Ana sayfa Hollanda Amsterdam Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı

514
0
PAYLAŞ
amsterdam kraliyet sarayı
Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı, Amsterdam’ın merkezinde yer alan Dam Meydanı’na konumlu bir yerdir. Şehrin en önemli tarihi yapısı olarak bilinen Amsterdam Kraliyet Sarayı, belediye binası olarak inşa edilmiş, şimdilerde ise Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından resmi törenlerde kullanılmaktadır. İspanya ile 1640’lı yıllarda süren 80 yıllık savaşın ardından yapımı başlamıştır. Hollanda’nın kazandığı zafer sonrasında da tarihi yapısı, tamamen “özgüveni” yansıtmaktadır. Temel yapısında toplam 13.600 adet kazık yer almaktadır. 1808 yılında Kral Louis Bonaparte tarafından saray haline dönüştürülmüştür. Şimdilerde gezi amacıyla kullanılsa da, halen bir tören açılışı düşünüldüğü zaman aktif olarak kraliyet ailesi tarafından tercih edilmektedir. 1800’li yıllardan kalan mobilyaları ile tarihi yapısını çok güçlü kılmaktadır.

Şehrin simgesi haline dönüşen Amsterdam Kraliyet Sarayı, Amsterdam’a yolunuz düşecekse mutlaka gezip, görülmesi gereken yerlerin başını çekmektedir. Biz de Amsterdam gezilecek yerler yazımızda bu saraya yer vermeden geçmedik. Ziyarete açık olan bu yapının içini gezmeseniz dahi, buraya giriş yaparak dıştan görmeyi ihmal etmeyin. Zira savaş dönemine ait pek çok kalıntının da sergilendiği bölümde, müzeler ve anıt gibi yerler de yer almaktadır. Dam Meydanı’nda tarihi birçok yapı yer almaktadır. Amsterdam ziyaretlerinizde tarihi yapısı ile en eski bölgeler arasında yer alan Kraliyet Sarayı, giriş fiyatları bakımından da makul olması sebebiyle çok sık tercih edilmektedir. Hala siyasi ve politik konuşmaların büyük bir bölümü Dam Meydanı’nda gerçekleşmektedir. Bu bölgeye mutlaka gidin ve birkaç saatinizi ayırmaktan geri kalmayın. Oldukça keyifli ve güzel bir şehirde siz de vakit geçirebilmenin keyfini süreceksiniz!

Amsterdam Kraliyet Sarayı Giriş Ücreti

Amsterdam Kraliyet Sarayı giriş ücretleri 7,50 Euro olarak belirlenmiştir. 14 yaşına kadar çocuklardan da ücret alınmamaktadır. Hem uygun fiyatı, hem de güzel bir tarihi bölge olmasından dolayı mutlaka siz de bu bölgeyi görmeden gitmeyin!

Amsterdam Kraliyet Sarayı Ziyaret Bilgileri

Amsterdam Kraliyet Sarayı, Salı ve Pazar günleri hizmet vermektedir. 12.00 ila 17.00 arasında bu bölgeye giderek siz de güzelce vakit geçirebilirsiniz. Diğer günler ziyaret alımına kapalıdır. Sadece dış alanını gezebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Amsterdam Kraliyet Sarayına Nasıl Gidilir?

Buraya her 5 dakikada bir tramvay seferleri düzenlenmektedir. Dam Meydanı, Amsterdam’ın merkezi olmasından dolayı otobüs seferleri de sıklıkla düzenleniyor. Bu bölgeye giden tramvay isimleri ise şöyledir;

  • Dam / Paleisstraat
  • Dam / RaadHuisstraaat
  • Dam 14

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here