Ana sayfa Macaristan Budapeşte Aziz Stephen Bazilikası (St. Stephen’s Basilica)

Aziz Stephen Bazilikası (St. Stephen’s Basilica)

746
0
PAYLAŞ
aziz stephen bazilikası
St. Stephen's Basilica

Aziz Stephen Bazilikası, Budapeşte’deki en devasa yapı olmakla beraber aynı zamanda en büyük kilise olma unvanı taşımaktadır. Ülkedeki en büyük çan bu kilisedir ve çanın ağırlığı yaklaşık 9,5 tondur. Papanın emriyle bazilika olan kilise önceleri kadetral statüsündeydi. İç dekorasyonu tamamen Neo-rönesans tarzında inşa edilmiştir. Ayrıca bu yapı sayesinde Budapeşte’yi 364 basamak yüksekten izleme imkânına sahip olabiliyorsunuz. Kilisede sadece pazartesi günleri 17;00’da rutin olarak orgu konserleri verilmektedir.

Yapımı 50 sene süren kilisenin 1851 yılında temeli atılmıştır. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni 1828 yılında kubbesinin çökmesi ile sil baştan yapılmasıdır. 1967 yılında kilisenin mimarı olan Josef Hild hayatını kaybetmiş ve bu nedenle Avrupalı bir mimar olan Miklos Ybi devralmıştır. Kilise 1906 yılında tamamlanmıştır ve açılışını İmparator Franz Joseph yapmıştır. Macaristan’daki devlet ve din ayrımını sebolize eden kilise 96 metre yükseklik ile Budapeşte’nin en yüksek binası konumundadır ve Parlemento Binası ile aynı yüksekliğe sahiptir. İsminden de anlaşılacağı gibi Kral Stephen ülkenin tarihinde çok değerli bir liderdir. 38 senelik bir egemenliğin başarası ve Hunlar gibi bazı büyük devletlerin tersine ülkede bir Macar Devleti kurma hayali!

TAVSİYELER

Budapeşte’yi 364 basamak yükseklikten görmek için dilerseniz asansör ile dilerseniz de 364 basamak tırmanarak 1 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında gidebilirsiniz. Kiliseye giriş için ücret talep edilmemekte ancak manzara için terasa çıkmak istiyorsanız 500 Forint  (Yaklaşık 5 TL) ödemeniz gerekecektir. Hafta içleri 10;00 ve 15;00 saatleri arasında rehberli turlar yapılır ancak bu turlar ücretlidir ve yaklaşık 2000 Forint’tir.

App_indir_banner_mobil

Pazartesi günleri verilen konserlerin biletleri ise 3.000 Forint civarındadır ve yalnızca Macar dilince şarkılar çalınmaktadır. Macar hükümeti kilisenin kuruluşundan günümüze kadar müziğe çok büyük önem vermiştir. Ülkedeki en büyük ayinde bu kilisede Noel arifesinde gerçekleştirilir.

Macar parası 2016 yılı için 10 TL = 942 Froint şeklindedir. Yani 2000 Froint olan tur ücreti 21TL’ye, 3000 Froint olan konser bileti de 31TL’ye tekabül etmektedir.

Budapeşte gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alması gereken bu Bazilika şehrin göbeğinde yer almaktadır ve Budapeşte’nin önemli bir merkezi olarak kabul edilir.

ucakbileti_sorgula (1)

Aziz Stephen Bazilikasına Nasıl Gidilir?

Tuna nehrinin incisi olarak adlandırılan Budapeşte’ye, İstanbul’dan 1,5 saatlik bir sürede gidilir. Budapeşte’ye vardığınızda M3 hatlı Metroya binerek Jânos Sokağı durağında inmeniz gerekir. Daha sonra yürüyerek Szent Istvan Meydanına giderek Budapest 1051 Peşti buluyorsunuz 5. Bölgeye yürüyorsunuz. Bir diğer seçenek ise şehir meydanı olarak kabul edilen Deak Ferenc ter meydanından yürümek. Bu meydana tüm metro hatlarından ulaşabilirsiniz.

Açık adres; Szent Istvan meydanı 1 – Budapest 1051 Peşt -5. Bölge.
Giriş ücreti: Bazilika’nın içerisine giriş için ücret talep edilmiyor. Kilise terasına çıkıp şehir manzarasını panoramik görmek isterseniz ödemeniz gereken ücret 500 Forint.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here