Ana sayfa Yunanistan Atina Atina Ulaşım Rehberi

Atina Ulaşım Rehberi

863
0
PAYLAŞ
atina havaalanı

Atina’ya nasıl gidilir?

Atina’ya İstanbul üzerinden uçakla gitmek için Türk Hava Yolları, Pegasus veya Aegean Airlines’ı tercih edebilirsiniz. Eğer bavulunuz yoksa, sadece sırt çantanız ile yolculuk edecekseniz Aegean Airlines’tan oldukça ucuz fiyatlara uçak bileti bulabilirsiniz. Aegean Airlines diğer havayolları firmalarında olduğu gibi 8 kg ücretsiz kabin bagajı veriyor. Ancak bu sırt çantasının kilosunu şu ana kadar hiç kontrol ettiklerini görmedik. Ortalama 100 TL’ye uçak bileti bulmanız mümkün.

Otobüs ile de İstanbul > Selanik > Atina rotasıyla ulaşabilirsiniz fakat bu yolculuk sizin için çok fazla zaman kaybına ve yorgunluğa yol açacağından önermiyoruz.

Atina Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Atina Elefterios Venizelos Havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Kısa sürede şehre ulaşmanın üç yolu bulunuyor.

App_indir_banner_mobil

Metro: Havaalanına iner inmez metro tabelasını takip edip 3 numaralı metro hattına binmeniz gerek. Aghia Marina – Douk. Plakentias – Athens International Airport rotasını takip eden bu hat havalimanından şehir merkezine ulaşım konusunda en kolay seçenek. Metro her yarım saatte bir kalkıyor. Saat sabah 06:30’da başlayan seferler akşam 23:30’a kadar devam ediyor. Yolculuk süresi ise 30-40 dakika arasında. Syntagma meydanına veya Monastiraki’ye bu metroyla ulaşabilirsiniz. Havalimanından metroya biniş ücreti biraz gereksiz pahalı Atina’da. Tek gidişlik bilet 10€. Eğer çift yön almak isterseniz (7 gün içerisinde kullanmak zorunlu) 18€ ödemeniz gerek.

Otobüs: Atina havaalanından merkeze gitmenin bir diğer kolay yolu da 24 saat express otobüsler. 7/24 hizmet veren otobüsler gece metronun çalışmadığı saatlerde hayat kurtarıcı oluyor. Havaalanının 4 ve 5 numaralı çıkış kapılarından kalkan otobüslere binmek için daha önce danışmadan bilet almanız gerek. Bilet ücreti 6€. Kullanabileceğiniz hat numaraları:

X95: Atina Havalimanından Syntagma meydanına giden otobüs hattı. Her 15 dakikada bir kalkar.
X96: Atina Havalimanından Piraeus’a giden (Pire) otobüs hattı. Yarım saatte bir kalkar.
X93: Atina Havalimanından Kifisos Otobüs İstasyonuna gider. Kalkış zamanları kontrol edilmelidir.

ucakbileti_sorgula (1)

Taksi: Atina havaalanından şehir merkezine taksiyle kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Havaalanının 3 numaralı çıkış kapısında bulunan taksi durağı size yardımcı olacak. Taksi ücreti diğer ülkelere kıyasla Atina’da biraz pahalı. Nitekim merkeze ulaşım ücreti 35€ civarında oluyor. Gece tarifesi Atina’da hala devam ediyor. Eğer gece taksiye binerseniz bu maliyet 50€’a kadar yükseliyor. Eğer 3-4 kişilik bir grup iseniz taksiyi tercih edebilirsiniz.

Atina Şehir İçi Ulaşım

Metro: Atina’da ulaşımın en pratik yolu metro. Metro ile şehrin istediğiniz noktasına ulaşabiliyorsunuz. 3 adet hat bulunuyor. 1 numaralı hat (Yeşil) 1869 yılında kurulmuş. Londra’dan sonra dünyanın en eski metrosu. 2. ve 3. hat ise 2000 yılında kurularak ulaşımı rahatlattı. Şu andaki yapıda Akropolis’ten Pire Limanı’na, Olimpiyat Stadı’ndan Tren İstasyonu’na kadar her yere ulaşabiliyorsunuz.

Hat 1 (Yeşil): Kifisia – Piraeus
Hat 2 (Kırmızı): Anthoupolis – Eliniko
Hat 3 (Mavi): Havaalanı – Aghia Marina

Atina’da metrolar her gün sabah 5:30 – gece 00:30 arası çalışıyor. Her Cuma ve Cumartesi geceleri ise 2 ve 3 numaralı hatlar gece 2:30’a kadar hizmet veriyor.

Tek geçişlik bilet ücreti: 1,40€
24 saatlik bilet: 4,50€
Biletinizi metro istasyonlarında bulunan makinelerden alabiliyorsunuz. Aldığınız biletler metro, otobüs ve tramvaylarda da geçerli oluyor.

Otobüs: Atina’da ulaşımın bir diğer yolu da halk otobüsler. Genellikle otobüsler sabah 05:30 ile gece 00:00 arası hizmet veriyor. Metrodan aldığınız bileti kullanabilirsiniz. Eğer biletiniz yoksa binerken şoförden de satın alabiliyorsunuz. Otobüs hatları ve saatleri için detaylı bilgi bu sitede.

Tramvay: Atina’da üç adet tramvay hattı bulunuyor.

Hat 1: Syntagma Meydanı – SEF
Hat 2: Syntagma Meydanı – Voula
Hat 3: Voula – SEF

otobusbileti_sorgula2

Özellikle yaz aylarında tramvayların kullanım oranı artıyor. Çoğu kişi sahillere, plajlara ve bu bölgede bulunan mekanlara ulaşmak için tramvayı tercih ediyor. Tramvayların çalışma saatleri sabah 05:30’dan gece 01:00’a kadar. Cuma ve Cumartesi günleri ise bu süre gece 02:30’a kadar uzuyor.

Şehirde görülmesi gereken yerler için: Atina Gezilecek Yerler

Yeme-içme konusunda önerilerimiz için: Yunanistan Yeme-İçme Rehberi

Gece hayatı için: Atina Gece Hayatı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here