Ana sayfa İspanya Barselona Barselona Şehir İçi Ulaşım

Barselona Şehir İçi Ulaşım

438
0
PAYLAŞ
Liceu Metro
Liceu Metro Istasyonu

Barselona, gelişmiş metro sistemi ile şehir içi ulaşımın oldukça kolaylaşmasını sağlıyor. Biz baştan başlayalım, Barselona Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım yazısından öncelikle havalimanı – şehir merkezi transfer hakkında bilgi alabilirsiniz. Şehir merkezine geldikten sonrası ise bu yazıda.

Şehir içerisinde tüm toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bir uygulama var: Barselona Kart. Bu kart sayesinde havalimanından şehir merkezine ücretsiz transfer, ücretsiz şehir içi ulaşım ve birçok yerde indirim hakkı kazanabilirsiniz. Seyahatinizi kolaylaştıracak Barselona Kart hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Barselona büyük bir şehir. Fakat gelişmiş metro, otobüs ve tren ulaşım ağıyla bir yerden başka bir yere gitmek oldukça kolay. Ulaşım araçları için aldığınız bileti tüm araçlarda kullanabilirsiniz. Metro girişlerinde bulunan makinalardan aldığınız bileti otobüste, otobüs şoföründen aldığınız bileti metroda kullanma ihtimaliniz var.

Bilet Ücretleri

App_indir_banner_mobil
  • Tek geçişlik bilet: € 2.15
  • T-10 (10 geçişlik bilet): € 10.30
  • T-Dia (24 saatlik bilet): € 7.60
  • 2 günlük bilet: 14.00 €
  • 3 günlük bilet: 20.00 €
  • 4 günlük bilet: 25.50 €
  • 5 günlük bilet: 30.50 €

Tek geçişlik biletlerin kullanım süresi 75 dakikadir. Bu süre içerisinde ücretsiz aktarma yapabilirsiniz.

Metro ve Tramvay

Barselona’nın en gelişmiş ulaşım aracı metrodur. Gitmek istediğiniz tüm turistik yerlere metroyla ulaşım var. Gelişmiş metro hattı sayesinde çok kısa sürede ulaşımı sağlayabiliyorsunuz. Elektronik bilet sistemi mevcut. Biletinizi okutmadan geçiş yapamıyorsunuz. Metro duraklarının çoğunda metro hatlarını içeren ve tanıtan bir kitapçık bulunuyor. Ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Metro ve Tramvay Çalışma Saatleri:

Pazar’dan Perşembe’ye: 05:00 – 00:00 arası
Cuma: 05:00 – 02:00 arası
Cumartesi: 24 saat kesintisiz
Ayrıca 1 Ocak, 24 Haziran, 15 Ağustos ve 24 Eylül tarihlerinde de metro ve tramvaylar 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Metronun çalışmadığı saatlerde night busses olarak adlandırılan gece otobüsleri hizmet vermektedir. Bu sayede şehirde ulaşım 7/24 canlı tutulur.

Otobüs

Barselona’da 200’den fazla otobüs hattı bulunuyor. Bu hatların her birinin kendine özgü haritası var. Bu yüzden bir otobüsün A noktasından B noktasına gittiğini söylemek pek gerçekçi olmaz. Kaldığınız hostelin resepsiyonuna hangi otobüslerle gitmek istediğiniz yeri öğrenebilir veya online olarak güncel hatların listesine ulaşabilirsiniz.

Gece çalışan otobüslerin (NitBus) ana durağı Plaça Catalunya meydanı. Metronun çalışmadığı tüm saatlerde hizmet veren gece otobüslerinin ulaşım haritasına http://www.amb.cat/mobilitat/Principales/BusquedaNitBus.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

FGC Trenleri (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya)

Barselona’nın en büyük ulaşım araçları FGC trenleriyle şehir dışına uzun yolculuklar yapılabiliyor. Barselona gezilecek yerler listesinde yer alan Tibidabo’ya da bu tren aracılığıyla Plaça Catalunya meydanından gidilebilmektedir. Gracia ve Sant Gervasi gibi bilindik bölgelere de ulaşımı sağlayan FGC trenlerine http://www.fgc.es/eng/planol.asp adresinden kolayca ulaşıp, nerelere gidildiğini öğrenebilirsiniz. Metro için aldığınız biletleri bu trenlerde de kullanabilirsiniz.

Taksi

Barselona’da şehir içinde kullanılabilir bir diğer ulaşım aracı da taksi. Geçmiş yıllarda ülkemizde de aktif olan gece/gündüz tarifesi Barselona’da hala devam etmektedir. Gündüz taksimetre açılış ücreti 2.10€ iken gece bu ücret 3.10€’dur.  KM başına ücret ise 1.10€. Her ülkede olduğu gibi İspanya’da da taksi kullanırken dikkatli olmanızı, sabit fiyat anlaşması yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Barselona hakkında daha fazla bilgiye Barselona Gezi Rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here