Ana sayfa Vize / Döküman Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

1093
0
PAYLAŞ
hofburg sarayi

Avusturya, başkenti Viyana olan 8.5 milyonun üzerinde nüfusa sahip bir Avrupa ülkesi ve bu nüfusun %1.6’sı kadar da Türkiye’den giden vatandaş yaşamakta. Para birimi Euro ve resmi dili de Almanca.

Belirtelim ki, Avusturya vize verme işlemlerinde katı olan ülkelerden biri. Vizecilik hizmetleri veren VfsGlobal’e gittiğinizde, diğer ülke bankolarında sıra varken Avusturya’da neden olmadığına bu nedenle şaşırmayınız. Eğer arka arkaya farklı ülkelere gitmek gibi bir planınız varsa önceliği daha uzun süreli ve çok girişli vize veren başka bir ülke araştırabilirsiniz. İtalya Vizesi, Yunanistan vizesi yazılarımıza bakabilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın, başka bir ülkeden Schengen alacaksanız o ülkeden ilk girişinizi yapmanız önemli, aksi takdirde Avusturya sizi gümrükte geri çevirebilir.

VİZE TİPİ

Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın’ net olması gerekmektedir. Turistik, Ticari, Aile/Arkadaş Ziyareti, Kültürel ve diğer kategoriler içinden birine girmesine göre belgeleriniz de değişiklik gösterecektir.

App_indir_banner_mobil

Vize aracısı kurum olarak çalışan VfsGlobal’in çeşitli noktalarda başvuru merkezleri bulunuyor.

BAŞVURU MERKEZLERİ

Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezlerine vize başvuruları için 0212 373 58 25 numaralı çağrı merkezinden veya websitesinden randevu alınması gerekmektedir. Ankara, Gaziantep, İzmir, Antalya, Trabzon ve Bodrum başvuru merkezlerimizden başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri Avusturya Büyükelçiliği’nin sorumlu olduğu aşağıdaki illerden birinde ikamet etmesi gerekmektedir.

ucakbileti_sorgula (1)

Ankara Avusturya Büyükelçiliğinin sorumlu olduğu iller: Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır , Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, KKTC, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin ( İçel ), Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılacak vize başvuruları için 0212 373 58 25 numaralı çağrı merkezinden randevu alınması gerekmektedir.

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu sorumlu olduğu iller: Bilecik, Bolu, Bursa, Edirne, İstanbul, Kirklareli, Tekirdag, Kocaeli, Balikesir, Canakkale, Sakarya, Zonguldak.

Avusturya Büyükelçiliği için her başvuru şahsen yapılmalıdır.

VİZE ÜCRETİ (EURO)

Schengen Vizesi (18 yaş ve üstü için) 60
Schengen Vizesi (6-11 yaş arası – 12 yaşına girmemiş ise) 35
Schengen Vizesi (0-5 yaş arası – 6 yaşına girmemiş ise) 0

Başvurunuz reddedilirse ücretler iade edilmemektedir.

Istanbul Harbiye, Istanbul Altunizade ve Bursa Vize Başvuru Merkezinden yapılan her başvurudan, vize ücretinin yanı sıra 26 Euro (KDV dahil) hizmet harcı alınmaktadır. VFS Global hizmet harcı elden teslim alınmaktadır.

GEREKLİ DÖKÜMANLAR

otobusbileti_sorgula2

Belgelerinizi teslim ettikten sonra özellikle finansal durumunuzu gösterecek ek belgeler istenmesi olası. Örneğin, bu yazıyı yazmamda aslında kaynak olan ve şu anda Viyana ziyaretini gerçekleştiren (öğrenci) arkadaşımdan tam belgelerinin üzerine sponsorunun banka hesabıyla ilgili ek belgelerle, banka imza sirküleri de istediler. O nedenle vizeye önceden başvuru yapmaya çalışın, böyle ek istemler ortaya çıkabiliyor.

Ankara ve İstanbul üzerinden yapılacak başvuruların sayfalarında farklılık görebiliyorsunuz. O nedenle sizinle burada tek bir liste paylaşamıyoruz. Ankara için şuradan listeye ulaşabilirsiniz. İstanbul için ise şuradan ulaşabilirsiniz.

KAÇ GÜN SÜRER? 

Bütün belgeler teslim edildikten sonra 3-7 gün arasında pasaportunuza ve vizenize kavuşuyorsunuz. Ancak Avusturya en çok başvuru reddeden Avrupa ülkelerinden biri hayal kırıklığına da uğrayabilirsiniz. Öte yandan, verdikleri zaman da ziyaret gününüz sayısında veriyorlar. 6 aylık vize gibi bir beklentiniz varsa, biraz zor.

Viyana gezi rehberimizi kontrol etmeyi unutmayın:)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here