Ana sayfa Avrupa Almanya Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

1910
0
PAYLAŞ
berlin öneri

Türkiye’den en çok işçi göçünün olduğu Avrupa ülkesi olan Almanya, 80 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük nüfusa sahip ikinci ülkesidir. Turistik amaçlı seyahatlerin çoğu akraba ziyareti olmasının yanında gezilip görülebilecek bir çok tarihi yapıya da sahiptir. Avrupa’nın turizm başkenti olması nedeniyle bir çok kişi “Almanya vizesi nasıl alınır” diye merak etmektedir.

Almanya vizesi alınırken bilinmesi gereken en önemli nokta, Schengen vizesine ihtiyacınızın olduğudur. Bu vize ile tüm Euro bölgesinde ki ülkelere rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Tabi verilecek vizenin multi (çok girişli) olması gerekmektedir. Tek girişli vize alırsanız sadece Almanya’ya giriş çıkış yapabilirsiniz.

Almanya vizesi alırken öncelikle hangi tür vizeye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gereklidir. Almanya turistik vizesi, oturma vizesi, ticari vize, çalışma vizesi ve aile ziyareti gibi seçeneklerden birini tercih etmek zorundasınız. İstediğiniz vize çeşidine göre hazırlamanız gereken evraklar da değişkenlik gösterecektir. Almanya’ya bir akraba veya aile ziyareti nedeniyle gidiyorsanız, onların göndereceği bir davet mektubu değerlendirmeyi yapacak olan makama daha çok güven verecektir. Hem de sizin başvurunuzun sonuçlanma süresini ve gelecek olan yanıtın olumlu olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu yazımızda turistik amaçlı seyahat edecekler için bilgiler yer almaktadır.

Almanya Vizesi Nereden Alınır?

Vize başvurularınızı Alman konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş iData merkezlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eskiden Alman konsolosluğunda yapılan ve büyük uğraşlar gerektiren bu süreç artık iData ile daha kolay. iData ile vize başvurusu yapmak için öncelikle internet üzerinden randevu almanız gerekiyor. Ardından aşağıda paylaştığımız gerekli evrakları tamamlayarak iData merkezlerinden size en yakın olanına gidebilirsiniz.

iData merkezi İstanbul’da 2 tane olmak üzere toplamda 8 tanedir. İstanbul Harbiye’de olan merkez olarak bilinir ve VIP hizmet de buradan sağlanır.

iData Harbiye Adres: İnönü Mah. Cumhuriyet Cad. No:123 Giriş Kat Harbiye/Şişli –

ucakbileti_sorgula (1)

Almanya Vize Ücreti

Almanya vize başvurusu için ödemeniz gereken ücret 60€. iData hizmet bedeli ise 26,30 Euro. Yani toplamda 86,30 Euro vize başvurusu esnasında ödemeniz gerekmektedir.

Almanya Vizesi için Gereken Evraklar

Öncelikle Almanya Vizesi alabilmeniz için kullanım tarihin bitmesine 90 günden daha uzun bir süre olan pasaportunuzun olması gerekir. Her kişi için aynı evraklar gerekmeyebilir. Kişiden kişiye evraklar değişkenlik göstermektedir. Almanya’nın vize başvurularında en çok dikkate aldığı konulardan biri sizin ekonomik durumunuzdur. Bu nedenle ekonomik durumunuzu ortaya koyan belgeler büyük önem arz etmektedir. Çalışan bir bireyseniz çalıştığınız iş yeri ile ilgili bir çok belge talep edilecektir. Ayrıca seyahatiniz gerçekleştirirken kalacağınız otel rezervasyonunuz ve uçak rezervasyonunuz sizden talep edilecektir. Belgelerin listesi:

 • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
 • Pasaport (Vize talep süresinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalı)
 • Pasaportun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Seyahat sürenizi kapsayacak seyahat sağlık sigortası
 • Vize harcı ve iData hizmet bedeli

Yukarıdaki belgelerin yanı sıra aşağıdaki belgeler de istenmektedir:

 • Uçak biletlerinizin rezervasyon çıktıları
 • Nerede konaklayacağınızı gösterir belge (Otel rezervasyon çıktıları)
 • Son 3 aya ait banka hesap özeti (Hesabınızda minimum 3.000 TL göstermenizi öneririm)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Diğer gelir belgeleri (Varsa araç ruhsatı, ev tapusu vs…)

Ayrıca çalışanlar çalışma belgesi, izin belgesi, SGK hizmet dökümü ve SGK işe giriş bildirgesi sunmalı. Bunları şirketinizden temin edebilirsiniz.

Eğer öğrenciyseniz ailenizden birini sponsor olarak göstermeniz gerekiyor. Detaylı bilgileri Öğrenci vizesi nasıl alınır yazımdan okuyabilirsiniz.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesi ortalama 7-10 gün içerisinde sonuçlanır. Yoğunluğa göre bu süre artabilir veya azalabilir. Yani vizenizi 3 günde de alabilirsiniz, 20 günde de. Resmi tatillerden önce başvurursanız bu süre 20 güne kadar uzayabiliyor. Bu yüzden seyahatinizden en az 15 gün önce vizeye başvurmanızı öneririm.

Vizeyi aldıktan sonra Berlin’de gezmeniz gereken yerleri görmek istiyorsanız Berlin gezilecek yerler yazımızı okuyabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here