Ana sayfa Türkiye Balıkesir Ayvalık’ta Ne Yenir? Yeme-İçme Rehberi

Ayvalık’ta Ne Yenir? Yeme-İçme Rehberi

449
0
PAYLAŞ

Ayvalık, son yılların en popüler bayram yerlerinden biri. Geçtiğimiz bayram ise bunun sonucu olarak ilçe oldukça kalabalıktı. Ayvalık’a gidiyorsanız diyetinizi bir kenara bırakmanız gerekebilir, çünkü birbirinden lezzetli tatlar sizleri bekliyor olacak. Öte yandan, bozulmamış, pakete girmemiş doğal tatları da bulmanız mümkün.

 

Sakızlı, Karadutlu Dondurma/ Lor Tatlısı/ Sakızlı Kurabiye

Ayvalık’ta sakız ve karadut ikilisine pek çok yerde rastlıyorsunuz. Sakız kurabiyelere katıldığı gibi, yazın da elbette dondurmaları yapılıyor.  Sakızlı dondurmayı kavun içinde servis etmek de burada turistik bir gelenek olmuş. Karadut suyunu ise mevsiminde herhangi bir yerde içebilirsiniz. Pek şifalı doğal bir içecek.

App_indir_banner_mobil

 

Güler Tatlıhanesi

Ayvalık’ta dondurma için üç adres vereceğim, bence ilk sırada Güler Tatlıhanesi geliyor. 1941’den bu yana çalışıyorlar ve artık simge haline gelmişler bu küçük yer için. Dondurma ve kurabiyelerin tatlısı damağınızda acımtrak bir tat bırakmıyor çünkü glikoz şurubu gibi yapay tatlandırıcı kullanmadıkları gibi, kurabiyede karbonat yerine külsuyu, şeker yerine de üzüm suyu kullanılıyor. Sakızlı kurabiyenin yanısıra, tahin severseniz bence tahinli kurabiyenin de tadına kesin bakmalısınız.

Dondurma makineleri tam bir antika. İtalya’dan gelmiş 1947 yılında. Dikkatli bakarsanız dükkanda göreceksiniz. Buradaki kurabiyelerin, böreklerin tadına bakabileceğiniz gibi başka ünlü bir yiyecek Lor Tatlısının yanına sakızlı dondurmanızla damağınızı şenlendirebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Adres: Talatpaşa Cad. No: 34 Ayvalık Merkez – Balıkesir

 

İmren Pastahanesi

İkinci olarak ise, İmren Pastahanesini sayabiliriz. Güler ile komşu sayılabilirler. Burası da eski bir pastahane. Üç kuşaktır tatlıcılığı devam ettiriyorlar. Kendilerinin klasik sakızlı kurabiye, lor tatlısı gibi lezzetlerinin yanısıra zeytinli dondurma, incirli dondurma gibi özel tarifleri var. Bulursanız tadabilirsiniz.

Adres: Talat Paşa Cad. No:45, Ayvalık/Balıkesir

 

Çamlık Dondurmacısı

Bir diğeri de, Çamlık Dondurmacısı. Benim gözlemim kendilerinin çikolatalı dondurmaları ve karadutlu dondurmaları pek satıyor. Ben sakızlı yedim burada ancak benim sakızlıda favorim Güler. Ayrıca Lor tatlıları ve Ayvalık tostları da methediliyor. Sarımsaklı’dan denizden dönerken, solda kalan bu mekana uğrayıp ağzınızdaki tuz tadını atabilirsiniz.

Adres: Fevzipaşa-Vehbibey,  Balıkesir

 

otobusbileti_sorgula2

Ayvalık Tostu

Ayvalık’a gelip de adını buradan alan tostu yememek olmaz. Ayvalık tostunun içinde salam, sosis, amerikan salata, domates gibi muhtelif malzeme giriyor ve siz istediğinizi ekleyip, çıkarabiliyorsunuz. Özel olan kendine has, başka şehirlerde pek görmediğimiz tost ekmeği. Peynir olarak da genelde kaşar kullanılıyor ama aslında güzel olanı tulum peyniri ile yemek. Ya tostçuya giderken peynirinizi alacaksınız, ya da tulum kullanan bir tostçu bulacaksınız.

İlk akşam ne yesek diye dolanırken, Sultan Fast Food’ta karar kıldık ve bence iyi ki öyle olmuş. Servisleri çok hızlı ve tostlar lezzetli. Ama en iyi yanı, etsiz tost seçeneği menüde “kaşarlı tost” iken, “beyaz peynir kullanabiliyor musunuz?” sorusuna “tulum peynir kullanıyoruz” cevabıydı. Naçizane tulum peynirli tostlarını çok iyi buldum, doyurucuydu da.

Adres: Fevzipaşa mahallesi matbaa sokak, Ayvalık Balıkesir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here