Ana sayfa Avrupa Almanya Bir Festivalden Ötesi: OKTOBERFEST

Bir Festivalden Ötesi: OKTOBERFEST

410
0
PAYLAŞ
oktoberfest
oktob

Hazırlık Aşaması

Genel olarak gezi yazılarında tarihsel bir giriş ile başlanır ancak bu kısmı çok uzatmak istemedim. Oktoberfest adı ekim ayında gerçekleşen bir festival gibi gözükse aslında Eylül ayının son haftasında başlayıp  16 gün süren Dünya’nın dört bir tarafından insanların geldiği bir etkinlik. Aslında ilk zamanlar festival ekim ayı içerisinde yapılırmış ancak Ekim ayında çok fazla yağmur ile karşılaşıldığı için erkene çekilerek Eylül ayı dahil edilmiş. Festival, Bavyera Prensi ile  Prenses Therese evlenmesi ve kutlamaların beş gün sürmesi ile ortaya çıktığında tarihler 12 Ekim 1810’u gösteriyordu. İlk başlarda klasik bir Bavyera kutlamaları gibi kutlanan etkinlik 20.yy ile birlikte bira ile anılmaya ve dünya çapında ün yapmaya başladı. Gelişen iletişim ve pazarlama ile birlikte günümüzde Dünya’nın en büyük festivalleri arasında yer almakta. Sadece sayılar bile bunun göstergesi olabiliyor. Münih kentinin nüfusu 1.5 milyon olmasına rağmen festival zamanı 6-7 milyon insanı ağırlaması festivalin büyüklüğünü göstermekte.

Festivale hazırlık aşaması:

Bu büyük festival için yapılması gereken hazırlıklar;

App_indir_banner_mobil

1-Konaklama:

Çoğu seyahat için ilk önce uygun uçak bileti aşaması ele alınır ve daha sonra planlamalar yapılır ancak Oktoberfest için bunu söyleyemeyeceğiz. Oktoberfest için en önemli aşama konaklama bu aşamayı atlattıktan sonra gerisi çok hızlı ve uygun bir şekilde çözülecektir. Şehir nüfusunun 3-4 katı turistin gelmesi doğal olarak fiyatları da aynı oranda artırıyor.

  • Ağustos ayı itibari ile Booking’ten baktığımızda tek kişi için en düşük gecelik fiyat 60 euro çıkmakta ve bu tesislerin 12-15 kişilik hostel odası ve camping olduğunu düşündüğümüzde durumu net şekilde anlayabiliriz.
  • Otellerin ve bazı hostellerin 6-7 ay önceden odalarını doldurduklarını söylenmekte hatta bazı turistlerin Münihe 1.5 saat uzaklıktaki Stuttgart’ta kalıp her gün trenle festivale geldikleri bilinmekte.
  • Ticari düşünen Münihliler de kendileri festival tarihlerinde evlerinden çıkıp Airbnb yoluyla turistlere günlüğü 500 Euro gibi uç fiyatlarla kiraladıkları söylenmekte.Tabi bunlar bazen abartı bazen rivayet olarak anlatılmakta.

Bu seçeneklerden birini seçtikten sonra en zor aşamayı atlamış oluyoruz.

ucakbileti_sorgula (1)

2-Ulaşım:

Bavyera Eyaletinin merkezi olan Münih’te gerçekleşen festivale THY, Pegasus, Onurair, Airberlin gibi firmaların İstanbul direkt uçuşları ile ulaşabilirsiniz.

Münih şehir içi ulaşım konusunda gayet rahat ve geniş bir ağa sahip.Festivalin gerçekleştiği  Theresienwiese şehrin çok az dışında bulunmasına rağmen yürüyerek ulaşmak da mümkün.

3-Festival için ön bilgi:

  • Çadırlar:Festival alanı geniş bir arazi üzerinde ve büyük bira firmaların çadırlarında gerçekleşiyor. Tabi ki çadırların dışında da eğlence devam ediyor. Ön hazırlık aşamasında öğrendiğimize göre çoğu çadır rezervasyonla alıyor ancak erken bir saatte sıraya girdiniz takdirde girebiliyorsunuz. Rezervasyonlar mart-nisan aylarında başlayıp hemen bitiyor ve öncelik Alman vatandaşlarına veriliyor. Çadırlarda yer bulmak için en ideal zaman hafta içi olarak söylenmekte. Aşağıdaki tablo aslında hangi günlerin tercih edilmesi gerektiği konusunda bilgi veriyor.

Giyim: Her festivalin bir tarzı olduğu gibi Oktoberfest’in de tarzı geleneksel bir etkinlik olmasından dolayı geleneksel giyim tarzıyla gerçekleşmekte. Erkekler Lederhosen denen deri pantolon giyerken, kadınlar Dirndl kıyafeti giyiyorlar. Festivale bu kıyafetlerle katılmak ayrı bir hava katacaktır. Münih şehrinde festival zamanı 150-200 euro gibi fiyatlara satılan bu kıyafetleri Amazon, alibaba gibi internet üzerinden çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.

  • Bütçe: Festivalin Almanya’da ve ülkenin en refah düzeyi yüksek olan eyaletinde yapıldığını düşündüğümüzde yüksek bir bütçe ile gitmek festivalin tadını varmak için iyi olacaktır. 2015 yılındaki fiyatlarda Mass denen 1 litrelik biralar 10 euro g eleneksel simit benzeri hamur işi olan Brezel 5 euro, tavuk ve diğer yemekler de 10-15 euro arasında değişiyor. Bunları düşündüğümüzde günlük en az 30-40 euroluk bir bütçe yaratmak iyi olacaktır.

Genel olarak festivalden önce yapılması gerekenleri böyle sıralandırabiliriz.Festivale az bir süre kaldı.Festivalin ardından 2016 OKTOBERFEST’İN nasıl geçtiğini ve neler yapılması gerektiğini yazımda bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here