Ana sayfa Yunanistan Atina Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi

487
0
PAYLAŞ
akropolis muzesi
Akropolis Müzesi

Akropolis’ten çıkarılan tüm eserlerin 2007 yılına kadar sergilendiği Akropolis Müzesi, 2007 yılından sonra içeriğindeki tüm eserleri daha modern olan Yeni Akropolis Müzesine devretmiştir. Akropolis antik kentinin girişinde yer alan bu devasa müze, tıpkı adı gibi modern bir mimariye sahiptir. Müzenin tüm katlarında şeffaf zemin kullanılmış ve bu sayede ziyaretçilerin bir alt kattaki eserleri görmesi sağlanmıştır. Müzede bulunan eserlerin tümü, toplamda üç katta sergilenmektedir. İlk katta çıkarılan eserler Akropolis’in yamacından çıkarılanladır. Kendinizi Akropolis’e tırmanıyormuş gibi hissedeceğiniz diz ve uzun yamaçlı koridorlar bulunuyor ve bu koridorları tırmandığınızda Erectheion ile Nike tapınağından çıkarılan heykel ve değerli eşyaları görebiliyorsunuz.

En üst kata çıktığınızda da, bu eşsiz müzenin en etkileyici kısmına gelmiş oluyorsunuz. Yalnızca PARTHENON için ayrılan bu katta resimlerden kalanlar ve heykeller sergileniyor. Ayrıca Parthenon tarihini konu alan videolu bir gösterim yeri de bulunuyor. Bunun dışında koridoru gezdiğinizde, sanki Parthenon’un çevresinde geziyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz. Boydan boya camla kaplanmış olan pencerelerden muhteşem Akropolis görüntülerini alabilirsiniz. Müzenin 2. Ve 3. Katları arasında eşsiz yunan mutfağının bulunduğu bir restoran ve müze mağazası bulunuyor. Müze içerisinde kesinlikle fotoğraf çekilmesi yasak.

Tavsiyeler

Müze için ödediğiniz ücret ile Akropolis kentini gezmek için ödediğiniz ücretler bir birinden ayrıdır ve Akropolis için ayrıca 40 TL civarı ödemeniz gerekiyor. Biletler internet üzerinden de satılıyor ve özellikle yaz dönemlerinde saatlerce sıra beklememek için online bilet opsiyonunu kullanmanızı öneriyoruz.

Atina Gezilecek Yerler listenizde ilk sıraya Akropolis Müzesini koyup, ikinci sıraya Akropolis’i koyabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Akropolis Müzesi Giriş Ücreti

Normal: 5€
Öğrenci: 3€

Akropolis Müzesine Nasıl Gidilir?

ucakbileti_sorgula (1)

Müzeye ulaşmak için Akropolis’e giden araçları kullanmanız yeterli olacaktır. Düzenli olarak sefer düzenleyen Happy Train ve Hop on/off halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu taşıma araçlarının Akropolis Müzesinde sabit durakları bulunduğu için hiç zorlanmadan doğru otobüsü bulabilirsiniz.

Açık adres; Dionysiou Areopagitou 15, Atina 117 42, Yunanistan

Atina Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili tüm bilgilere erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here