Ana sayfa Türkiye Eskişehir Balmumu Heykelleri Müzesi, Eskişehir

Balmumu Heykelleri Müzesi, Eskişehir

1271
0
PAYLAŞ
ataturk balmumu heykeli eskisehir

Balmumu heykelleri müzesi olarak bilinen ve gerçekte adı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller müzesidir. Eskişehir’in en turistik ve tarihi mekânlarında biri olarak, Eskişehir gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır. Müze Odunpazarı semtinde yer alır ve dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Madame Tussauds müzelerine benzetilir. Müzede Mustafa Kemal Atatürk’ten değerli sanatçılara ve ünlü kişiliklere kadar birçok insanın balmumu heykeli bulunuyor. Bunların dışında bilim adamları, sinema oyuncuları, gazeteciler, yazarlar, Osmanlı komutanları ve yabancı devlet adamlarına ait eşsiz heykeller yer alıyor. Müzede toplamda 198 tane heykel bulunmaktadır.

Müzede heykelleri dilediğiniz gibi inceleyebilir ve resim çekebilirsiniz.  Orhan Gencebay, Barış Manço, Hulusi Kentmen, Kemal Sunal ve Cüneyt Arkın gibi sanatçıların dışında, çeşitli dünya liderlerinin heykellerine de rastlayabilirsiniz. Müzede salon A, B, C, D ve E olmak üzere 5 bölüm bulunuyor. Salon A’da Atatürk’ün ailesi ve onunla ilgili tüm heykelleri bulabiliyorsunuz. Salon B’de Türk sinemasının değerli şahsiyetleri ve günümüzün ünlü sanatçılarına ait heykeller sergilenmektedir. Salon C’de Battal Gazi, Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi tarihi kişiliklerin heykelleri bulunuyor. Salon D’de Adnan menderes ve Turgut özel gibi ünlü siyasetçilere ait heykeller yer alıyor. Salon E’de ise Yılmaz Büyükerşen’e ait iki heykel ve yine ona ait çeşitli ödüler ve eşyalar bulunuyor. Tam bir ünlü tüneli niteliğinde olan müzeyi herkesin görmesi ve yakıdan keşfetmesi gerekiyor.

Eskişehir Balmumu Heykelleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzenin ziyaret günleri Pazartesi hariç haftanın diğer tüm günleridir.

App_indir_banner_mobil
Haftaiçi: 10:00 – 12:30 , 14:00 – 17:00
Haftasonu: 10:00 – 12:30 , 14:00 – 17:30

Giriş Ücreti:

Müzeye giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir.
İndirimli biletler ise sadece 5 TL.
Müze geliri engelli çocukların eğitimine harcanmaktadır. Ücretler gittiğiniz döneme göre farklılıklar gösterebiliyor.

Fotoğraf baskı ücreti ise 7 TL.

ucakbileti_sorgula (1)

Balmumu Heykelleri Müzesine Nasıl Gidilir?

Şehrin Odunpazarı semtine giden tramvaylara binerek Atatürk Lisesi durağında inmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında belediyenin şehir içi halk otobüsleri düzenli olarak bu müzeye seferler düzenlemektedir.

Açık adres; Atatürk Blv. / No:43, 26010 Odunpazarı / Eskişehir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here