Ana sayfa Almanya Berlin Berlin Ulaşım Rehberi

Berlin Ulaşım Rehberi

710
0
PAYLAŞ

Berlin’e THY, Onur Air ve Pegasus İstanbul’dan uçuş düzenliyor. Lufthansa, Swiss Air ise Berlin’e uçan yabancı şirketler.

Berlin şehir içi ulaşımına gelirsek, buradaki ulaşım BVG tarafından sağlanıyor. BVG sitesine veya uygulamasına bulunduğunuz yeri ve gitmek istediğiniz hedefi yazdığınızda size eş zamanlı olarak kullanabileceğiniz araçları çıkarıyor. Berlin’e gidiyorsanız bu uygulamayı mutlaka indirmenizi öneririm ki, haftasonu/ haftaiçi veya gündüz/ gece tarifelerini ayrı ayrı kontrol etmeye gerek kalmıyor.

Berlin çok gelişmiş bir ulaşım ağına sahip. İnternetiniz olmadığı yerde, bu haritadan bir şekilde edinirseniz faydalı olur ancak ilk başta çözmeniz zaman alabilir. Biraz mesai harcamanız gerekebilir.

Araçlar:

App_indir_banner_mobil

Şu ulaşım araçları Berlin’de serviste: S-bahn (S), U-bahn (U), metrobüs (M), otobüs (B) ve tramvay (T). Aktarma yapacağınız yerde bunların simgelerini takip etmek yolunuzu bulmanızı sağlar.

S-bahn bir nevi banliyö treni. Metro hattına paralel de olabiliyor ama aynı zamanda metronun uzanamadığı daha dış noktalara da gidiyor.

U-bann ise metro. Berlin’in çok gelişmiş bir metro ağı var ve cuma, cumartesi geceleri de çalışıyor. Metro girişi olan yerlerde Mavi tabela göreceksiniz. Burası sizin yerin altına inen merdivenleriniz. Metrobüs denen şey, körüklü uzun otobüs. Bazen bizim metrobüsü aratmayan doluluğa ulaşıyor. Turistik gittiyseniz çok da ihtiyacınız olmayacaktır. Otobüs ise zaten bildiğimiz gibi, bazıları ise iki katlı. 100 numaralı otobüs ise turistik noktaların çoğundan geçiyor. Bir de gece otobüsü var. Belli bir saatte ulaşım bittiğinde gece otobüsleri otobüsün veya hafta içi ise metronun yerini alıyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Biletler:

Berlin’de 3 alan (zone) var, A, B, C. Eğer şehir içinde kalacaksanız AB tarifesi sizin için yeterli. Potsdam’a gitmeyi düşünürseniz ya da Schönefeld’e ulaşmanız gerekecekse bunu C’ye uzatmanız gerekecek. AB zone’da, Kısa mesafe (3 durak) tek bilet 1.70 Euro, tek seferlik iki saat geçerli bilet 2,70 Euro. Bir gün geçerli 7 Euro. 7 gün geçerli ise 30 Euro.

Bilet makinalarında Türkçe seçeneği mevcut. Bileti aldıktan sonra sarı okutucuya sokup tarih ve günü işleterek geçerli hale getirmelisiniz. Raylı hatlarda turnike yok, kontrolcüler dolaştığından biletinizi almış ve geçerli hale getirmiş olmalısınız. Aksi halde cezası yüksek. Otobüse binerken şoförden de bilet alınabilir. Önceden aldıysanız binerken göstermeniz nezaketen uygun olacaktır.

Biletlerin fiyatlarının yüksek olduğundan yakınıp da bir anlık cesaretle kaçak binsek ne olur? Almanca’da buna Schwarzfahren deniyor. Açıkçası Berlin’de Schwarzfahren çok riskli. Turistim ayağına yatmanız da zor, zira makinalarda Türkçe dili var ve kontrolcüler de genelde Türkiye kökenli oluyorlar. Kontrolcüleri uzaktan tanımak, tahmin etmek çok zor ve bir anda yakalanıyorsunuz.

Bir gün Erzincan tulumu hakkında Türkçe konuşan iki adamı dinliyordum; kapılar kapandığında kendileri Kontrolle diye bağırıp bilet kontrolüne başladılar. Başka bir gün ise, iki ayrı kapıdan 5 kişi bir grup “Yanlış durak burası diye bağırıp bindi.” Kapılar kapandığında gene aynı şey oldu ve kontrolcü çıktılar. Yani, bir de böyle mizansenler yapıyorlar ve önceden anlamak ve kaçmak sahiden zor. O yüzden dürüst birer vatandaş olup, biletinizi alın, benden demesi.

Havaalanından şehir merkezine gelmek: 

İki havaalanı var: Schönefeld ve Tegel. Şehir merkezi olarak Alexanderplatzı alıyorum, buradan sonra her yere ulaşabilirsiniz.

Schönefeld’den bineceğiniz RB 14 ile direkt ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek, S9’a binip Ostkreuz Bahnhofda inip S5e binmek. S5 Alex’e geliyor. Birincisi 30 dk ikincisi 38 dk kadar sürüyor ve Schönefeld C zoneda kaldığı için tek seferlik bilet tutarı 3.30 Euro.

otobusbileti_sorgula2

Tegel’den ise TXL kodlu otobüs ile doğrudan şehir içinde inebilirsiniz. Yaklaşık 30 dk sürüyor ve 2.70 Euro tutuyor. Makina bulamazsanız şoför bilet için yardımcı olacaktır.

Eğer aktarma için Berlin’deyseniz, 4 saatte Berlin turu yazımı okumanızı öneririm.

Yazıyı ise BVG tarafından Rapçi Kazım Akboğa’ya hazırlatılan video ile bitiriyorum. Video çok tık aldı ve hedef kitle ise kaçak binen kişilerdi. “Bana ne (değil)”!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here