Ana sayfa Macaristan Budapeşte Andrassy Caddesi

Andrassy Caddesi

414
0
PAYLAŞ
andrassy caddesi

Andrassy Caddesi (Macarca Andrassy Utca veya Avenue) Macarların Şanzelize caddesi. Kahramanlar Meydanı’ndan başlayan bu cadde şehir merkezine kadar sürüyor. Şehrin ilk metrosu (M1 hattı) sadece Andrassy Caddesi’nin altından geçecek şekilde yapılmıştır. Tüm cadde, UNESCO tarafından korunmaya alınmış. Budapeşte Gezilecek Yerler listenizin içerisinde yer alması gereken bu caddeyi baştan aşağı yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Andrassy Caddesi, Oktogon ve Erzsebet gibi Budapeşte şehrinin önemli meydanlarını da içinde barındırır. Cadde üzerinde dünyaca bilinen lüks markaların mağazaları bulunur. Ayrıca tarihi Opera binası ve Terör Müzesi de bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Caddenin iki yanında da bulunan ağaçlar harika bir görünüm verirken, Christmas ve Yılbaşı döneminde ağaçlara yapılan ışıklandırma göz kamaştırıyor.

Andrassy Caddesi oldukça uzun olduğu için dört bölüme ayrılır. Bu bölümler şu şekilde:

Erzsebet ter’den Oktogon’a kadar olan bölge: Daha çok kentsel, ticari dükkanların olduğu bölge.

App_indir_banner_mobil

Oktogon’dan Kodaly körönd’e kadar olan bölge: Daha çok rezidans ve üniversitelerin olduğu bölge.

Kodaly körönd’ten Bajza utca’ya kadar olan bölge: Daha çok bahçeli villa ve rezidansların olduğu bölge.

Bajza utca’dan Kahramanlar Meydanı’na kadar olan bölge: Birkaç konsolosluğun ve bakanların evinin yer aldığı bölge.

ucakbileti_sorgula (1)

Türk konsolosluğu Andrassy Caddesi üzerinde bulunurken, Rusya ve diğer birkaç konsolosluk da burada bulunduğundan güvenlik her zaman üst seviyede tutulmaktadır.

Caddede geniş bir bisiklet ve yürüyüş yolu bulunur. Bu yüzden özellikle pazar günleri keyifli bir tur gerçekleştirebilirsiniz.

Turunuzu gerçekleştirirken Terör Müzesi veya Kahramanlar Meydanı‘na da uğramayı unutmayın. Buralar hakkında detaylı bilgi için ise sadece bağlantıya tıklamanız yeterli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here