Ana sayfa Almanya Berlin Berlin’de Ne Yenir?

Berlin’de Ne Yenir?

810
0
PAYLAŞ
piris-chicken.com

Berlin’de geçirdiğim 5 koca ayda yemeklerimi her ne kadar kendim yapmış olsam da ara sıra dışarıda yeni tatlar denemedim değil elbette. Fakat söylemeden geçemeyeceğim, benim için marketler restoranlardan daha ilginçti. Ne zaman başka bir memlekete gitsem, marketlerini gezmeye bayılıyorum. Bilmediğim markaların ürünleri, özellikle Almanya’daki harika ekmekler, rengarenk paketler beni inanılmaz cezbediyor.

Öyleyse marketler ile başlayalım.

Berlin’de Ne Yenir?

Market & Bäckerei 

Eğer ortamınız varsa, yemek pişirerek uygun bir gezi bütçesi yapabilirsiniz, Almanya’da market fiyatları çok uygun ve ekmekler harika. Öğlen yemeklerini sandviç ile geçirebilirsiniz. Bu konuda da bir kaç tavsiye: REWE biraz Migros gibi daha fazla şarküteri ürünü, içecek çeşidi ve marka bulabileceğiniz, bir tık daha pahalı olan market. Lidl, Penny, Netto daha ucuz; Bim veya Şok gibi düşünebilirsiniz. Kaufland ise genelde büyük market oluyor ve insanlar toplu alışverişler için gidiyor. Glutensiz, vegan, laktozsuz gibi ürünlerde de pek çok alternatif var.

App_indir_banner_mobil

Pastahanelere ya da Backerei denen dükkanlara gelirsek, bunlardan zaten her köşe başında göreceksiniz. Hazır sandviçler, tatlı çeşitleri bulabilirsiniz. Berlin‘de ünlü hamur işleri, tatlı olarak Berliner ve tuzlu olarak ise Bretzel.

Curry Wurst

Bu sosis Berlin’in en ünlü yiyeceklerinden biri. Mehringdamm durağına yakın Curry Wurst 36 diye bir yer var, ünlü sosisçi. Bunun dışında hemen hemen her yerde bu lezzeti bulabilirsiniz.

Mehringdamm 36, 10961 Berlin Durak: Mehringdamm

ucakbileti_sorgula (1)

Mustafas Gemüse Kebap

Şimdi şöyle bir durum var; Berlinde Dönere, Döner Kebap diyorlar. Bizim için bu ikisi ayrı kavramlar. Eğer herhangi bir yerden döner yiyecekseniz hangi sostan istediğiniz soracaklar. Yanına patates mi salata mı sorusu gelecek. Almanya’daki dönerler onların damak tadına uygun olarak asimile olmuş durumda. Denemek isteyebilirsiniz ama ben sevmiyorum. Fakat dönere ilişkin tek geçtiğim bir lezzet var ki, Mustafanın yeri. İşin sırrı tavuk dönerin yanına koyduğu sebzelerin sosunda ve baharatında gizli. Yalnız çok sıra oluyor, ona göre gidin. Hatta arada yeni tavuk takılıyor, o pişerken sadece sebze isteyenleri (vegan) öne alıyorlar, bence beklememek için sadece sebzeli dürüm alınabilir. Olay sebzede zaten, eti her yerde yersiniz.

Tavuklu ya da değil, saatlerce bekleseniz de beklediğinize değecek, bileseniz!

Mehringdamm 32, 10961 Berlin Durak: Mehringdamm

Hofbrau Mitte

Alman mutfağına dair bir şeyler istiyorsanız, Bavyera havası olan bir yere gitmelisiniz çünkü Berlin gibi kozmopolit bir yerde has Alman bir damak lezzeti bulmak zor. Dünyanın her mutfağı mevcut, orası ayrı. Hofbrau bira markasının Mitte’de bir mekanı bulunuyor ve menüde bira çeşitlerinden, Elmalı turta (Apfelstrudel) ya da Bavyeraya özgü et yemeklerine kadar her şey var ve gönlünüzce alabilirsiniz. Çalışanlar da yöresel kıyafetler giyerek olaya renk katıyor.

Karl-Liebknecht-Str. 30 10178 Durak: Alexanderplatz

Rittersport Schokoladenwelt 

Rittersport çikolata markasının Mitte’de dükkanı var ve içerisi rengarenk paketlerle dolu. Sezonsal olarak özel üretilen pek çok çeşidi bulabileceğiniz gibi kendi çikolatanızı da yapabilirsiniz. İçeride üstte bir kafe de bulunmakta, alış veriş sonrası sıcak çikolatanızı yudumlayabilirsiniz.

Rittersport: Französische Str. 24, 10117 Berlin Durak: Französische Strasse

Burger

Tavuk Burger ararsanız Piri’s Chicken Burger’e gitmelisiniz, zira pazartesileri kampanya var. Yerleri Türk mahallesi Kreuzberg’de. Et burger arıyorsanız da Burgeramt diye bir mekan var, çok önerilen.

Piris Chicken: Wiener Straße 31, 10999 Berlin Durak: Görlitzer Bahnhof

otobusbileti_sorgula2

Burgeramt:Krossener Str. 21-22, 10245 Durak: Warschauer Strasse

Bira

Berlin’de dünya kadar bira çeşidi var. Bir içtiğinizi bir daha içerseniz, siz kaybedersiniz. Markette ya da barlarda bir çok markayı tadabilirsiniz. Ne var ki, ben size daha güzel bir öneri yapacağım. Biraz daha pahalı da olsa, kendi birasını kendi üreten iki bar: Biri Eschenbraeu ve biri de Vagabund. İkisi de Wedding içerisinde. Tütsülenmiş lezzetler özellikle favorim.

Vagabund: Antwerpen Str. 3, 13353 Berlin Eschenbraeu: Triftstraße 67, 13353 Berlin

İkisi de Seestrasse durağına yakın.

Kahve

3. dalga kahve konusunda Berlin yükselen bir değer. muhtemelen nereye girerseniz girin kötü bir kahve içmeyeceksiniz. Ancak bu işin de bir en iyiler listesi var elbette. İnternette bakarsanız pek çok mekan bulursunuz ama ben The Barn’ı önereceğim. The Barn Roastery’de cumartesi kavurma seremonisine gidebilirsiniz.

The Barn Roastery:  Schönhauser Allee 8/ 10119 Berlin Mitte Durak: Losa-Luxemburg-Platz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here