve Çoban Dede Müzesi

Çoban Dede parkı nehrin kıyısında çok hoş bir alandır. Keyifli ve huzurlu zaman geçirebileceğiniz bir tepede yer alır. Çoban Dede parkının efsanesi de hayli ilginç. Söylentilere göre buraya gelen iş makineleri işlerini yapamamış. Yani tepeyi ortadan kaldıramamış. Çoban Dede burayı korumuş. Bu nedenle de Çoban Dede türbesinin ziyaretçisi epey çok.

 • Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Kilikyalıların yaşadığı bu antik kentte tiyatro, suyolları, stadyum, kaya mezarları gibi alanlar bulunuyor. Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan Anavarza antik kentinde bir Ortaçağ kalesi de var. Bin yıllarca eski bir tarihe bura tanıklık edebilirsiniz.

 • Şar Antik kenti

Hitit medeniyetine kadar uzanan bir tarihi Şar antik kentinde hissedebilirsiniz. Roma dönemine ait bir tapınağın kalıntıları bu antik kentte yer alıyor. Ala Kapı en bilinen kalıntılardan biri. Antik havuz, kaya mezarları, su kanalları gibi kalıntıları burada görmeniz mümkün.

 • Feke Kalesi

Feke kalesi içindeki yapılarıyla zamanın en lüks kalelerinden biri olduğunu göstermektedir. Bu tarihi yapı 12.yüzyıldan kalma bir yapıdır. Kalenin manzarası ruhunuzu dinlendirecek güzelliktedir.

otobusbileti_sorgula2
 • Hasan Ağa Camii

Tek bir çivi bile kullanılmadan inşa edilmiş olmasıyla ünlü bir camidir. Kesme taştan yapılmış olan camiinin ahşap kapıları geometrik süslemelerle kaplıdır. Kalem işleriyle bezenmiş olan süslemelerin eşi benzeri yoktur.

 • Seyhan Barajı Baraj Gölü

Seyhan nehri Akdeniz’e dökülen en büyük nehirdir. Adana kenti yüzyıllardır bu nehrin bereketiyle ayakta kalmıştır. Seyhan barajı be baraj gölü gözünüzü gönlünüzü açacak görüntüler sunar. Nehir kenarında, baraj bölgesinde çok keyifli geziler yapabilirsiniz.

 • Misis Mozaik Müzesi

Misis döneminden kalma mozaiklerin sergilendiği bu müze mozaik meraklıların ziyaret ettiği bir yer. Farklı bir şeyler görmek isterseniz bu müzeye girmelisiniz. Mozaik sanatının büyüsünü de burada yaşayabilirsiniz.

 • Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’ün Adana’yı 1923 tarihinde ziyaret ettiği sırada misafir olduğu evdir. Tipik Adana evi mimarisini yansıtan Atatürk Evi Müzesi Seyhan Caddesinde yer alıyor.

 • Dilberler Sekisi

Dinlence ve mesire alanı olan Dilberler Sekisi gezinizin yorgunluğunu atabileceğiniz bir yer. Nehir ve göl manzaralı kafelerde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

 • Eski Baraj ve Regülâtör Köprü

Bu bölgede sokak satıcılarından bici bici, şalgam gibi yerel lezzetleri tatma şansınız var. Baraj gölü kıyısı gezmek için çok hoş bir yerdir. Kırı boyunca yürüyebilir çeşitli lezzetleri tadabilirsiniz.

 • Şahmeran Kalesi

Resmi adı Yılankale olan bu kale efsanesiyle ünlüdür. Şahmeran efsanesinin geçtiği yer olan kale 12.yüzyıldan kalmıştır. Kendinizi efsaneler kentinde hissedeceğiniz tarihi bir alandır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here