Ana sayfa Türkiye Balıkesir Ayvalık’ın En Güzel Koyları ve Plajları

Ayvalık’ın En Güzel Koyları ve Plajları

7021
0
PAYLAŞ
Şeytan Sofrası, Ayvalık

Ayvalık’ın merkezinde denize girmek mümkün olmadığından Sarımsaklı veya Cunda hattında koylara giderek denize girmelisiniz. Ulaşım için dolmuşları veya otobüsleri (Yalnızca Balkart geçerli, nakit almıyorlar) kullanmanız mümkün. Öte yandan, özel aracınız ile giderseniz daha farklı yerleri de keşfedebilirsiniz.

Elbette her koyda plaj işletmesi olmadığından şezlong kiralamanız da mümkün değil, bu nedenle kendi teçhizatınızı yanınızda taşımanız büyük konfor sağlayacaktır.

Bazı işletmeler ise şemsiye- şezlong fiyatlarını yoğun dönemde aşırı abarttığından kendi teçhizatınız ayrıca ekonomi yapmanızı da sağlar.

Plaj işletmeleri sağladıkları şezlong ve şemsiye için kira bedeli talep edebilir elbette ancak unutmayın ki bunları almak istemezseniz, bizim anayasamıza göre kıyılar halka açık ve kullanımı da bedelsiz olduğundan kimse sizi kendi imkanlarınızı kullanarak istediğiniz yerde vakit geçirmekten ya da denize girmekten alıkoyamaz. 

App_indir_banner_mobil

Ayvalık’ın En Güzel Koyları ve Plajları

1- Sarımsaklı Kumsalı

Sarımsaklı’da denize girilen bu sahil şeridinin uzunluğu 5 km.. Upuzun ve sapsarı kumu olan harika bir sahil alanına sahip burası. Hemen gerisi ise otopark olarak kullanılıyor.

Yan yana pek çok plaj işletmesi var. Bunlardan pazarlık da yaparak şezlong ve şemsiye alabilir ya da deniz kıyısında bir alana kendi örtünüzle yayılabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Denizi sığ, hemen derinleşmiyor. Tabanı ise aynı sarı kumdan ve yosunsuz, tertemiz.

Tatil günlerinde kumsal biraz kalabalık.

2- Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Burası Türkiye’nin korunan alanlarından biri. Çünkü eşsiz ekosistemlere sahip. Tabiat gerçekten harika, hem deniz hem de orman. “Adalar” denmesinin sebebi ise Ayvalık adalarının bulunduğu körfezi kapsaması.

Sporsever bir yanınız varsa, yürüyüş parkurunda yürüyebilir, bisiklete binebilir; 30 farklı dalış noktasında dalış yapabilirsiniz.

Bazı noktalara arabayla ulaşmak mümkün değil. Bu sebepten tekne turu ile bakir koylarda serin sulara girmeyi seçebilirsiniz.

Biz korunan bu alana dahil olan şeytan sofrasına giden yol ayrımından girip, ormanın içerisinde bir miktar devam edip uygun bir noktada arabayı sağa çekip fotoğrafta gördüğünüz bu koyda günümüzü geçirdik.

Yalnız, burası aynı zamanda mangalcı ve piknikçilerinde akınına uğruyor. Her yerde çokça çöp görmek gerçekten üzücüydü, dayanamadık temizlik de yaptık… Ayrıca böyle bir ormanda mangala nasıl izin veriliyor, anlamış değilim.

3- Cunda Adasındaki Plajlar

  • Pateriçe 1. köy

Yolun gidişi biraz çefrefilli ama denizi muhteşem. Zeytin ağaçlarının kenarında denize giriliyor. Burada da şezlong kiralayan işletmeler var elbette. Kalabalık dönemde burasının şezlong şemsiye fiyatları Sarımsaklıdan yüksek.

otobusbileti_sorgula2
  • Pateriça 2. Köyü 

Pateriçe’den biraz daha ilerlediğinizde küçük köyü göreceksiniz. Kapısında ise “Lütfen köyün sessizliğini bozmamak için aracınızı otoparka bırakın” yazan bir tabela.

Aracınızı ücretsiz buraya bırakıp az bir yürüme ile denize varıyorsunuz. Deniz kenarında Sobe Otelin plaj işletmesi bulunuyor. Diğer yerlere göre yüksek bir fiyat veren ama bence o fiyatın hakkını da en çok veren yer burası. Daha “elit” bir yer arayanlar için uygun.

Hemen yanında ise ufak bir sahil var. Denize giriş kısmen yosunlardan temizlenmiş. Buraya da kendi teçhizatınızla yerleşip akvaryum gibi denizin tadını çıkarabilirsiniz.

  • Ortunç Koyu

Denizi harika olan başka bir nokta daha. Mavi bayrağa sahip denizi olan bir koy burası.

Buraya yakın işletme ise Ortunç Hotelin işlettiği Ortunç Beach. Girişin ve yeme içmenin pahalı olduğu bir yer.

4- Ayvalık Kamp Yapma Alanları

Kamp yapmak için gelmiş olmasanız dahi, kamping alanlarının bulunduğu koylardan denize girmek de iyi bir seçenek olabilir.

Sadece kamp yapmaya gelen insanlar bulunduğundan halk plajlarına göre daha az kalabalık bir ortam olacaktır.

  • Ayvalık Camping 

Sarımsaklı yolu üzerinde Çamlık mevkiinde bulunuyor. Sağ tarafta tabelasını ve girişini göreceksiniz. Kamp yapan ziyaretçilerin yorumları oldukça olumlu. Belki bir dahaki sefere Ayvalık’ı böyle bir atmosferde görmek istersiniz?

  • Ada Camping 

Cunda Adası üzerinde bulunan bir kamp alanı burası. Otel olduğu gibi çadırda konaklayanlar için de uygun. Plajı da bulunmakta. Günlük sadece giriş ve kendi çadırınızda gece konaklamalı fiyatları aynı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here