Ana sayfa Hollanda Amsterdam Begijnhof, Amsterdam

Begijnhof, Amsterdam

526
0
PAYLAŞ
Begijnhof
Begijnhof

Begijnhof, Amsterdam’da yer alan ve önemli tarihi bölgelere ev sahipliği yapan bir avludur. 1300’lü yıllarda kurulan ve rahibelerin ev sahibi olduğu bu bölge, daha sonrasında ibadethane olarak inşa edilmiştir. İbadethane olarak uzun süreler boyunca hizmet sunan bu bölge, daha sonrasında ise yaşlılar için barınak, yoksullara eğitim, hastalara bakım gibi yardımlarda bulunmuştur. Begijnhof, hala bünyesinde 1300’lü yıllardan kalan evleri ve manastırları barındırmaktadır. En ünlüsü de 34 numarada yer alan Het Houten Huis adlı şehrin evidir. Ayrıca meydanın güney kesimlerinde 15. Yüzyıldan kalma yapılar da görmek mümkündür. Engelse Kerk isimli yapı, ortalama 700 senedir sağlamlığı ile bölgenin en önemli yapılarından bir tanesi olarak bilinmektedir. 1419 yılında inşa edilen bu kilise, şuan bir kilise olarak görülse de, kullanıma kapalıdır.

Begijnhof bölgesinde rahibe yoktur. Tarikatın son üyesi 1970 yılında vefat etmiştir. Burası ise bayan öğrenciler ve yaşlı kadınlar için konaklama alanı olarak tercih edilmektedir. Bölgede hep bu tür insanların olması sebebiyle herhangi bir turist konaklayacağı zaman “sessiz olması defalarca kere” tembihlenir. Burada gezerken veya konaklayacakken sessiz olmaya özen gösterin yoksa bir polisle muhatap olmak zorunda kalabilirsiniz. Amsterdam’ın en ünlü evlerinde alanında konuk tutan Begijnhof, kesinlikle Amsterdam’da görülmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir.

Begijnhof’a Nasıl Gidilir? Ulaşım Seçenekleri

Ulaşım için tramvayları tercih edebilirsiniz. Spui, Nieuwezijds Voorbugwal tramvayları sizleri bölgeye kısa sürede götürmektedir. 10 dakikada bir kalkan tramvaylarlar beraber yolculuğunuz da oldukça kolay geçecek.

Begijnhof Ziyaret Bilgileri & Giriş Ücreti

Begijnhof’a giriş tamamen ücretsizdir. Bölgeyi gezmek ve fotoğraf çekmek istiyorsanız, bölgenin kullanıma açık olduğu saatlerde tercih etmeyi ihmal etmeyin. Her gün 09.00 – 17.00 arası açık olan bölge, Cumartesi ve Pazar günleri de 09.00 – 18.00 arası misafirlerini konuk almaktadır.

App_indir_banner_mobil

Yerel halk fazlasıyla katı olduğundan dolayı tekrar sessiz olmanız gerektiğinin altını çiziyoruz. Gezinti sırasında fotoğraf çekmek serbesttir. 50’den fazla eski yapıtı görebileceğiniz bu tarihi bölge, sizler açısından da güzel bir Amsterdam ziyareti ortamı oluşturmanıza katkı sağlar. Bölgenin tarihi bir yapı olması sebebiyle de sizlere gezinti sırasında gözlemciler eşlik edebilir. Zira alanında bahçesinde kahve içmek isterseniz bölgede bazı kafeteryalar da bulunmaktadır. Bu da çok daha keyifli ve güzel bir seyahat ortamı yaratmanıza yardımcı olmaktadır. Günümüzde tarih şehri olarak adlandırılan Amsterdam’ın bir diğer güzel bölgesi Begijnhof, her yıl ortalama 7 milyonu aşkın misafiri bünyesinde ağırlıyor. Siz de mutlaka bu bölgeyi gezmeli ve Rönesans döneminden kalan yapıtları incelemelisiniz.

Amsterdam gezi rehberi yazımızda şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabileceğiniz gibi, Amsterdam’da nerede kalınır sayfasında otel ve konaklama tavsiyelerine de ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here