Ana sayfa Portekiz Lizbon Belem Kulesi, Lizbon

Belem Kulesi, Lizbon

1260
0
PAYLAŞ
belem kulesi
Belem Kulesi

Belem kulesi, Dom Manuel saltanatının son yıllarında (1515-1520) Targus Nehrini korumak amacıyla Lizbon‘da inşa edilmiştir. Yaşanan büyük deprem öncesi nehrin ortasında olan Belem kulesi, nehir yatağının depremden etkilenip değişmesi sonucu günümüzde artık kıyıda. Kule bir süre hapishane olarak da kullanılmıştır. 16. Yy başlarında, ülkede gelişen ve farklı keşiflerin izlerini taşıyan, Gotikten Rönesansa geçiş zamanına denk gelen, Karma ve gösterişli bir mimari motif tarzına sahip ‘’Manuelin’’ mimarisinin çok güzel örneklerinden biri sayılır.

Dışarıdan bakıldığında sade ve küçük görünse de, aslında gayet büyük ve süslemelidir. Avludan sonra, dört katlı ve çıktıkça görüş açısı genişleyen bir kuledir. Fakat merdivenler aşırı dar yapılmış ve kalabalık bir gurup ile en tepeye tırmanmak çok zordur. Yapımına 1515 yılında başlanan ve 1519 yılında açılışı yapılan kulenin yüksekliği yaklaşık olarak 30 metredir. Yapımını Francisco de Arruda, Azevedo e Cunha ve Francisco de Holanda gibi çok ünlü mimarlar üstlenmiştir. 16 yy da, Portekizli ünlü bir keşif olan Vasco de Gama’nın anısına yaptırılmıştır. Şehrin sembollerinden biri olan bu eşsiz kule, günümüze kadar zarif mimarisi ile gelmeyi başaran ender yapılardan biridir. 1983’de UNESCO tarafından ünlü Jeronimos Manastırı ile beraber Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Portekiz Manuelin döneminde yaşanan muazzam zenginliğin bir kanıtı olarak görülüyor. Meryem heykeli ve elinde bir çocuk ile tasvir edilmiş. Kulenin üst kısmı cephanelik ve özel konutlar içeriyor. 2. Katta kraliyet konutu bulunur ve hem heykeli hem de girift oyma sütunları ile benzersiz bir yapıdır. Keşiflerin araştırmaları sonucu, aslında sadece ülkenin güç ve zenginlik göstergesi olarak inşa edildiğini ortaya çıkarmışlardır.

Öneriler

Kulenin tepesine çıkarak o muazzam manzarayı izlemeyi unutmayın. Kulede resim çekmek için, hava kararmadan gelmenizde fayda var çünkü ışıklandırmalar akşamları o kadarda iyi değil. Şehrin sembolü olan Belem Kulesini kesinlikle Lizbon gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

App_indir_banner_mobil

Belem Kulesine Nasıl Gidilir?

Metroya binerek Tagus nehrinin kıyısındaki, Cais Do Sodre istasyonunda inin. Daha sonra istasyonun önündeki otobüs durağına geçin ve Belem tarafına giden onlarca tramvay veya otobüsten birine binin. Turistler için önerilen, 15 numaralı Nostaljik tramvayı kullanabilirsiniz. Genellikle kırmızı otobüslerin tamamı Belem Kulesinden geçiyor ve ücretler çok uygun.

Açık Adres; Belém Tower Av. Brasília 1400-038 Lisboa Portekiz

ucakbileti_sorgula (1)

Lizbon gezi rehberi yazımıza dönerek şehirle ilgili tüm bilgilere erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here