Ana sayfa Polonya Krakow Auschwitz Nazi Toplama Kampı

Auschwitz Nazi Toplama Kampı

1576
0
PAYLAŞ
auschwitz
Auschwitz Nazi Kampı Sokakları

Auschwitz Nazi Kampı, 2. Dünya Savaşı‘nda Nazi Almanya’sı tarafından kurulmuş dönemin en büyük zorunlu çalışma ve toplama kampıdır. İlk olarak kurulan bu kamp, Polonya’daki Krakow şehrinin yaklaşık 60 km batısında ve çok küçük bir kasaba olan Oswiecim’in güneybatısına inşa edilmiştir. Auschwitz Nazi Kampına Avrupa ülkelerinden yaklaşık olarak 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir. Bu insanların ortalama 1 milyonu Yahudilerden olmak üzere toplamda 1,1 milyon insanın katledildiği elde edilen verilere göre tahmin ediliyor. İnsanlığın en üzücü olaylarından birinin yaşandığı Auschwitz Nazi Kampı, günümüzde ziyarete açıktır. Polonya seyahatiniz sırasında tarihin en üzücü ve vahşi olaylarına ev sahipliği yapmış bu kampı gezmenizi öneriyoruz.

Auschwitz Nazı Kampına getirilenlerin hepsi iş umuduyla bu kampa gelmişti. Nitekim kampın girişi hiç de kampı andırmayan, gelenleri inandırıcı bir şekilde hazırlanmıştır. Hatta giriş kapısının üzerinde ünlü Alman slogan “Arbeit macht frei” yazar. (Türkçesi: “Çalışma insanı özgürleştirir.”) Kampa girer girmez çevresini kapatmış olan tel örgüler dikkat çekiyor. Zamanında bu tel örgüler yüksek voltajda elektriğe sahipmiş ve kaçmak isteyen mahkumlar bu tellere temas ettiği an hayatını kaybetmiş. Auschwitz’in odalarını gezerken, çalışmak için gelen insanların valizleri ve birçok kişisel eşyalarının hala korunduğuna şahit olacaksınız.

Kampa ilk gelen yaklaşık 900 bin kişi hiç bekletilmeden gaz odalarına alınmış veya ya da vurularak öldürülmüştür. Geriye kalan 200 bin insanda eksik beslenme, hastalıklar, tıbbi deneyler, kötü muamele ve işkenceler esnasında ölmüş veya gaz odalarına alınarak ölüme terk edilmiştir. Yaklaşık 6 aylık bir sürenin sonunda hayatını kaybeden tutsakların tamamı, yaklaşık günde 10 saat ağır koşullarda çalıştırılmıştır. Gaz odalarına gönderilen bu tutsaklara ceset yakma, toplama ve saç kesme gibi işlerde yaptırılıyordu. 2. Dünya savaşı başlamadan önce Auschwitz Nazi Kampı, eski ismiyle Oscwinchim, tahmini olarak yarısı Yahudi olan ve ortalama 14 bin kişinin yaşamakta olduğu çok sakin bir kasabaydı. Auschwitz adı, Holokost döneminde kurban olmuş insanların ve dolayısı ile 2. Dünya savaşında süren Nazi dehşetinin de sembolü haline gelmiştir. Bu kamplar, Nazilerin düşmen olarak gördüğü eşcinseller, Romanlar ve Yahudilerden oluşan yaklaşık 6 milyon insan en ağır şartlarda işkence görerek vahşice öldürülmüştür. Auschwitz Nazi Kampı, 1979 yılının başlarında UNESCO İnsanlığın Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir ve bu iki vahşet kampının kalıntıları, Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi, Yahudi mezarlığı ve Holokost anma yeri olarak kamuya açılmıştır.

Getirilen insanların fazlalığından dolayı 1942 yılında, Auschwitz Kampına 3 km uzaklıkta bir kamp daha yapılıyor. Bu kampın adı Birkenau. Birkenau kampına getirilen binlerce insan direkt olarak gaz odalarına alınmış ve öldürülmüştür. Kampta, toplamda 6 gaz odası ve 4 ölü yakma tesisi bulunuyor. Öldürülmeyenler ise çok ağır şartlarda çalıştırılıp, işkence edilmiş. Almanlar, öldürülen insanların organlarını kullanmak amacıyla bazılarını Almanya’ya göndermiş bazılarını ise kampta tutmuştur. Gezerken sadece saçlardan oluşan bir oda görecek ve şok olacaksınız.

App_indir_banner_mobil

Katil Doktor: Mengele

Nazi Kampının doktorlarından Mengele, ölümlerin en büyük sorumlusu olarak görülür. İnsanların üzerinde yapmış olduğu vahşi deneyler tarihe kazınmıştır. Çocukların üstünde basınç testi, hadım etme, ilaç testi gibi deneyler yapmıştır. Hatta göz rengi değiştirmek için çocukların gözlerine bazı kimyasallar enjekte etmiştir. Bir insanın soğuğa ne kadar dayanıklı olduğunu test etmek amacıyla birçok yahudiyi çırılçıplak Polonya’nın müthiş soğuğu ile baş başa bırakmıştır ve buzlu sulara atmıştır.

Tavsiyeler

  • Milyonlarca insanın çalışma umuduyla gidip katledildiği bu kampı ziyaret ettiğinizde sessiz ve mateminizi korumanız önemlidir. Nitekim sizinle birlikte kendi ırkından birçok insanı kaybetmiş üzüntülü insanlar olacak. Hatta psikolojik olarak kendini iyi hissetmeyip, dışarı çıkan birçok insanla karşılaştık.
  • İnsanların yakıldığı oda, gaz odaları ve vurulduğu duvarlardaki acıyı hissetmek adına Krakow gezilecek yerler listenizin başında olmalıdır Auschwitz.
  • Auschwitz Nazi Kampına giriş ücretsizdir fakat rehber eşliğinde gezmek isterseniz 300-400 zloty civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Rehber, bir gruba hizmet verdiği için ücret kişi başı oldukça uygun fiyatlara denk gelebilir. Kampı kesinlikle rehber eşliğinde gezmenizi öneriyoruz. Gezilen her odanın üzüntülü bir anısı ve tarihi mevcut. Duyduklarınızla gördüklerinizi rehber aracılığıyla bağdaştırabilirsiniz. Seyahatinize 10 gün kala visit.auschtwitz.org adresinden rehber rezervasyonu yapabilirsiniz.
  • Kampa gitmek için yollardan biri, şehir merkezinde bulunan anlaşmalı turizm ofisleri veya otellerinin düzenlediği turlara katılmaktır. Bir diğeri ise otogardan direkt olarak kampa giden shuttle servisleri kullanmak.

Auschwitz-Birkenau Kampı Giriş Ücreti

Normal Giriş: Ücretsiz
Rehberli Giriş: Grup fiyatlarına göre değişmektedir. Ortalama kişi başı ücret 10€
Krakow Şehir Merkezinden Tur: Ortalama 40€

ucakbileti_sorgula (1)

Auschwitz Nazi Kampına Nasıl Gidilir?

Auschwitz Nazi Kampına, Krakow üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi imkânlarınız ile Krakow Glowny adındaki tren İstasyonuna gelerek (bu tren istasyonu otogar bölgesinde bulunmaktadır) hem otobüs hem de tren servisleri aracılığıyla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Krakow Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here