Ana sayfa Türkiye Antalya Antalya Gezilecek Yerler (Resimler & Bilgiler)

Antalya Gezilecek Yerler (Resimler & Bilgiler)

4776
0
PAYLAŞ
Antalya Saat Kulesi

Türkiye’nin hatta dünyanın en popüler tatil destinasyonlarından Antalya’da gezip görülebilecek birçok yer bulunuyor. Birbirinden güzel plajların yanı sıra tarihi ve kültürel açıdan da zengin bir şehir. Doğa güzellikleriyle ön plana çıkar. Denizinin harika olması dünyanın dört bir yanından bilindiği için her yıl binlerce turist Antalya’ya akın eder. Yaz ilk olarak bu şehirde başlar, son olarak burada biter… Antalya gezilecek yerler resimli ve detaylı olarak bu yazımızda yer alıyor.

Antalya’da toplamda 19 ilçe bulunur. Türkiye‘nin en kalabalık 5. şehri. Yaklaşık 2.5 milyon kişi burada yaşıyor. Tabi yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınıyla bu sayı çok ama çok fazlasına çıkıyor. Üstelik Antalya, Türkiye’de en fazla antik kent bulunan şehir olma özelliğine de sahip. Antalya merkezde gezilecek yerler bulunduğu gibi çevre koylarda ve ilçelerde de inanılmaz güzelliğe sahip birçok yer bulunuyor. Bunların tamamının yer aldığı Antalya gezilecek yerler listemize hemen başlayalım;

Antalya Gezilecek Yerler (Resimler & Bilgiler)

1- Düden Şelalesi

Aşağı Düden ve Yukarı Düden şelaleri olmak üzere ikiye ayrılan Düden Şelalesi kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alıyor. Antalya’ya ayak basan kişilerin genellikle ilk olarak gittiği yer bu doğa harikası şelale. Çevresinde birçok mesire alanı, cafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Bu harika doğa güzelliğinin keyfini çevrede bulunan mesire alanlarında çay içerek çıkarabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

2- Antalya Plajları

Antalya Türkiye’nin en fazla turist çeken tatil şehirlerinden biri. Mavi bayraklı birçok plajı olmakla birlikte birbirinden güzel koyları bulunuyor. Kaş, Alanya, Kemer gibi bölgelerde hem yeşil alanlar hem de inanılmaz plajlar var. En güzel plajları Antalya Plajları yazımızdan bulabilirsiniz.

3- Hadrianus Kapısı

Halk arasında Üçkapılar veya Mermer Kapı olarak da bilinen Hadrian Kapısı Kaleiçi’nde bulunmaktadır. Antalya’yı çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan en fazla bilineni ve ilgi çekeni. Antik kentlerin fazla olduğu Antalya’da bu kapı, Roma İmparatoru Hadrianus’un ziyareti esnasında yapılmış. İsmi de buradan geliyor. Üç gözlü olan bu kapıdan Kaleiçi’ne giriş yapılabilir.

4- Kaleiçi

Etrafı surlarla çevrili, birçok girişi bulunan Antalya’nın kent merkezi. Daracık sokakları ve eski evlerinin düzeni hiçbir şekilde bozulmadığı için atmosferi harika. Kaleiçi’nde muhteşem manzaraya sahip yerlerle birlikte birçok meyhane, bar, gece kulübü, alışveriş dükkanları ve oteller bulunuyor.

ucakbileti_sorgula (1)

5- Karaalioğlu Parkı

Işıklar Caddesi’nin bitiminden başlayan oldukça büyük bir park. Uçsuz bucaksız denizi tepeden görür, harika manzaralara sahiptir. Parkta birçok kuş türü bulunuyor. Kuşların sesleriyle birlikte mavi ve yeşilin huzurlu uyumunun keyfini çıkarabilirsiniz. Parkın içerisinde birçok süs havuzu da var. Bunun yanı sıra Hıdırlık Kulesi de parkın içerisinde yer alıyor. Antalya gezilecek yerler listenizi tamamlarken Kaleiçi’ni bitirdikten sonra bu parka gelebilir, Hıdırlık Kulesi’ni de gezebilirsiniz.

6- Yivli Minare

38 metre uzunluğundaki Yivli Minare, Antalya’nın sembollerinden. Selçuklu döneminde inşa edilmiş bir islami eser olmakla birlikte turistik bir yapıt haline gelmiştir. 90 basamaklı bir yolculuğun ardından minarenin tepesine çıkılabilir. Antalya’daki ilk islami yapıtlardan biri olma özelliğini de taşıyor. Üstelik Külliyesinde Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi yapıları da bulunur.

7- Antalya Müzesi

Bir Arkeoloji müzesi olan Antalya Müzesi, şehrin en büyük müzesi ünvanına sahip. Antalya’nın İtalyanlar tarafından işgali esnasında arkeologların elde ettiği eserler korunarak 1922’de açılan Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Oldukça büyük olan müzede 5.000’den fazla eser sergileniyor. Sergilenmeyen eserlerin sayısı ise 25 – 30 bin civarında. Antalya Müzesi, 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülüne de layık görülmüş. Ufak bir kültür ve tarih turu için Antalya gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

8- Köprülü Kanyon

Antalya’nın harika doğa güzelliklerinden bir tanesi daha. Rafting için oldukça elverişli bir kanyon. Isparta’dan başlayan kanyon, Antalya’da denize dökülüyor. Birbirinden güzel dar vadilerin eşlik ettiği kanyonun mutlaka görülmesi gereken yerleri Köprülü Kanyon Antik Köprüsü ve Köprülü Kanyon Milli Parkıdır.

9- Hıdırlık Kulesi

Karaalioğlu Parkında yer alan Hıdırlık Kulesi, ikinci yüzyılda inşa edilmiş. Silindir biçiminde olan kule zamanında deniz feneri ve körfeze gelen gemileri görmek amacıyla kullanılmış. Alt katında bir oda mevcut, silindir biçimindeki kulenin üzerinde ise denizi görebileceğiniz güzel bir açık alan var.

10- Murat Paşa Camii

Antalya’nın merkezinde bulunan Murat Paşa Camii 1570 yılında inşa edilmiş fakat Selçuklu sanatının izlerine rastlanılması bu camiinin çok daha eski tarihlerde yapıldığı iddiasını ortaya çıkartıyor. Camii Karaman Beyi Murat Paşa tarafından yapılmış. Şehir açısından çok önemli olmasının nedeni bölgedeki ilk cami olması ve tarihin derinliklerine hitap etmesidir.

11- Likya Yolu

Dünyanın en güzel yürüyüş yolları arasında tabi ki yerini bulan Likya Yolu, 535 kilometre uzunluğunda. Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan bu yolda birçok parkur vardır. Yol boyunca birçok doğa kentinden geçiş yapılır, nitekim bu kentlerde konaklanılabilir. İkiye bölünen Likya Yolu’nun ilk bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos yer alırken ikinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis yer alır.

12- Karain Mağarası

Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olan Karain Mağarasının iç görünümü oldukça etkileyici. Denizden yüksekliği 400 metreden fazla. Günümüzde hala mağara içerisinde çeşitli kazı ve arkeoloji çalışmaları yapılıyor. Bulunan eserler Antalya Müzesinde sergilenmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre mağara 500.000 yıldır aynı şekilde kendini koruyor. Bu muazzam doğa güzelliğini görmeniz için Antalya merkezinden 30 km uzaklıktaki Yağca köyüne gitmeniz gerekli.

otobusbileti_sorgula2

13- Manavgat Şelalesi

Antalya’nın sembolik şelalerinden bir tanesi daha. Birçok kaynaktan beslenen Manavgat Şelalesi günümüzde önemli bir turistik nokta. Şehrin gürültüsündan uzak, su ve doğa seslerinin karışımıyla resmen ruhu besliyor. Çevresinde bulunan cafe ve restoranlarda bu şelalenin keyfini çıkarabilirsiniz.

14- Kurşunlu Şelalesi

Antalya’da birçok şelale bulunuyor fakat Kurşunlu Şelalesinin diğerlerinden farkı 7 tane ufak yerden suyun akmasından ve göletlerin birleşmesinden oluşmasıdır. Yeşilliklerin arasından ana şelale yaklaşık 12 metreden gölete dökülür. Tam bir doğa harikası olan bu bölge piknik için de elverişli.

15- Antalya Akvaryum

Dünyanın en büyük akvaryumları arasında yerini alan Antalya Akvaryum, en büyük tünel akvaryum olma özelliğini de taşıyor. Burası sadece bir akvaryum değil bir kompleks. İçeride keyifli anlar geçirebileceğiniz tropik ortamlar, restoranlar, alışveriş mağazaları da mevcut.

16- Aspendos Antik Kenti

Belkıs olarak da bilinen Aspendos, devasa antik tiyatrosuyla bilinen bir kent. Milattan sonra 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş bu kent günümüzde hala etkinlikler için kullanılıyor. Bu büyük tiyatro alanının yanı sıra antik kentte gezilebilecek birçok nokta var.

17- Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti, diğer kentlere göre biraz daha farklı. Antalya merkezinden 30 km uzaklıkta, Korkuteli yolu üzerinde bulunuyor. Ormanların çevrelediği bu kent günümüze kadar çok iyi korunmuş. Gittiğinizde atmosferi en iyi yansıtan bir antik kent olduğunu anlayabilirsiniz.

18- Saklıkent Kayak Merkezi

Türkiye’nin en sıcak şehirlerinden Antalya’da kış sezonunu hareketli hale getiren bir de kayak merkezi bulunuyor. Aralık ve Mart ayları arasında 50-100 metre kar kalınlığında hizmet veren kayak merkezinde eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Eğer seyahatinizi bu aylar içerisinde geçirecekseniz, Antalya gezilecek yerler arasına Saklıkenti de eklemenizi tavsiye ediyoruz.

19- Oymapınar Gölü

Manavgat ilçesinde bulunan Oymapınar Gölü dağların arasında süzülmesiyle harika bir görüntüyü bizlere sunar. Sakin bir ortamda tekne turuna katılabilir veya çevredeki alanlarda piknik yaparak bu doğa güzelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

20- Özdilek AVM

Antalya’nın merkezinde, en fazla ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri. Tüm alışveriş ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi restoran, sinema gibi birçok aktiviteden de faydalanabilirsiniz.

Antalya gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Şehirle ilgili diğer tüm görülmesi gereken yerlere ve bilgilere Antalya kategorisindeki yazımızlardan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here