Ana sayfa Yunanistan Atina Akropolis

Akropolis

773
0
PAYLAŞ
Akropolis Atina

Her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan ve Antik Yunan medeniyetinin başkentinde bulunan Akropolis, dünyada en çok ilgi çeken yerlerin başında gelmektedir. Bu bölge Antik Yunan Medeniyetinin içinde, tanrılar için inşa ettiği tapınakların bulunduğu ve ileri derecede kutsal sayılan bir yerdir. Akropolis’in içinde bulunan en gösterişli ve devasa tapınak Athena adına yapılan Parthenon’dur. Yapımı 6 ay süren bu yapının günümüze kadar sadece sütunları ayakta kalmayı başarmıştır. Akropolis’in en kutsal bölgesinde bulunan Erecheteion tapınağı ise, Yunan mitolojik kralları Cecrops ve Eredtheus için inşa edilmiştir.

Bölgede bulunan bir diğer yapıda, Akropolis’in görkemli giriş kapısı olan Proplaea’dır. Çoğunluğu yıkılan bu eşsiz kapı, şekil itibariyle Berlin’de bulunan Breandenburg kapısına benzetilmektedir. Bölgedeki Nike Tapınağı ise, zafer tanrısı olan Nike için Perslilere karşı kazanılan bir savaş sonrasında inşa edilmiştir. Ancak bu tapınak günümüze gelene kadar sadece ufak bir bölümü ayakta kalabilmiştir. Dionysus Tiyatrosu da güney yamaçta bulunuyor ve 18.yy’da ortaya çıkarılan bir yapıdır. Genel olarak o dönemde şenlikler için kullanılıyormuş. Bunun dışında bölgenin en büyük tiyatrosu olan ve günümüze kadar sapa sağlam ulaşmayı başarmış Odeon of Herodos Atticus bulunuyor. Güney yamaçta bulunan bu devasa tiyatro, aynı zamanda Odeon teriminin de atası sayılıyor. Bu antik bölgeden çıkarılan tüm heykeller, antik eşyalar ve eserler, girişin yanı başında yer alan Akropolis müzesinde sergilenmektedir.

Tavsiyeler

  • Bu antik şehir tıpkı Roma ve İstanbul gibi yüksek tepelerin üzerine inşa edildiği için şehrin her yerinden görülebilmektedir. Bu nedenle eğer Atina şehir merkezindeki Syntagma Meydanındaysanız, 10 dakikalık bir yürüyüşle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Eğer yürüyerek gidecekseniz ilk önce Akropolis Müzesini gezmenizi öneririz. Ayrıca güney yamaç yolunu kullanarak hiç sıra beklemeden içeri girebilirsiniz.
  • Eğer Atina’ya kış aylarında giderseniz Akropolis’i sabah saatlerinde ziyaret etmenizi öneriyorum. Çünkü saat 15:00’te kapanıyor ve saat 14:30 gibi herkesi dışarı çıkartıyorlar.
  • Yaz aylarında Atina‘ya giderseniz ise tam tersi akşam saatlerinde gitmenizi öneriyorum. Yaz aylarında saat 20:00’de kapatılan Akropolis’in içi 19:30’da boşaltılıyor. Akşam saatlerinde harika ışıklandırmasıyla daha etkileyici. 18:00 ideal ziyaret saati.
  • Eğer öğrenciyseniz öğrenci kartınızı giriş için kesinlikle kullanın. Türkçe öğrenci kartınız dahi kabul ediliyor. %50 indirimli giriş bileti alabilirsiniz.

Akropolis Ziyaret Saatleri

App_indir_banner_mobil

1 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında yaz tarifesi uygulanmaktadır: Yazın ziyaret saatleri: 08:00 – 19:30, Pazartesi günleri 11:00 – 19:30

1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında kış tarifesi uygulanmaktadır. Kışın ziyaret saatleri: 08:30 – 15:00

Akropolis Giriş Ücreti

ucakbileti_sorgula (1)

Normal: 12€
Öğrenci: 6€

Tapınağın çalışma saatleri 08;00 ile 20;00 arasıdır.

Akropolis’e Nasıl Gidilir?

Atina’da gezi yapan Happy Train ve Hop on/off otobüslerinin Akropolis’te durağı olduğu için bu araçları kullanarak kolaylıkla bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Benim önerim ise Monastiraki metrosundan çıktıktan sonra Plaka Bölgesini gezmek, ardından yürüyerek Akropolis’e ulaşmak.

Açık adres; 15, Atina 117 42, Yunanistan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here