Ana sayfa Avrupa Almanya Berlin Duvarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Berlin Duvarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2420
1
PAYLAŞ
berlin duvari yapilisi
1961 yılında yapılan duvardan karşıya bakan Almanlar

Berlin Duvarı, Almanya tarihinin dışına çıkarak dünya tarihine konu olurken, duvarın yıkılması ile birlikte artık somut olarak izleri oldukça silinmiştir. Özelikle Almanya Hükümeti tarafından alınan kararlar ile birlikte bölgenin imara açılması, izlerin daha da silinmesine yol açmıştır. Bu bakımdan şu anda buraya gidiliğinde oldukça kısıtlı bir bölge görülebilir durumdadır. Şu anda büyük meydanlar, sokaklar ya da mekanların açılarak turistlere dönük olarak hizmetlerin verilmeye başlandığı bölge tüm bu yaşananlara rağmen Berlin’e gidildiğinde mutlaka uğranması gereken yerlerden biri.

Berlin Duvarı Neden Yapıldı?

İkinci Dünya Savaşı esnasında Almanya’nın doğusundan batısına kaçışların Berlin’den gerçekleşmesi hükümet tarafından pek de istenmeyen bir durumdu. Meclisin aldığı kararla bu kaçışlara son vermek istendi ve 1961 yılında duvarın inşa edilmesine başlandı. Amaç kısa ve netti: Doğu Almanya halkının Batı Almanya’ya kaçması istenmiyordu.

Berlin Duvarı Neden ve Ne Zaman Yıkıldı?

App_indir_banner_mobil

Kaçmak isteyen kişilerin ölmesi, ABD’nin baskısı ve faşist düşüncenin etkisini yitirmesinin ardından 1989 yılında duvarın yıkımına başlanmıştır.

Berlin Duvarı Hakkında 9 İlginç Bilgi

 • Berlin Duvarı yanlışlıkla yıkıldı.
 • Uzunluğu 140 kilometreden fazlaydı.
 • Tek bir duvar olarak bilinse de aslında iki duvardan oluşuyordu.
 • 100’den fazla insan duvarı geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.
 • Hükümet, kaçmak isteyenleri kolay tespit edebilmek için duvarı beyaza boyadı.
 • 500’den fazla insan Berlin Duvarı’nın üzerinden veya altından kaçmayı başardı.
 • Doğu Almanya Berlin Duvarına “Antifascist Bulwark (Anti Faşist Duvar)” diyordu.
 • Yasağın sürdüğü dönemde bir müzik grubu Doğu Almanya’ya geçerken hoparlörün içerisinde insan taşımıştır.
 • Las Vegas’ta bulunan Ana İstasyon Kumarhanesinin erkekler tuvaletinde Berlin Duvarının bir bölümü bulunuyor.

Berlin Duvarı yapılması sırasında şehrin tam ortasından geçecek ve şehri ikiye bölebilecek şekilde planlanmıştır. Bu bakımdan şehrin tam ortasından geçen duvar, yapımı tamamlandığında şehri ikiye bölerek siyasi ve toplumsal pek çok olayın da tanığı olmuştur. Yıkılmadan önce duvarın üzerinde yaşanan tüm olayların izleri maddi ve manevi olarak dururken, şu anda bu duvarın çok az bir bölümü görülmektedir. Duvar yıkıldıktan sonra sembolik de olsa görülebilecek bazı bölümleri bırakılmış ve şu anda bir anıt olarak ziyarete açılmış durumdadır.

ucakbileti_sorgula (1)

Berlin Duvarı Nerede? Harita

Berlin Duvarı Yıkılışı

Duvarın yıkılma kararı hükümet tarafından açıklandıktan sonra halk hemen bölgede toplanmıştır. İşte görüntüleri:

Berlin Duvarı Son Durumu

Son bilgilere göre Berlin Duvarı’ndan kalan bazı noktaların da yıkılacağı yönünde. Bu bakımdan şu anda oldukça az bir bölümüne ulaşılabilen Berlin Duvarı’nın önümüzdeki yıllarda çok daha az bir bölümü kalabilir. Duvarın daha net bir şekilde anlaşılması adına yönetimler tarafından bazı bölgelerde levhalar asılmış durumda. Bu yüzden duvarı takip etmek bu levhalar ile çok daha kolay.

Berlin Duvarı Daha İyi Nasıl Gezilir?

Berlin Duvarı’nı gezmek istiyorsanız ve tarihi ile ilgili bilgileri alarak daha iyi ve anlamlı bir ziyaret planlıyorsanız, bu konuda bölgedeki Berlin Duvarı turlarına katılmanız yararlı olacaktır. Ücretleri çok yüksek olmadığı için turlar ile dolaşmanız hem daha etkin hem de daha kısa süre içerisinde Berlin Duvarı’nı gezmenizi sağlar.

otobusbileti_sorgula2

Batı kanadında Berlin Duvarı için Utanç Duvarı denilmektedir. Bu bakımdan duvarın bu kadar yok edilmek istenmesindeki en önemli sebeplerden birisinin de bu olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar şu anda turistik amaçlı bir gezi olarak uğrak noktalardan birisi olsa da geçmişte çok canların yanması, bu konuda turistik değer olarak dahi durumun değerlendirilmemesi konusunda genel bir kanı oluşturmuş durumdadır. Fakat tüm bu olaylara rağmen Almanya ve Berlin gezilerinin olmazsa olmazlarından birisi olmuştur ve bu acı olay dahi ülkeye turist çekme noktasında ekonomik anlamda katkı sağlamıştır.

Berlin Duvarı Öpüşen Adamlar Kim?

Duvarın batısında bulunan bu resimde Eski Sovyet Lideri Leonid Brezhnev ve Eski Doğu Almanya Lideri Erich Honecker öpüşüyor. Duvarda bulunan birçok grafittiden en fazla bu resmin dikkat çekmesinde siyasi bir mesajın oluşu da önemli rol oynuyor. Resmi yapan ressam Dmitri Vrubel çalışmasına “My God, help me to survive this deadly love” ismini vermiş. İki komünist liderin öpüşmesini gösteren bu çarpıcı çalışma hedefine ulaşmış gözüküyor.

Berlin Duvarı Hakkında Filmler

 • Berlin Üzerinde Gökyüzü
 • Tünel
 • Hoşçakal Lenin
 • Ötekilerin Yaşamı
 • Checkpoint Charlie’deki Kadın
 • Berlin Mucizesi
 • Casuslar Köprüsü

Berlin gezilecek yerler arasında mutlaka ilk sıralarda yer alması gereken bu duvar Almanlar için tarihi bir öneme sahip.

1 YORUM

 1. Doğu Almanya’nın sözüm ona sosyalist Doğu’yu kapitalist Batı’ya karşı korumak amacıyla ördüğü duvar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here