Ana sayfa Türkiye Antalya Antalya Plajları – En Güzel 15 Plaj

Antalya Plajları – En Güzel 15 Plaj

6407
0
PAYLAŞ

Yaz aylarının vazgeçilmez tatil şehri Antalya’da birbirinden güzel plajlar bulunuyor. Bu sene tatilinizin bir bölümünü Antalya’da geçirmekle çok iyi karar verdiniz.

Antalya plajları sayı olarak çok olmakla birlikte Türkiye‘de, hatta dünyada en güzel plajlar listelerine girmeyi başarmıştır. Biz de bu kararınızı destekleyecek 15 plajı sizlerle paylaşıyoruz.

Antalya Plajları – En Güzel 15 Plaj

1- Kaputaş Plajı

Antalya Kaş’a bağlı olan Kaputaş plajı Kaş ile Kalkan arasında bulunuyor. Denizin renginin turkuaz ve maviyle buluşması harika bir görüntüyü ortaya çıkarmakta.

App_indir_banner_mobil

Yer aldından gelen suyun kıyıdaki kumların arasında süzülmesinden dolayı suyun bir kısmı turkuaz rengini alıyor.

Kaputaş Plajı’na ulaşmak için geçitten aşağı doğru toplamda 187 basamağın inilmesi gerek. Tabi ki, Antalya plajları arasında ilk sırada yerini alıyor Kaputaş.

2- Konyaaltı Plajı

Muratpaşa ilçesine bağlı olan Konyaaltı, Antalya’nın en uzun plajlarından. Uzunluğu 7 kilometreden fazla.

ucakbileti_sorgula (1)

Her yıl hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğruyor. Plajın güzel olması, sahillerde bulunan oteller, cafeler, barlar ve gece kulüpleri Konyaaltı Plajı’nı Antalya’nın en bilindik ve popüler plajlarından biri haline getirmiş durumda.

3- Lara Plajı

Lara Plajı’na halk arasında Altınkum Plajı da denir. Bunun nedeni ise plajın tamamen ince kumdan olması.

Geniş kumsallara sahip Lara Plajı merkezden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta. Diğer plajlara göre deniz burada daha sıcaktır.

Merkezden uzak olmasına rağmen çevresinde birçok konaklama seçeneği ve kamp alanı bulunuyor.

4- Kleopatra Plajı

Alanya’da bulunan Kleopatra Plajı şehrin en ünlü plajlarından. Yaklaşık 2 km uzunluğunda.

Plajın ismi Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan geliyor. Anlatılan hikayelere göre; Roma Generali Anthony Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya hediye etmiş.

Kleopatra Alanya’da yaşamını sürdürürken neredeyse her gün Alanya plajında banyo yapar, vakit geçirirmiş.

5- Phaselis Plajı

Antik kent Faselis’te bulunan plaj çakılsız olmasıyla birlikte harika bir denize sahip. Berraklığıyla öne çıkıyor.

otobusbileti_sorgula2

Üstelik tarihi bir yer olmasından dolayı gezebileceğiniz birçok yer de var. Bir de bölgede milli park bulunuyor. İstenilirse burada piknik de yapılabilir.

6- Adrasan Plajı

Antalya merkezinden 75 km uzaklıkta bulunan harika bir koy: Adrasan.

Denizinin masmavi oluşundan dolayı yabancı turistlerin çok fazla ilgisini çekiyor. Sessiz ve sakin, doğayla iç içe bir plajda güzel vakit geçirmek isteyenler için tercih edilebilir.

7- Patara Plajı

Kaş’a bağlı olan Patara’ya otobüslerle merkezden ulaşım sağlanabiliyor. Antalya’nın en uzun plajlarından biri.

Denizi çoğu zaman yüksek ve durmayan dalgalarıyla biliniyor. İnce kumlu plajı ve ormanla iç içe olması burayı tam bir doğa cenneti yaparken Patara Antik Kenti’nde ufak bir tarihi yolculuğa da çıkabilirsiniz.

8- Olympos Plajı

Ağaç evlerin meşhur olduğu Olimpos, tam bir doğa cenneti. Çeşit çeşit ağaçlar sayesinde yeşille mavinin bir arada görüldüğü nadir yerlerden birisi.

Olimpos’ta bulunan Çıralı Plajı, en bilindik ve güzel plaj diyebiliriz. Caretta carettaların çok fazla bulunduğu bu plajda tüm doğallık korunuyor.

Üstelik Olimpos Antik Kenti gezebileceğiniz bir yer olduğu için kültürel anlamda da zenginliğe sahip bir yer.

9- Karpuz Kaldıran Plajı

Düden Şelalesinin denize döküldüğü yer olan Karpuzkaldıran plajı sakinliğiyle biliniyor. Kum plajı olmakla birlikte sığ bir denize sahip.

Askeri dinlenme kampı olarak kullanılıyor.

Konyaaltı’nda olduğu için ulaşımı da oldukça kolay.

10- Küçük Çakıl Plajı

Kaş’ın bir diğer harika plajı. Fotoğrafta görmüş olduğunuz yerin sağ tarafında bulunan ufak bir girişi olduğu için Küçük ismine sahip.

Çakıllardan oluşan bu ufak girişten, Kaş’ın enfes suyuna kendinizi bırakabileceğiniz gibi yan taraflarda bulunan şemsiyelerin altındaki yerlerde bu harika denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

11- Büyük Çakıl Plajı

Denizin ortasından bir yerden soğuk su kaynağı çıkmasından dolayı suyu oldukça soğuk bir plajdır. Üstelik tuz oranı da çok az.

İsminden de anlayacağınız üzere plaj çakıllı. Aslında küçük bir koy fakat Küçük Çakıl’dan daha büyük olduğu için bu ismi almıştır.

12- İncekum Plajı

Alanya’da bulunan İncekum plajı yaklaşık 1 km uzunluğunda.

Plajda bulunan kumun inceliğinden dolayı İncekum ismini almıştır.

Plajın çevresinde bulunan çam ağaçları buraya ayrı bir hava katarken, çevrede bulunan kamp alanları da sizin için güzel bir fırsat olabilir.

13- Finike Plajı

Dağ ve ormanlarla iç içe, muazzam bir plaj. Birbirinden güzel koyları bünyesinde barındırıyor.

Bu plajın ince kumları çok meşhur. Hatta halk arasında bu kumların şifalı olduğuna inanılıyor.

14- Ulaş Plajı

Antalya turizmine önemli bir katkısı bulunan Ulaş Plaj’ında kayalıklarla denizin görüntüsü ön plana çıkıyor.

Plajın yakınında bir de dinlenme tesisi var. İster plajda, ister dinlenme tesisinde, ister de bu harika kayalıkların üzerinde bulunan çay bahçesinde vakit geçirebilirsiniz.

Ulaş Plajı, Alanya merkezinden 6 km uzaklıkta bulunuyor.

15- Mermerli Plajı

Antalya’nın merkezinde plaj arayanlar için tavsiye: Mermerli Plajı. Kale içinde, yat limanının sonunda bulunan bu plaj genellikle sakin deniziyle biliniyor.

Antalya plajları arasından seçtiğimiz 15 plaj listesinin sonuna geldik. Şehirde daha birçok güzel plaj ve koy bulabilirsiniz. Üstelik bu plajların çoğu mavi bayrağa sahip.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here