Ana sayfa Şehirler Avrupa Aristoteles Meydanı

Aristoteles Meydanı

519
0
PAYLAŞ
Aristoteles Meydani
Aristoteles Meydanı

Aristoteles Meydanı, Selanik’in ana meydanı olarak bilinmektedir. 1918 yılında Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından düzenlenen ve halka açılan bu meydan, 1950 yılında tamamen inşasını tamamlamış ve turistleri de bünyesinde kabul etmeye başlamıştır. Son olarak 2000’li yılların başında restore edilen bu alan, şimdiler de ise yıllık 5 milyonu aşkın turist tarafından tercih edilmektedir.  Bilindiği gibi 1917 yılında Selanik’te çıkan Büyük Yangın, şehir başta olmak üzere Aristoteles Meydanı’nın da 2/3’nün kullanılamaz hale gelmesine neden olmuştur. Özellikle çıkan yangının Avrupa’da ve Dünya’da birçok kişi tarafından ilgi çekici bir unsur olduğu da bilinmektedir. Şehrin sosyopolitik yaşamı düşünüldüğü zaman Aristoteles Meydanı hayati bir önem taşımaktadır.

Bölgede ki siyasetçiler tarafından düzenlenen miting ve konuşmaların tamamı da bu bölge de gerçekleşmektedir. Noel ve Karnaval gibi kutlamalar açısından da kültürel değeri bulunan bu alan, pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çevresinde yer alan birçok kafe ve bar ile beraber genç nesillerin ciddi anlamda dikkatini çeken bir mekan olarak bilinmektedir.

Meydanın sol kısmında ise sizlere konaklama hizmetleri sunan otel ve pansiyonlar yer almaktadır. Ayrıca sağında ise ünlü sinema olan Olympion yer alıyor. Tarihi bir bölgeyi keşfetmek ve burada güzel bir gezinti ortamı yakalamak istiyorsanız, Selanik gezilecek yerler içerisine mutlaka Aristoteles Meydanı’nı eklemeyi ihmal etmeyin. Aristoteles Meydanı, tam anlamıyla her yaş grubuna hizmet eden bir bölgedir. Bu yüzden aileniz ile seyahat yapacaksanız, sizlere tam anlamıyla hitap eden bir hizmetle karşılaşabilirsiniz. Kafeler, alışveriş bölgeleri, barlar, kitapçılar, bankaların yoğunlukla bulunduğu çarşılar, oteller, sinema ve tiyatro alanları gibi birçok tarihi yerler bulunur. Ayrıca sizler gece hayatı bakımından da Selanik’i tercih edecekseniz, Aristoteles Meydanı bu kapsamda sabah gün doğana kadar barlar ve gece kulüpleri ile sizlere hizmet sunmaktadır. Günümüzde birçok kişinin başlıca tercihi konumunda yer alan Aristoteles Meydanı, tarih kokan yapısıyla beraber sizlere elverişli bir ortam sunmaktan da geri kalmamaktadır. Bu sayede siz de gezip, görmek istediğiniz yerlerin içerisine mutlaka Aristoteles Meydanı’nı eklemekten geri kalmayın!

Aristoteles Meydanı Ziyaret Bilgileri

Halka açık bir alan olmasından dolayı bölgeye giriş ücretleri yoktur. Fotoğraf çekmek ve güzel vakit geçirmek açısından siz de bölgede ki kafeleri tercih edebilir, cüzi rakamlara karnınızı doyurabilir ve içki içebilirsiniz. Her gün binlerce turiste ev sahipliği yapan bu bölge, 24 saat boyunca hizmet sunan kafe ve barları ile sizleri bünyesinde ağırlamaktadır. Yani harcayacağınız para, sizlerin ne kadar eğlenmek ve bölgeyi değerlendirmek istediğiyle orantılıdır.

App_indir_banner_mobil

Aristoteles Meydanı’na Nasıl Gidilir?

Selanik’in merkezinde yer almasından dolayı ulaşım oldukça rahattır. Bu bölgeye giden tramvayları veya otobüsleri kullanarak sizler de keyifli bir yolculuk yaşayabilir, çok kısa sürede de bölgeyi keşfetme seçeneklerine erişebilirsiniz.

Selanik gezi rehberi yazımıza giderek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here