Ana sayfa Portekiz Lizbon Berlenga Adası, Lizbon

Berlenga Adası, Lizbon

457
2
PAYLAŞ
berlenga ada

Berlenga Adası (Berlengas Island), Lizbon’dan 1,5 saat uzaklıktaki Peniche kasabasında yer alıyor. Turistler ve gezginler tarafından fazla bilinmeyen bu adayı birkaç yerli arkadaşım sayesinde keşfettim.

Adaya ulaşım sadece kasabadan sürat tekneleriyle mümkün. Öncelikle Lizbon‘dan otobüs ile Peniche Kasabası’na gitmeniz gerekiyor. Ardından özel tekne firmalarından biriyle anlaşıp bilet alabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika süren yolculuk sonrasında adaya ulaşıyorsunuz. Tekne ücreti 15€ civarında.

Sürat teknesiyle seyahat etmek ayrı bir deneyimdi. Atlantis Okyanusu’nun dev dalgaları arasında biraz korkutucu olsa da heyecanlı bir yolculuk geçirdik.

Berlenga Adası için ayrı bir yazı yazmamın nedeni gerçekten beni çok etkilemesi. Harika bir doğal güzelliğe sahip bu adada yüzmek oldukça keyifli. Adanın neresinden suya bakarsanız bakın berraklıktan dolayı dibi görmek mümkün.

App_indir_banner_mobil

Adada birçok mağara ve bir adet kale bulunuyor. Yaklaşık bir saat adada tur atmanızı öneriyoruz. Kaleye ulaştıktan sonra kale etrafında yer alan sandalların birini kiralayarak tekrar ulaştığınız noktaya gitmenizi öneririm. 5 kişilik olan bu sandalların altı cam kaplama. Bu sayede okyanusun dibindeki tüm deniz hayvanlarını ve devasa balıkları görebiliyorsunuz. Ayrıca mağaraların içerisinden sandallarla geçmeniz mümkün. Biz 4 kişiydik ve kiralama için kişi başı 6€ ödemiştik.

Adada dalış ve kamp çok yaygın. Çadır kuran birçok gezgin olduğunu bilmediğimiz için kendimizi günübirlik bir seyahate hazırlamıştık. Tekrar ulaştığımız noktaya dönüp plaja doğru yönelebilirsiniz.

Adanın plajı Fethiye Kelebekler Vadisi’ni andırıyor. Su tahmin edebileceğiniz okyanusun ortasında olmasından dolayı biraz soğuk. Ancak berraklık ve balıklarla yüzme heyecanı bu soğuğu hissetmemenize yardımcı oluyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Çektiğim birkaç fotoğrafı sizinle paylaşarak Berlenga Adası’nı gezginlerin rotasında vazgeçilmez yapmayı hedefliyorum.

Lizbon’a gitmişken, Lizbon’da gezilecek yerler adlı makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba
    Adadan dönüş de yine tekne mi kiralamak gerekiyor ? Tek başına gitmek biraz pahallı olur değil mi?

    • Merhaba Mustafa,
      Adaya özel teknelerden başka ulaşım alternatifi yok. Limanda 4-5 tane bot firması göreceksin. Hepsinden fiyat alıp karşılaştırma yapmanı öneririm. Gidiş dönüş ücreti ortalama 15-20€ civarı. Evet Portekiz’e göre biraz pahalı fakat gerçekten bu ücrete değer güzellikte bir adaya seyahat edeceksin 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here