Ana sayfa Almanya Berlin Berlin’de Görülebilecek Ücretsiz 7 Kültürel Mekan

Berlin’de Görülebilecek Ücretsiz 7 Kültürel Mekan

442
0
PAYLAŞ
bundestag

Berlin’e gezmeye gelen bir arkadaşım, bir sebepten, biraz hesaplı olmaya çalışıyordu. 3 günün sonunda bana şunu söyledi: “Gezerken keyif alabilmek için illa ki büyük paralar harcamak gerekmiyormuş, bu geziden bunu öğrendim.” Bu sözü de bana bu yazı için ilham oldu.

Berlin genel olarak yeme-içme açısından pahalı sayılabilecek bir şehir değil. Gene de bazen müzeler ya da fazla turistik mekanlara girişler harcama gerektirebilir.

Küçük bir bütçeyle yola çıkmış ya da başka harcamalarınız sebebiyle bir şekilde bütçenizi dengelemeye çalışıyorsanız, hem içerik açısından doyurucu hem de ücretsiz olan müze ve etkinlik tavsiyelerime kulak verebilirsiniz:

Berlin’de Görülebilecek Ücretsiz 7 Kültürel Mekan

1- Topographie des Terrors 

Bu kompleks, Nazi terörünün 1933-45 yılları arasında kullanılan içerisinde hapishane de bulunan merkez binası.

Bugün müze olarak ziyaretçilerine açık. Her gün saat 10.00 ve 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nazi dönemine ilişkin çok geniş bilgi içeren bir sürekli sergi var. Gelişmeler kronolojik olarak, Nazilerin başa gelmesinden düşmesine ve yargılanmalarına kadar uzanıyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Sürekli serginin yanı sıra geçici sergiler de yer alıyor.

Lokasyon olarak ise, Checkpoint Charlie’nin bulunduğu Kochstrasse ile Potsdamer Platz arasında kalıyor.

Web adresi: http://www.topographie.de/en/

2- Berlin Wall Memorial

Berlin Duvarı bildiğiniz gibi iki kutuplu dünyanın sembolüydü. 1989’da yıkılışının ardından bugün geriye gördü tanıklarının anıları ve o günden fotoğraflar kaldı.

Duvar’ın tarihçesine ilişkin belgeler, görgü tanıklarının kaçış denemelerine dair hikayelerini “Documentation Center”da bulmak mümkün.

Daha sonra binanın dışına çıkarak, dinlediklerinizi Duvar’ın Bernauer Strasse’de bulunan anıtı boylu boyunca yürürken gözünüzde canlandırmayı denemek tarihe yolculuk yapmanızı sağlayacak.

Web Adresi: http://www.berliner-mauer-gedenkstaette.de/en/index.html

3- “Alltag in der DDR” Kulturbrauerei 

Kulturbrauerei Avrupa’nın en büyük bira yapım merkezlerinden biriymiş. Şu anda bu kompleks restoranlar, sinema, tiyatrolar dükkanlar ve DDR Müzesi de dahil olmak üzere pek çok farklı birime ev sahipliği yapan bir kültür kompleksine dönüştürülmüş durumda.

otobusbileti_sorgula2

DDR Müzesi deyince ilk akla gelen Mitte’de bulunan müze olsa da, burası Doğu Almanya’daki günlük hayata ilişkin daha fazla içerik sağlıyor aslında.

Konum olarak Schönhauser Allee’ye yakın, bu açıdan da civarda vakit geçirilebilecek çok restaurant ve kafe de bulabilirsiniz.

Web Adresi: http://www.hdg.de/fileadmin/static/english/berlin/

4- Willy Brandt Forum

Willy Brandt Batı Almanya’nın önemli siyasi figürlerinden biri. Genç yaşında Sosyal Demokrat Parti’ye katılıyor, Nazi döneminde Norveç’e kaçmak zorunda kalıyor.

Bu dönemin sona ermesinden sonra ise 1948’de Berlin’e dönerek siyasi kariyerinin basamaklarını tırmanmaya başlıyor. 1969 yılında ise Şansölye seçiliyor.

Hem Nazi dönemine hem de iki parçalı Almanya siyasetine tanıklık yapmış bu önemli figürün kariyer hayatı, Unter den Linden üzerinde bulunan ve Brandenburger Tor’a 5 dk mesafede olan alanda ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Web adresi: http://www.willy-brandt.de/en/forum-berlin/exhibition.html

5- Bundestag

Alman siyasetine merakınız varsa, önceden randevu almak şartıyla meclisi ziyaret etmeniz mümkün.

Meclis’te oturumların yapıldığı salonu görebilir, binayı gezebilir ve kubbenin tepesine çıkarak Berlin’e kuşbakışı bakabilirsiniz.

Ayrıca, Almanca bilginiz varsa meclisin çalışma günlerinden birinde ziyaretçi bölümünden oturumu izleyebilirsiniz. Randevuya giderken pasaportunuzu almayı unutmayın!

Web adresi: http://www.bundestag.de/htdocs_e/visits/besgrupp/fuehr

6- Deutsche Bank Kunsthalle

Siyaset ve tarihin ağırlığından sonra biraz daha sanatsal bir şeyler görmek istiyorsunuz?

Pazartesi Berlin’de bulunuyorsanız Unter den Linden üzerinde bulunan Deutsche Bank’ın desteklediği sanat galerisini ziyaret edebilirsiniz.

Pazartesileri genelde galeriler kapalı olur ama burası bir istisna ve bu güne özel saat 4’ten sonra girişler ücretsiz.

Web Adresi: http://www.deutsche-bank-kunsthalle.de/kunsthalle/en/index.html

(Eğer sanata dair tartışmalara ilgi duyuyorsanız, Akademie der Künste, Haus der Kulturen der Welt İngilizce ve Almanya konferanslar düzenliyor. Bunların bir çoğu ücretsiz oluyor. Gitmeden kontrol edebilirsiniz.)

7- Deutsche Kinemathek 

Burası bir TV ve Film Müzesi ve epey geniş. Potsdamer Platz’da bulunan Sony Center’ın içinde yer alıyor ve sinemanın evrimine ışık tutuyor.

Marlena Dietrich’e özel bir bölüm düzenlenmekle beraber, bizim için tanıdık bir yüz, Fatih Akın’a ait orijinal Duvara Karşı senaryosunu da müzede görmek mümkün.

Perşembe günleri müze saat 8’e dek açık ve 4’ten sonra ücretsiz.

Web adresi: https://www.deutsche-kinemathek.de/en

Ayaklarınıza kara sular inen bir günün ardından ise yapılabilecek en keyifli şey, yemeğinizi ve biranızı alıp Berlin’deki sayısız parktan birini seçerek zamanı yavaşlatmak olabilir!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here