Ana sayfa Seyahat İpuçları AirBnb Nedir, Nasıl Kullanılır?

AirBnb Nedir, Nasıl Kullanılır?

551
0
PAYLAŞ

AirBnb.com.tr son yılların en çok popüler olan konaklama alternatiflerinden biri. Bunun gerekçesi olarak, ev veya oda kiraladığınız için kendinizi daha rahat hissetmeniz, mutfağa sahip olmanız gibi hususlar bulunuyor. Bazı şehirlerde hostellerden pahalı oluyor, kalmak mantıklı olmuyor. Bazı şehirlerde ise tam tersi. Kalabalıksanız ayrı odalar tutmak yerine bir daire tutmak daha hesaplı olabiliyor. Yani artık otel rezervasyonundan önce kontrol etmeniz gereken bir adres daha var. Yazının sonunda 70 TL tutarında bir de kupon bulacaksınız.

Şirketin sloganı “Orada Yaşayın”, çünkü size gerçekten bir yerli gibi o şehrin havasını solumayı vaat ediyorlar. Yeterince paranız varsa mesela bir kale kiralayıp orada kalabilirsiniz.  Mesela 23 Nisan’da Hamlet’in kalesi Airbnb üzerinden kiralandı. Bu bir etkinlikti elbet. En hevesliye bu şans tanınmak üzere gecesi sadece 30 TL’ye tekabül edecek biçimde şatoda bir gece geçirmek mümkündü.

AirBnb kadar ünlü olmasa da, aynı prensiple çalışan başka bir adres de wimdu.com. Almanya’ya gidecekseniz göz atmak isteyebilirsiniz.

Eğer boş odanız var ise evinizde, bu sizin için güzel bir gelir yöntemi de olabilir. Zira, odayı aylık kiraya vermekten daha kazançlı olabiliyor. Üstelik kültürel paylaşım da cabası. Bazı şehirlerde ise sitenin başı vergi sistemi dolayısı ile dertte. Otellerin aksine herhangi bir vergi takibi olmadığından ve giderek de kiralama yaygınlaştığından devletler duruma el atmaya başladı.

App_indir_banner_mobil
  • Siteye üye olmak: Facebook, Google ya da e-mail ile üye olabilirsiniz. Üye olmadan da mekan arayabiliyorsunuz ancak rezervasyon yapamıyorsunuz.
  • Bir adres beğenmek: Özel oda, paylaşımlı oda ya da bütün bir daire? Hangisini tercih ederseniz, lokasyonlara da bakarak kendi bütçenize uygun bir yeri bulmalısınız.
  • Ev sahibine rezervasyon isteği göndermek: Diyelim mükemmel mekanı buldunuz ve kesinlikle orada kalmak istiyorsunuz. O zaman ev sahibinize tarihleri belirterek istek göndermelisiniz. Kendisine ayrıca kısa bir de mesaj yazarak arzunuzu belirtebilirsiniz.
  • Ödeme yapmak: Karşı taraftan kabulünüzü aldığınızda ödeme yapmanız gereken süreç başlayacak. Ödeme içerisinde site de kendine bir ücret alıyor. Zaten bu ücret size gösterdiği fiyata dahil. Bunun haricinde bazı ev sahipleri temizlik ücreti de alabiliyor. Siz ödeme aşamasında total fiyatı görüyor ve paypal, banka transferi ya da kredi kartı ile ödüyorsunuz. Bazı ev sahipleri ödeme sırasında güvenlik taraması isteyebilir. Bunun için de pasaport ya da kimliğinizi sisteme tanıttıktan sonra ödemeye ehil olabilirsiniz.
  • Rezervasyonunuz oldu!: Evet, tebrikler açıkta değilsiniz. Eğer herhangi bir nedenle iptal etmek isterseniz ev sahiplerinin iptal politikalarının farklı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bazısı parayı hiç iade etmezken bazısı yarısını size geri verebiliyor. Bence AirBnb’nin en büyük dezavantajı bu olay. Booking.com da son anda bir kelepir fiyat yakalarsanız iptal politikası esnek rezervasyonunuzu rahatlıkla silebiliyorsunuz ancak burada pek mümkün değil.
  • AIRBNB’ye üye olmak ve 70 TL İNDİRİM ALMAK İÇİN ŞURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ. 

Şahsen, şimdiye dek AirBnb bir defa kullandım. New York’da oteller aşırı pahalıydı ve Queensde bir oda tutup orada kalmıştık. Queens pek nezih bir muhit değil açıkçası ama ev sahibesi halinden memnundu. Kendisi gece çalışıyordu ve pek yüzünü görmedik. Rahatlıkla mutfağını kullandık, banyosu güzeldi ve bir rafında da misafirler için yiyecekler tutuyordu.

Berlin’e ziyarete gelen arkadaşlarım ise oda kiralamış ve çaylar kurabiyelerle çok güzel ağırlanmıştı. Memnun ayrıldılar.

Herhangi bir sorun yaşamanız halinde kendilerine call centerdan ulaşabilirsiniz, zira çok yardımcı olduklarını duydum. Hatta hediye kuponları ile telafide de bulunabiliyorlar.

ucakbileti_sorgula (1)

AirBnb deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here