Ana sayfa Türkiye Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir

712
0
PAYLAŞ
atlihan el sanatlari carsisi

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, ülkemizin ve aynı zamanda Eskişehir’in en büyük değerlerinden biri olan Lüle taşının tekrar tüm dünyaya tanıtılması ve pazarlanması için Odunpazarı belediyesi tarafından 2005 yılında hizmete açılmıştır. Ayrıca Lüle taşını işleyen ustaların belediye himayesi altına alınması ve yeni ustaların geliştirilmesi teşvik edilmiştir. Bu çarşıda toplamda 25 adet atölye bulunmakta ve işlenen taşların üretim, satış ve teşhiri yapılmaktadır. Bu nedenle ülkemizde Lüle taşı ürünlerini görmek ve bu taşı yakından incelemek isteyen tüm gezginlerin uğrak mekânı haline gelmiştir. Atlıhan El Sanatları Çarşısı, ilk yapıldığı günden beri her zaman lületaşı imalatı için kullanılmış ve birçok kez el değiştirmesine rağmen asıl amacından şaşmamıştır.

Öncelerde han olarak kullanılan bu çarşının birçok bölümü yakıldı, yıkıldı ve resmen harabeye döndürüldü. Ayrıca 19.yy’la kadar varlığını sürdüren ve hanın tam orta kısmında yer alan kuyuda bu yıkımdan nasibini almıştır. Sonrasında Odunpazarı belediyesi tarafından 2006 yılında Odunpazarı evlerini yaşatma projesi kapsamında yeniden inşa edildi. İnşa işlemleri yapılırken orijinal mimarisi göz önüne alınarak restore edilmiştir. Toplamda 675 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan han, şehrin tüm geleneksel yapılarını da içinde bulunduran devasa bir yapıdır. Zemin kat ve birinci kat olmak üzere iki kattan oluşur. Çarşı genel olarak içinde lületaşı, toprak kap, gümüş ve cam atölyelerinin yer aldığı bazı geleneksel el sanatlarının satış ve teşhirinin yapıldığı dükkânlar içermektedir. Ayrıca şehrin tüm sosyoekonomik ve sosyokültürel yapısına katkı sağlayan en büyük aktörlerin başında gelmektedir.

Tavsiyeler

Çarşıda satılan ürünler genel olarak çok uygun fiyattan satıldığı için gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Ayrıca istek üzerine yapılan ürünlerden sipariş edebilir ve dilediğiniz isimi veya şekli işletebilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler listesinde olması gereken bu çarşıda tarihi bir hava hala korunuyor. Bu yüzden mutlaka ziyaret etmelisiniz.

App_indir_banner_mobil

Atlıhan El Sanatları Çarşısına Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden gidecekseniz Odunpazarı’na düzenli olarak sefer yapan minibüsleri kullanarak kısa sürede semte varabilirsiniz. Bölge küçük olduğundan yürüyerek hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüs terminalinden kuzey yönüne doğru kısa bir yürüyüş yaparak hem Odunpazarı’nın dünyaca ünlü güzelliklerini keşfedebilir hem de Atlıhan El Sanatları Çarşısına ulaşabilirsiniz.

Açık Adres; Paşa Mah. Pazaroğlu Sok. / No: 8 / Atlıhan El Sanatları Çarşısı. / Odunpazarı / Eskişehir

Eskişehir gezi rehberi yazımıza giderek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşın.

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here