Ana sayfa Yunanistan Atina Atina Milli Park

Atina Milli Park

315
0
PAYLAŞ
atina milli park
Atina Milli Park

19.yy’dan bu yana romantizmin merkezi olarak kabul edilen Atina Milli Parkı, Yunan metropolünü oluşturan ilk botanik park ve bahçesi olarak bilinmektedir. Bahçe planı 1839 yılına planlanmış ve ziyaretçileri dostça karşılayan bir tasarımla inşa edilmiştir. 8 kilometrelik yollar, insanlara dönemecin çeşitli fotoğraflarını göstermektedir ve dönemim şairlerinin heykelleri yer almaktadır. İon tarzında bazı dekoratif sütunlar da bahçe içine dekorasyon amaçlı yerleştirilmiştir. Roma ve Yunan döneminden kalma antika eserleri Amallias caddesinde görebilirsiniz.

Toplamda 158 kilometrekarelik bir alana sahip olan milli parka Zapion bahçeleri de eklendiğinde bu rakam 288’e çıkmaktadır. Parkta bulunan tabela ve stantlar sayesinde yolunuzu rahatlıkla bulabiliyor ve güneşin doğuşundan batışına kadar dilediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Bu alan ayrıca çocuklar için yapılan eğitim programlarında ev sahipliği yapıyor. Atina belediyesi park yönetimi ile birlikte çocuk kütüphanesinin katkılarıyla kurulan çocuk oyun alanı, küçük hayvanat bahçesi, çiftlik hayvanları ve kafe barı bulunuyor. Bu bahçe 1836 yıllarında kraliyet sarayı için tatil alanı olarak kullanılsa da, günümüzde Yunan Parlamentosu için kullanılmaya başlanmıştır. Tamamen İngiliz bahçelerine benzeyen bir yapıda inşa edilmiştir. Amerika, Avustralya, Çin ve Güney Afrika’da getirilen yüzlerce çalı ve ağaç türü ile renklendirilmiştir. Pakta toplam 7,000 adet yaprağı dökülmeyen ağaç ve 10 bin kadarda diğer bitki türlerinden bulunuyor. Ayrıca 102 tanesi endemik olmak üzere yaklaşık 520 çeşit bitki bulunuyor. Yeşilliklerin dışında Atina’nın tek mermer güneş saati ve terapi kaynağı olan bir çeşme yer alıyor. Ayrıca parkta büyük bir göl ve bu gölün içinde sazan ve benzeri onlarca balık çeşidi bulunuyor. Dünyadaki en zengin içerikli parklardan biri olan Yunan Milli Parkı her sene yüzbinlerce turisti ağırlıyor.

Tavsiyeler

Parka giriş ücretsizdir ancak park içindeki bazı etkinliklere katılmak farklı ücretler ödemenize neden olabilir. Ayrıca parkı gezip görmeyi planlıyorsanız, kesinlikle gündüz saatlerinde gitmeniz gerekiyor çünkü güneş battıktan sonra ziyaretçi kabul edilmiyor.

App_indir_banner_mobil

Atina’da diğer gezilecek yerler için linke tıklayabilirsiniz.

Atina Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden parka ulaşım için Metro istasyonlarını veya halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Şehirde ulaşım çok ucuz olduğundan, grup halindeki gezintilerde taksi kiralamak daha hızlı ve hesaplı olacaktır. Syntagma Meydanı‘dan yürüyerek sadece iki dakikalık mesafede.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Amalias 1,Athens 105 57,Yunanistan

Atina Gezi Rehberi yazımızda Atina hakkında tüm bilgilere erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here