Ana sayfa Almanya Berlin Kreuzberg’de Yapılacak 7 Şey

Kreuzberg’de Yapılacak 7 Şey

4666
0
PAYLAŞ
kreuzberg

Berlin’in küçük istanbulu diye bilinir genelde. Zira doğrudur da, hiç Almanca bilmeden hayatta kalabileceğiniz semttir. Bu semte giderseniz neler görebilirsiniz bakalım…

1- Kozmonot

Kreuzberg’de graffitiler ve duvar resimlerine çokça rastlamanız mümkün. Bunların arasında en ünlüsü de Victor Ash’in Kozmonotu. kendisi bu duvar resmini sipariş üzerine çiziyor. Resmin duvarını ise gece oraya yansıyan karşıdaki araba galerisinin önündeki bayrak gölgesi üzerine seçiyor. Çünkü çizdiği kozmonot tam tamına geceleri bu bayrağı elinde tutmuş oluyor! Fakat bu bayrak kalktığı için bugünlerde görmek mümkün değil.

2- Osman Kalın’ın gecekondusu

App_indir_banner_mobil

Kendisi bu şatoyu pardon gecekonduyu tam Berlin Duvarı‘nın dibine yapıyor. Batı Berlin Belediyesi müdahale edecek oluyor ama o polisi kovalıyor. Toprağın ise Doğu Berlin’de olduğu anlaşılınca kurallara pek bağlı Almanlar müdahale de edemez oluyor. Nitekim 2013 yılında 30 yıl geçmekle mülkün sahibi Osman Bey Amca olunca da ortada sorun kalmıyor.

3- Berlinische Galerie

Geniş bir koleksiyona sahip modern sanat galerisi. Güncel sergilere şuradan bakabilirsiniz: http://www.berlinischegalerie.de/museum-berlin/

ucakbileti_sorgula (1)

4- Dresdener Strasse

Fazlaca cool bar bulabileceğiniz cadde. Seçin beğenin takılın.

5- Spaetkauf’ta bira içmek

Kısaca Spaeti diye bilinirler. Bizim tekel bayilerine benzediklerini söyleyebiliriz. Marketler belli saatte kapanıyor, pek çoğu pazar açık olmuyor ancak bunlar 7/24 neredeyse. Kreuzbergde pek çoğunun sahibi de Türkiye kökenli. Önüne koydukları masalarda uygun fiyata aldığınız biranızla takılabilirsiniz, Berghaine geçecekseniz de iyi bir pre-drink seçeneği.

6- Berghain

Kreuzberg ile Friedrichshain arasında kalan bölge. Sonsuza kadar süren partilerin, dünyaca ünlü DJlerin cenneti. Gece hayatına meraklıysanız tam yerindesiniz. Berghain&Panorama, Tresor gibi ünlü kulüpler burada bulunuyor. Daha detaylı bilgi Berlin Gece Hayatı yazımızda bulunuyor.

7- Mustafa Gemüse Kebap

Mehringdamm metrosunun çıkışında bulunan ve önünde her daim 2 saatlik kuyruk olan harika sebzeli tavuk döner yapan gururumuz. Yemeden bir yere gitmeyin. Ne yenir içilir başka öneriler ayrıca şurada. 

otobusbileti_sorgula2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here