Ana sayfa Şehirler Avrupa Atatürk Evi Müzesi, Selanik

Atatürk Evi Müzesi, Selanik

1808
0
PAYLAŞ
ataturk evi muzesi
Atatürk Evi Müzesi

Selanik’e giden bir Türk’ün ilk adım atması gereken yer. Selanik gezilecek yerler arasında ilk sıraya yerleştirdiğimiz Atatürk Evi Müzesi hakkında tüm bilgilerin yer aldığı yazımıza hoşgeldiniz.

Atatürk’ün doğup büyüdüğü, çocukluk ve gençlik dönemlerinin büyük bir bölümünü geçirdiği, aynı zamanda memleketin hür bir irade rejimiyle yönetilmesi için yol arkadaşları ile beraber karar verdiği tarihi ve eşsiz ev, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak tanzim edilerek Selanik’te hizmete açılmıştır. Bu tarihi evin hemen bitişiğine Türk konsolosluğu inşa edilmiştir. Bodrumu ile beraber 3 katlı bir avluda yer alan bu ev, her sene binlerce turisti ağırlamaktadır.

Atatürk Evi Müzesi Hakkında Bilgi

Evin zemin katında, kapıdan girildiğinde tuğla döşemeli bir hole girilmiş olur. Sağdaki ilk oda kiler ve ikinci odada mutfak olarak kullanılmıştır. Kiler bölümünde tamamen mutfak eşyaları yer almaktadır. Bunların arasında toprak testiler, bakır kaplar, baltalar, çömlekler, küpler ve havanlar bulunuyor. Mutfak bölümünde ise raf ve dolaplar yer almaktadır. Sol tarafta bulunan birinci oda ise hizmetçi odası olarak kullanılmıştır. İkinci oda ise merdivenli sofadır ve bu odadan 1. Kata çıkılmaktadır. Birinci kata aynı zamanda bahçedeki çıkartma taş merdivenlerle de girilebilmektedir. Girişinde ahşap tavanlı çok geniş bir sofa bulunur. Sofanın tam orta kısmında da bir ahşap masa yer almaktadır. Solda yer alan ilk oda oldukça küçüktür ve çeşitli mutfak eşyaları ile ocaklar bulunmaktadır. İkinci oda ise yatak odası olarak kullanılmıştır. Odanın köşe kısmında iki kişilik bir demir yatak bulunmaktadır. İkinci katta bulunan sefirli sofa ise tıpkı 1. Kattakine benzemekte ancak daha küçük ebatlarda yapılmıştır. Giriş bölümünde bazı alçı işlemeli tavan motifleri yer almaktadır. Ayrıca Atatürk’ün doğup büyüdüğü bu evde bir Atatürk büstü, pirinç mangal, bir yazı masası ve çeşitli koltuklar bulunmaktadır. Duvarların birçoğunda Atatürk ile ilgili çeşitli levhalar ve tabakalar asılıdır. Ayrıca Atatürk’ün hayatına dair birçok fotoğraf ve belge yine bu müzede sergilenmektedir.

Atatürk Evi Müzesi Ziyaret Saatleri

Atatürk Evi Müzesi, resmi tatiller de dahil olmak üzere her gün saat 10:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.

App_indir_banner_mobil

Giriş ücreti alınmamaktadır.

Atatürk Evi Müzesine Nasıl Gidilir?

Şehirde bulunan tüm toplu taşıma araçları Aya Dimitriya Mahallesine düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Bunun dışında taksi kiralayarak veya ufak bir yürüyüş yaparak ta kısa sürede müze evine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık adres; Aya Dimitriya Mahallesi / Apostolu Pavlu Caddesi / No:75 / Selanik / Yunanistan

ucakbileti_sorgula (1)

Selanik Gezi Rehberi yazımıza giderek şehir hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here