Ana sayfa Şehirler Avrupa Bizans Kültürü Müzesi, Selanik

Bizans Kültürü Müzesi, Selanik

298
0
PAYLAŞ
bizans kulturu muzesi
Bizans Kültürü Müzesi

Bizans Kültürü Müzesi, Selanik’in merkezinde yer alan Üç Eylül ve Maloni Andronikou caddelerinin kesiştiği yerde yer almaktadır. Ortalama 11,500 metrekarelik bir alanda hizmet sunan ve modern binası ile yenilenmiş bir ortamda sizlere ziyaret sunmaktadır. Yapımı 1989 yılında gerçekleşen bu alan, 1993 yılında tamamlanmış, 2010’lu yıllarda ise bir restorasyona gitmiştir. Yunanistan’ın tartışmasız en iyi mimarisine sahip olması sebebiyle de Selanik’te gezip görülecek yerlerin ilk sırasına Bizans Kültürü Müzesini ekleyebilirsiniz. Bölge büyükçe bir pasaj gibidir. Sizlere sergi salonları hizmetleri, dönemsel sergilere ev sahipliği yapan bölümlere, amfilere, kafe ve restoran gibi bölümlere, hediyelik eşya mağazalarına ve bakım atölyelerine sahiptir. Bu nedenle siz de tam istediğiniz ürünleri bulmak ve fotoğraf çekmek adına mutlaka Selanik gezilecek yerler arasına ekleyin.

Bizans Kültürü Müzesi Hakkında Bilgi

Müze kapsamında yer alan 11 sergi salonunda, ortalama 3000’e yakın eserler bulunmaktadır. Duvar resimleri, mozaik ve mimari heykellere karşı ilginiz var ise dönemin en eski yapı taşlarını görmek açısından önemli bir mevki olarak bilinmektedir. Bizans İmparatorluğu’nun İstanbul’dan sonra en önemli şehri konumunda yer alan Selanik çevresinde yer alan eserlerin tamamı bu bölgede tutulmaktadır. İsa döneminden, Bizans İmparatorluğunun Osmanlı tarafından yıkılışına kadar ele geçirilmiş tüm eserlerin sergilendiği bir bölümdür. Bir arkeolog cenneti olmasından dolayı da tarihi yapıtlara önem veriyorsanız ziyaretinizin baş listesine Bizans Kültürü Müzesi’ni eklemeyi ihmal etmeyin! Ayrıca dönemsel olarak sergilerle beraber Dünya çapında önem kazanmış birçok eski yapıtı da görme şansları muhtemeldir. Kaliteli vakit geçirmek ve bilgi edinmek açısından Bizans Kültürü Müzesi’ni ziyaret etmekten geri kalmayın.

Bizans Kültürü Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Selanik’e giden tramvaylar veya otobüslerin yanı sıra, hemen bölgenin arka kısmında yer alan limandan da aktif olarak vapurlar kalkmaktadır. Yani 3 farklı ulaşım ile beraber siz de bölgeye gidebilirsiniz. Bu açıdan ise önemli olan faktör, sizlerin hangi bölge üzerinden bu alana geleceğinizdir. Eğer zaten Selanik bölgesindeyseniz, tercihinizi tramvay veya otobüsten yana kullanmak doğru bir karar olacaktır.

App_indir_banner_mobil

Bizans Kültürü Müzesi Giriş Ücreti & Ziyaret Bilgileri

12 Euro karşılığında siz de Bizans Kültürü Müzesine giriş yapabilirsiniz.

Gayet makul bir fiyattan ziyaret edebileceğiniz bu alan içerisinde de yine uygun fiyatlara hizmet sunan bölümler yer almaktadır. Kafe ve restoran gibi alanlarda yemek yiyebilir, tarihi alanın keyfini çıkartma şanslarına da sahip olabilirsiniz.

Bizans Kültürü Müzesi Ziyaret Saatleri

Hafta içleri sabah 09.00 ila akşam 18.00 aralığında, hafta sonları ise 10.00 ila 21.00 aralığında sizlere hizmet vermektedir. Hizmet verdiği saat dilimleri ise genel olarak mevsim koşullarına ve turistlerin ne kadar rağbet gösterdiğine göre de değişim göstermektedir. Saatler ortalama olarak bir rakamda tutulmuş olup, bölgeye gittiğiniz vakit birçok kişiden kolaylıkla bilgi alabileceğiniz bir durumdur.

ucakbileti_sorgula (1)

Selanik gezi rehberi yazımıza giderek şehirle ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here