Ana sayfa Macaristan Budapeşte Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

1113
0
PAYLAŞ
balıkçı tabyası
Fisherman's Bastion

Balıkçı tabyası ‘’Fisherman Bastion’’ (Halaszbastya); 100 senelik bir tarihe sahip olmasına rağmen şehirde manzara izlemek için en çok kullanılan yapıların başında gelmektedir. 1902 senesinde tamamlanmış, ayrıca yapımında neo-romanesk ve neo-gotik tarzı mimari uygulanmıştır.  Budapeşte’den bakıldığında Disney’deki kuleli logoyu andırmakta ve Margaret Adası, Tuna Nehri ile Parlemento binası aynı karede gözükmektedir. İsmindeki balıkçı kelimesinin nedeni, Orta Çağda bu yapıya yakın bir balık pazarı bulunmasıdır. Tarihleri boyunca yaşadıkları tüm savaşlarda buradaki balıkçıların büyük desteklerini görmüş ve onların bir anısı niteliğinde bu ismi vermişlerdir.

Üzerinde bulunan 7 adet küçük kule ise 896 senesinde buradaki havzaya yerleşen yedi kişilik Macar kabilesini temsilen yapılmıştır. Balıkçı tabyası, Mattihinas Kilisesinin yan tarafında yer alır ve mimarı Frigyes Schulek’tir. Tabyaya gittiğinizde şehrin en görkemli yapılarından biri olan Parlemento Binası da hemen karşınızda kalacaktır. Çok sade ve mat bir yapıya sahip olan tabya tam bir sanat şaheseri olarak nitelendirilebilir.

ÖNERİLER

Balıkçı tabyasından manzara izlemek istiyorsanız, giriş katı kullanmanızı tavsiye ederi. Çünkü giriş katı için ücret ödemiyorsunuz ama üst kata çıkmak için belirli bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz ve giriş kat ile üst kat arasında manzara izleme bakımından pek bir fark bulunmuyor. Bunun dışında dilerseniz ‘’kale bölgesinin gizemli turu’’ isimli programa katılabilirsiniz ve 3-4 saat gibi bir sürede daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Tura katılım ücretlidir ve bu ücretler turda kalacağınız süreye göre değişiklik gösterebilmektedir.

App_indir_banner_mobil

Balıkçı Tabyasına Nasıl Gidilir?

Budapeşte’deki en ünlü köprü olan Chain Köprüsünün sonundaki füniküleri kullanarak 3 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca 1870 yılında inşa edilen Fünikülerde muhteşem bir tarihi ederdir ve haftanın yedi günü 07;30 ile 10;00 saatleri arasında faaldir. Bunun dışında Szêll Kâlmân meydanında gün boyunca hareket eden toplu taşıma araçlarını yani Vârbuzları kullanarak gidebilirsiniz. Ancak şehri daha fazla tanımak adına yürüyerek gitmeyi planlıyorsanız, yokuş yukarı olan bir yol bulup bu yolu tırmandığınız takdirde kesinlikle sizi tabyanın önüne götürecektir. Ayrıca bu yolculukta karşınıza çok sevimli ve küçük kafelerde çıkacaktır.

Açık Adres; Budapest – Szenthâromsag têr – 1014

Budapeşte gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Fisherman’s Bastion’u gezdikten sonra diğer yerler hakkında bilgi için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here