Ana sayfa İspanya Barselona Barselona Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Barselona Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

739
1
PAYLAŞ
barselona uluslararası havalimanı
Aeroport de Barcelona-El Prat (BCN)

Barselona’da üç adet havaalanı bulunuyor. Bunlardan en sık kullanılanı Aeropuerto de Barcelona – El Prat’tır. Şehir merkezine oldukça yakın olan bu havalimanı sadece 10 km uzaklıkta. Çoğu transferler ve seferler de burada düzenleniyor. Girona/Costa Brava Havaalanı ve Reus Havaalanı ise Barselona‘nın diğer havalimanları. İkisi de şehir dışında bulunuyor. Şehir merkezine bu havalimanlarından ulaşım süresi ise ortalama 1 saat.

Barselona Uluslararası Havaalanı (Aeropuerto de Barcelona)

Barselona Uluslararası Havaalanı (Aeropuerto de Barcelona) Avrupa’nın en kalabalık havalimanlarından biridir. Barselona’nın ana havalimanıdır. Halk arasında El Prat olarak da bilinir. Şehir merkezine sadece 10 km uzaklıkta olması ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. İspanya’nın (Madrid Barajas havalimanından sonra) en büyük ikinci havalimanı olan Aeropuerto de Barcelona, birçok uluslararası uçuşun transfer merkezidir. Ayrıca Madrid-Barcelona seferleri dünyanın en kalabalık güzergahına neden oluyor.

1918 yılında inşa edilen havalimanını yılda 50-70 milyon arası insan kullanmaktadır. Türkiye’den sadece İstanbul havalimanlarından Barselona’ya Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları ile direk uçuşlar düzenlenmektedir. Avrupa’da ise Ryan Air, Wizz Air ve Easy Jet gibi low cost firmalar ile aktarma yaparak Barselona’ya uygun fiyatlara gitmek mümkündür.

Barselona Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Aerobus: Barselona havalimanından şehir merkezine gitmenin en kolay ve hızlı yolu. Terminal 1 ve 2’nin hemen çıkışında yer alan, üzerinde kocaman Aerobus yazan otobüsleri göreceksiniz. Bu otobüsler her yarım saatte bir şehir merkezine yanı Plaça de Catalunya’ya gidiyor. Ortalama ulaşım süresi 30-35 dakika. Express olan bu otobüs sadece ana noktalarda duruyor. Bu duraklar: Pl.Espanya, Gran Via-Urgell ve Pl. Universidad. Otobüs bilet ücreti ise 5.90€. Biletinizi otobüse binerken veya online olarak aerobusbcn.com adresinden satın alabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Taksi: Barselona havalimanını çıkışında bulunan sarı ve siyah renklerde taksiler ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Merkeze ulaşım ortalama 25€ – 35€ arasında tutuyor. Eğer merkeze değil, çok yakın bir yere dahi gitmek isteseniz de taksimetre açılış ücreti 20€. (Sadece havaalanından çıkışlarda)

Gece otobüsü: Sabah çok erkende veya gece yarısında uçuşunuz var ve nasıl havalimanına gideceğiniz konusunda endişeleriniz varsa hiç korkmayın. Halk otobüsleri saat 23:00 – 05:00 arasında hizmet veriyor. Plaça de Catalunya meydanından kalkan bu otobüslerin ücreti ise sadece 2.10€. Ortalama ulaşım süresi yarım saat.

Tren: Barselona havalimanından şehir merkezine (tren garına) gitmenin bir diğer alternatifi de tren. Tren yolculuğu diğer ulaşım seçeneklerine göre çok daha ucuz fakat kalkış saatlerini kontrol etmeniz gerekebilir. Ayrıca otobüse oranla oldukça yavaş olduğu için ulaşım yaklaşık 1-1.5 saat sürüyor. Bu yüzden bizim önerimiz Aerobus kullanarak yarım saat içerisinde 5.90€ karşılığında şehir merkezine ulaşmak.

ucakbileti_sorgula (1)

Barselona şehir içi ulaşım yazımıza giderek şehir içerisinde kullanılan toplu ulaşım araçları hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. hocam merhabalar, reus havaalanından şehir merkezine ulaşım hakkında bilginiz var mı? teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here