Ana sayfa Avrupa Almanya Berlin’den Ne Alınır?

Berlin’den Ne Alınır?

1019
0
PAYLAŞ

Almanya birleşmesinden sonra Doğu’nun yaşam stilini dair bir takım objeler hala Berlin’de bulunuyor. Hatta buna yönelik ilgiye “Ostalgie” diyorlar, yani noktaljini doğutolji versiyonu gibi. Berlin’in eski hali ve modern dinamik haline dair maskotu haline gelmiş, ilk Berlin‘in akla geldiği bazı şeyler var. Bunları da içeren alış veriş yazımızı aşağıda bulacaksınız.

Ampelmann

Berlin’in ilk trafik lambası 1924 yılında hizmete girer. Ampelmann adını alan trafik lambası tasarımı ise 13 Ekim 1961 yılında Karl Peglau tarafından önerilir. Karl Peglau, bir psikologtur ve renkler ve şekillerin psikoloji üzerine etkilerini göz önünde bulundurarak bu tasarımı yapar. Şekiller Doğu Almanya‘nın komünist rejimi ile paralel olarak “çalışmaya hazır olma” etkisini yaratır ve aynı zamanda sıcak, sempatik bir şekle sahiptir.

Almanya’nın birleşmesinden sonra bu lambaların Berlin’den kaldırılması düşünülmüştür. Fakat tepki çekince tekrar hizmete konulmuşlardır. Doğu Almanya’nın bir simgesi olan bu maskot adamın marka olmasıyla anahtarlıkların, magnetlerin satıldığı hediyelik eşya dükkanlarıyla beraber cafe ve restaurant olarak da hizmet verilmektedir. Nerelerde bulunduğuna bakmak için tıklayın.

App_indir_banner_mobil

Club Mate

“Bugün nasıl hissediyorsunuz? Zor bir gün geçirdiniz, yorgun ve bitap mı?” diye soruyor Club Mate. Bu içecek Mate çayından yapılıyor, canlandırıcı etkisi ise içindeki kafeinden geliyor. Tadı Türkçe’de nahoş diye ifade ettiğimiz cinsten; tatlı değil tam ekşi de değil. Berlin’in maskotu olmuş gibi bu içecek. Metroda, okulda, işte herkesin elinde görüyorsunuz. Kafein etkisi de azımsanacak gibi değil, bazı kişiler için fazlaca uyandırıcı etki yapıyor.

Bunu Berlin’den taşımak zor olur derseniz, artık Türkiye’de de var. İstanbul’da bazı kafelerde bulabileceğiniz gibi, 20 şişe ısmarlamaya niyetiniz varsa online alış veriş yapabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Doğu Berlin’den çıkış vesikası

Checkpoint Charlie’nin bulunduğu noktada pasaporta damga attırabileceğiniz gibi, Doğu Almanya’dan çıkış için kullanılan vesikanın bire bir örneğini satın alabilirsiniz. “Ostaljik” bir hatıra olacaktır.

Checkpoint Charlie adres: Friedrichstraße 43-45, 10117 Berlin

R.S.V.P Berlin

Bu kısaltma bizdeki davetiyelere yazılan LCV’nin Fransızca kısaltması, Amerikada yaygın olarak kullanılıyor. Bu dükkan defter ve kitap aşıkları için harika bir yer. Dünya çapından kağıt ürünleri getirmekle beraber, özel üretim kalemler de bulabilirsiniz. Bazı ürünler sadece geçici süreyle ve sınırlı sayıda.

R.S.V.P. Papier in Mitte Adres:  Inh. Meike Wander Mulackstr. 14 & 26 10119 Berlin

Rittersport

Çikolata dünyasına hoş geldiniz! Rengarenk paketler, kendi damak tadınıza göre yaptırabileceğiniz çikolatalar aklınızı başınızdan alacak. Hediye kutuları, Rittersportlu tişörtler kupalar gibi çeşitli hediyelik objeler de satılıyor.

otobusbileti_sorgula2

Rittersport Schokoladenwelt adres: Französische Straße 24, 10117 Berlin

Jaegermeister

Rivayet odur ki Jaeger içerisinde bulunan 30’dan fazla ot nedeniyle soğuk algınlığına karşı üretilmiş, sonra ise ünlenmiştir. Almanya’nın kışının ne kadar soğuk olduğunu düşünce çok da yalan gibi gelmiyor kulağa.

Bit pazarları (Flohmarkt)

Berlin’de dikkat ederseniz insanların kıyafetlerini marka seçmediklerine, daha çok ikinci el giyindiklerini göreceksiniz. Bizim belki de “demode” diye adlandıracağımız şeyleri günlük olarak giymeye devam ediyorlar. Berlin’in pek çok noktasında hafta sonları kurulan bit pazarları (flohmarkt) bu nedenle de rağbet görüyor. İlginç objeler ve kitaplara kadar pek çok şeyi ucuza bulabilirsiniz.

Ünlü bit pazarlarından bir tanesi pazar günleri 8-18 arası Mauer Park’da kurulan pazar. Bir başka alternatif ise gene pazar günü 10-16 arası Boxhagener Meydanında kurulan olabilir. Bunun haricinde Humana adlı zincir ikinci el dükkanında çokça çeşit bulabilirsiniz ya da yol üstünde rastladığınız herhangi bir dükkana girip vintage nesneler satın alabilirsiniz.

Mauerpark Adres: Bernauer Str. 63-64, 13355 Berlin

Boxhagener Platz adresi: Grünberger Str., 10245 Berlin

Humana’nın Berlin’deki 12 dükkanının yerini görmek için tıklayın.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here