Ana sayfa Hollanda Amsterdam Anne Frank Evi, Amsterdam

Anne Frank Evi, Amsterdam

414
0
PAYLAŞ
anne frank evi

Anne Frank Evi, Amsterdam şehrinin sembollerinden biri haline gelen başlıca müzelerden biridir. Bu yapı 2. Dünya savaşı sırasında Anne Frank ve aile bireylerinin yaklaşık 2 sene saklandıkları evdir ve günümüzde müzeye çevrilmiştir. Savaş sırasında bu evde Nazi ordularından saklanan başka ailelerde bulunmaktadır. Bunlar Fritz Pfeffer ve Van Pels ailesidir.

Günümüzde müze haline getirilen yapı aslında eski bir tüccara aittir ve 1635 yılında inşa edilmiştir. 1942 senesinde şehirde bulunan bütün Yahudi asıllı aileleri toplayıp Alman soykırımından kaçan bu ili aile, yaklaşık olarak 2 yıl bu evin içinde saklanarak hayatta kalmayı başarmıştır. 1942 yılında bu eve saklanıp 2 yıl boyunca burada kalan anne frank, bu süre içinde yaşadığı tüm olayları bir günlük tutarak not etmiştir. Ancak 2. Yılın sonunda bir ihanete kurban giderek yakalanmışlar ve Polonya’daki Auschwitz toplama kampına gönderilmeden önce Westerbook’a gönderilmişler. Fakat Otto Frank dışındaki 7 kardeş hayatını kaybetmiştir. Müzenin müştemilat bölümünde bırakılan bazı ev eşyalarından biride günlüklerdir. Sonrasında günlükler bulunmuş ve anne Frank’ın babasına teslim edilmiş ve babasının isteği üzerine bu günlük notları yayınlanmıştır. İlk olarak 1947 yılında basılan bu günlükler kısa zamanda milyonlarca satılmıştır. Anne Frank anısına müzeye çevrilen bu eşsiz yapı, her yıl milyonlarca turisti kendine çekmeyi başarmıştır. Amsterdam şehrindeki gezilip görülecek yerler arasında en üstte yer alan bu müzede, iş yerleri, depolar, saklanmak için yaptırılan dönerli kitaplık, günlük odası, 8 kişinin birlikte kaldığı oda, Anne Frank’ın odası, Otto Frank sergisi ve pederin odası bulunmaktadır.

Anne Frank Evi Ziyaret Bilgileri

Müze hafta içleri saat 09;00 ile 19;00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Cumartesi günleri 09;00 ile 21;00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 09;00 ile 19;00 saatleri arasında açıktır. Müzeye girişler ücretlidir ve kişi başı 9 Euro’dur.

** Biletinizi online olarak http://www.annefrank.org/ adresinden almanızı öneriyorum. Çoğu gün giriş bileti tükeniyor veya çok uzun kuyrukta beklemek zorunda kalıyorsunuz bilet almak için.

App_indir_banner_mobil

Anne Frank Evine Nasıl Gidilir?

Müzeye tramvay ile gitmek için Raadhuisstraat 13 ve 14 ile Dam, toplu aşıma aracıyla gitmek için sarı renkli halk otobüslerini ve yürüyerek gitmek için batı istikametini kullanmanız sizi kısa sürede müzenin bulunduğu bölgeye getirecektir.

Açık adres;  Prinsengracht 263-267 / 1016 GV Amsterdam / Hollanda

Amsterdam gezi rehberi yazımıza giderek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz!

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here