Ana sayfa Almanya Berlin Berlin Mitte’de Görülecek 7 Yer

Berlin Mitte’de Görülecek 7 Yer

694
0
PAYLAŞ

Mitte Berlin’in merkezi diyebileceğimiz bölümü. Görülebilecek pek çok şey de burada yer alıyor. Mitte’de görmeniz gerekenlerin bir listesini bu yazıda bulabilirsiniz.

1- Berliner Dom

Bu güzel mi güzel barok katedralin tarihi 1700lere kadar uzanıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında aldığı hasarlar nedeniyle bir dönem restorasyon yapılmak zorunda kalıyor. Kilise’ye giriş ücretli, 5 Euro. Aynı zamanda en tepeye çıkıp Berlin‘e kuşbakışı bakabilirsiniz.

2- Museumsinsel

App_indir_banner_mobil

Müzeler adası anlamına geliyor, Berliner Dom’u da içine alan bu alanda 5-6 tane müze yer alıyor. Bizim için önemli sayılabilecek müzenin Pergamon olabileceğini söylemek mümkün, zira Bergama’dan getirilen önemli antik parçaların pek çoğu burada sergileniyor. Yazılıkaya- Eskişehir’den gelen bazı parçalar da var. Sadece bunlarla sınırlı değil, başka koleksiyonlar da bulunmakta. Kesinlikle bu müzeye uğramalısınız, çünkü Dünyanın en iyi müzelerinin içinde yer alıyor denilebilir.

3- Brandenburger Tor 

Hani şu Berlin’in sembolü olan kapı var ya, bu o işte. Önünde bol bol selfi çekenler göreceğiniz kapı Unter den Linden caddesinin bir başında bulunuyor. Hemen arkasında ise Berlin’in en büyük parkı Tiergarten ve sağında da Bundestag yani Almanya Federal Parlamentosu var. Sola yürümeyi tercih ederseniz ise Potsdamer Platz’a ulaşırsınız. Potsdamer Platz’a giderken Soykırım Anıtı önünden de geçeceksiniz. Unter den Linden’in diğer başında ise Alexanderplatz var. Bu hattı 100 numaralı otobüsle gidebileceğiniz gibi, 30 dakika içinde yürüyebilirsiniz de.

ucakbileti_sorgula (1)

4- Humboldt Üniversitesi 

Benim de Erasmusumu geçirdiğim üniversite bir hayli merkezde yer alıyor. Üniversite Almanyadaki en iyi 10 listesinin içinde. Binaya giriş serbest, girip içine bakabilirsiniz. Önünde ise güzel havalarda kitap satıcıları oluyor. Standlardan ikinci el Almanca veya İngilizce kitapları ucuza alabilirsiniz.

5- Alexanderplatz

Berlin’s bir diğer sembolü olan TV kulesinin bulunduğu meydan. Noelde oradaysanız noel pazarında dolaşıp sıcak şarap, bretzel gibi yöresel yiyecekleri tadabilirsiniz. Meydanda doğrudan görülecek bir şey yok. Dilerseniz kuleye çıkabiliyorsunuz, ancak biraz tuzlu. Alışveriş yapmak isterseniz pek çok ünlü markayı burada bulabilirsiniz. Genelde turistler çok ucuza satış yapan Primark’ı gezmeden ayrılmıyorlar.

6- Friedrichstrasse

Burası da Unter den Linden’in arka tarafında kalıyor. Unter den Linden üzerindeyken yönünüz Brandenburger Tora dönükken sağa sapıp devam ettiğinizde varacağınız cadde. Buradaki ana istasyon, bağlantı noktalarını buluşturan yerlerden biri. Yemek yemek için dükkanlar bulabilirsiniz. Aradığınız her çeşit mutfağın restoranları bu civarda.

7- Soykırım Anıtı

Brandenburger Toru geçtikten sonra sola doğru devam ederseniz buranın yanında geçersiniz. Anıtın içerisinde yürüyün bence, insana ilginç duygular hissettirebiliyor.

otobusbileti_sorgula2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here