Ana sayfa Hollanda Amsterdam Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler

1011
7
PAYLAŞ
Rijksmuseum

Amsterdam’da ne yapılır? Nerelere gidilir? gibi sorularınızı duyduk, bir yazı yazalım dedik. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da görülmesi gereken ve keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta bulunuyor. Nitekim bu yazımıza sığmayan birtakım “secret points” için ayrı bir sayfa açtık: Amsterdam’da Gidilmesi Gereken 11 Mekan. Bu yazımda ise sizlere Amsterdam gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en önemli noktaları paylaşacağım.

Amsterdam‘da adım atar atmaz bu şehrin farklılığını hissedeceksiniz. Bir bisiklet şehri olan Amsterdam’da özgür bir yaşam mevcut. Yeşil alanları çok fazla ve meydanları oldukça geniş. Şehrin en büyük meydanı Dam, ayrıca merkez olarak kabul ediliyor.

1- Dam Meydanı

Amsterdam’a adım atanların ilk gözlerini açtığı yer: Dam Meydanı. Amsterdam’ın şehir merkezidir. Birçok etkinlik ve aktivitelere ev sahipliği yapmakla beraber birçok turistik mekan da barındırır. Halk arasında kısaca Dam olarak dile getirilen bu meydan her zaman hareketlidir. Meydanda ulusal bir anıt bulunur. Bu anıt II. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybedenleri anmak amacıyla yapılmıştır. Amsterdam gezilecek yerler listesinin başında bulunmayı gerçekten hakeden bu meydan şehirde herkes tarafından bilinmektedir.

App_indir_banner_mobil

2- Rijksmuseum

Sanat tutkunlarının kesinlikle gitmesi gerektiği Rijksmuseum’da Hollandalı sanatçıların eserleri bulunmaktadır. Amsterdam’ın en değerli iki müzesinden birisidir. İçeride yaklaşık 8-9 bin adet eser var. Hollanda’nın Ulusal Müzesidir ve içerisinde Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini barındırır. Ayrıca turistlerin çok fazla ilgisini çeken, giden herkesin kesinlikle fotoğraf çektirdiği meşhur “I amsterdam” yazısı da bu müzenin önünde yer alır. Giriş ücreti kişi başı yaklaşık 20€.

3- Amsterdam Kanalları (Singel, Herengracht, Keisersgracht ve Prisengracht)

Amsterdam’ın müthiş estetik kanalları şu anda herkesin gözünü kamaştırıyor. Tarihte su basmış şehirdeki suları boşaltmak ve toprağı ayırmak amacıyla yapılmış, büyük öneme sahip olan bu kanallar Amsterdam şehir planlaması için oldukça önemlidir. Toplam 100 kilometre uzunluğunda bulunan kanalların üzerinde 1281 tane köprü bulunuyor.

4- Anne Frank’ın Evi

Anne Frank ve ailesinin nazi işgali sırasında saklandığı ev, şu anda müze haline dönüştürülmüştür. Birçok eşya değiştirilmeden korunarak turistlere sunulduğu gibi Anne Frank’ın günlüğü de bu evde bulunmuştur ve sergilenmektedir. Tarihte önemli bir sayfaya sahip olan Anne Frank’ın Evi, Amsterdam’da kesinlikle görülmesi gereken önemli bir müzedir.

ucakbileti_sorgula (1)

5- Vondelpark

İsmini şair  Joost Van Den Vondel’den alan Vondelpark, Amsterdam’ın en geniş ve bilinen milli parkıdır. Yemyeşil parkın çimlerinde yatıp akarsunun sesine kulak verip dinlenmek gezerken edindiğiniz yorgunluğunuzu atmak için birebir. Bu parkta buram buram ağaç kokusu bekliyorsanız yanılıyorsunuz, malum Amsterdam’dasınız ve bu park gençlerle dolu 🙂

6- Red Light District

Amsterdam gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı. Şehrin sembolü haline gelen bu bölgede isminden de anlaşıldığı üzere kırmızı ışıklar hakim. Türkçe’de Kırmızı Fener Bölgesi olarak da anılmaktadır. Bölgede birçok randevu evi bulunur. Bu evlerin vitrinlerinde, önünde veya içerisinde hayat kadınları görsel şovlar sunar ve müşterilerini bekler. Ayrıca bölgede birçok sex shop, gay bar veya özel etkinliklerin yer aldığı mekanlar bulunur. Red Light District’te kesinlikle fotoğraf veya video çekimi yasak. Denerseniz, sert bir dille uyarılabilirsiniz.

7- Van Gogh Müzesi

Hollandalı dünyaca ünlü ressam Vincent van Gogh’un eserlerinin yer aldığı ulusal müze her yıl milyonlarca kişiyi ağırlıyor. van Gogh’un hayat hikayesiyle başlayan müze turu kendisinin harika resim eserleriyle devam ediyor. Elde edilen verilere göre 2015 yılında van Gogh müzesini tam 1,9 milyon kişi ziyaret etmiş. Giriş ücreti ise 15€.

8- Begijnhof

14. yüzyıldan kalma, etrafı eski apartmanlarla çevrili bu saklı cennet tam bir huzur yuvası. Daha önce bu bölgede dindar kadınlar yaşarken, şu anda sadece yalnız kadınlar yaşamakta. Bahçenin içerisinde bir adet de kilise bulunuyor. Şehir kargaşasından biraz uzaklaşmak için burada vakit geçirebilirsiniz. Çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapanlar burada uyarılıyor.

9- Heineken Experience

Meşhur Hollanda birası olan Heineken’in müzesidir diyebiliriz. İsmini de bina içinde edineceğiniz tecrübeyi ifade etmesi amacıyla seçmişlerdir. Heineken birasının yapılışını burada izleyebilir, içeride üç adet ücretsiz bira tatma imkanını yakalayabilirsiniz. Ayrıca burada ufak bir ücret karşılığında isminizi bira şişesi üzerine yazdırabilir, anı olarak saklayabilirsiniz. Heineken birası hakkında her şeyi sunan bu müze size bir fabrika havası da veriyor.

10- Amsterdam Kraliyet Sarayı

Dam meydanında bulunan bu müthiş bina, 1655’te belediye binası olarak açılmıştır. Daha sonra Kraliyet Sarayına dönüştürülen bu yapı birçok resmi işlemlerde kullanılmaktadır. Hollanda’da toplamda 3 adet saray bulunur ve Kraliyet Sarayı bunlardan en çok bilineni ve büyüğüdür.

11- Rembrandt Evi Müzesi

Hollandalı meşhur ressam Rembrandt van Rijn’in eserlerinin yer aldığı müzedir. Rembrandt daha önce yaşamının son noktasına kadar burada yaşamıştır. 1906 yılında ise devlet bu evin restore edilerek müze haline getirilmesine karar verdi. Müzede Rembrandt’ın heykelleri, resimleri, tabloları ve tümü olmak üzere 200-300 arası eser bulunmaktadır. Dam Meydanı’ndan 15 dakikalık mesafede bulunan bu müzeyi gezilecek yerler listenize eklemeniz şiddetle tavsiye ediliyor.

otobusbileti_sorgula2

12- Oude Kerk Müzesi

Amsterdam’ın en eski kilisesi. Red Light District’te yer almaktadır. Mimari yapısı, tarihi ve şehrin eski kilisesi olması her yıl binlerce turisti buraya çekmektedir. Red Light bölgesine gelmişken Amsterdam gezilecek yerler listesini tamamlamak adına ziyaret edilmesi gerekir. Dış mimarisi oldukça etkileyici ve ihtişamlı.

13- Westerkerk

West Church olarak da bilinen bu kilisenin çan kulesine çıkıp harika manzarayı izleyebilirsiniz. 65. metreye kadar çıktıktan sonra tüm Amsterdam’ı tepeden izleme şansını elde etmek için sadece 7.5€ giriş ücreti vermeniz gerekiyor. Kiliseyi çevreleyen kanalların manzarası da cabası…

14- Hollanda Film Müzesi

15- The Bulldog Coffeeshop

Amsterdam’ın en bilindik ve eski coffee shop merkezi. Red Light bölgesinde bulunan The Bulldog Coffeeshop ilk kurulanıdır. Aynı yol üzerinde The Bulldog Mack ve The Bulldog Hostel de yer alır. Coffeeshop içinde tütün ve space kek satışı yapılır. Alt katta dilediğiniz alışverişi yapabilirsiniz. Tütün satışı yapılan bu coffeeshop’ta normal sigara ve alkol içmek yasaktır. Fakat 100 metre ileride bulunan The Bulldog Mack’te alkol satışı mevcuttur. Amsterdam’ın en güvenilir ve eski coffeeshop’u olduğu için hem gezmek amacıyla hem de bu deneyimi yerinde yaşamak isteyenler için tavsiye ettiğimiz bir yerdir.

Hollanda Film Müzesi’nin kuruluş amacı, gelecek nesillere sinema kültürünü aktarma ve anlatmaktır. Binlerce film, fotoğraf ve poster bu müzede sergilenir. Ulusal ve birçok yabancı sinemaya ait eserin yer aldığı müzenin mimari yapısı kesinlikle ilginizi çekecek.

Amsterdam gezilecek yerler yazımda sizlere şehirle ilgili gezilmesi gereken tüm noktaları anlatmaya çalıştım. Amsterdam, gezginler için bir cennet. Hem görülecek yerler hem de eğlence anlayışıyla herkesin beğenisini topluyor.

Amsterdam hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere Amsterdam Gezi Rehberi yazımdan ulaşabilirsiniz.

7 YORUMLAR

  1. insanın unutamayacağı olaylarlar ve maceralar yaşayabileceği bir yer. umarım tekrar yolum düşer buraya. tek merak ettiğim şey hiçbir kural yokken nasıl herşey bu kadar düzenli?

  2. yılbaşını burada geçireceğim umarım doğru bir karar vermişimdir gece hayatı ve eğlenceyi de göz önünde bulundurduk tabi

  3. arabalar için düşünülen herşey bisiklet için de düşünülmüş. bazen bisiklet trafiğinde kaldık. bisikletlere özel trafik ışıkları var. herkes birbirine saygılı. çok güzel vakit geçirdik umarım tekrar gidebiliriz. yalnız burada yer alan rembrandt evi müzesini görmemişiz :/ bir dahaki gidişimize inşallah

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here