Ana sayfa Belçika Brüksel Brüksel Gezilecek Yerler (15 Harika Yer)

Brüksel Gezilecek Yerler (15 Harika Yer)

2083
0
PAYLAŞ
bruksel-park

Belçika’nın başkenti Brüksel, Belçika Kraliyet Ailesi’nin merkezi ve Avrupa Birliği’nin de başkentidir. Brugge ve Gent’ten farklı olarak daha turistik bir şehir olmakla birlikte Belçika’nın başlıca ekonomik ve eğitim merkezi olarak bilinir. Brüksel’de Belçika yaşamı için restoran ve kafe kültürünü gözlemleyebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Müze ve sanat galerilerinin yanı sıra eski mimarinin bazı harika kalıntıları hala bu şehirde korunmaktadır. Brüksel gezilecek yerler listemize ünlü çikolataların sunulduğu cafeleri eklemeyi de unutmayalım!

Brüksel küçük ve samimi bir şehir. Gezilecek en önemli yerleri 14 maddede toparlayabiliriz fakat Brüksel Gezi Rehberi kategorimize giderek şehirdeki diğer yapılacak şeyler, tavsiyeler ve ipuçlarımıza ulaşabilirsiniz!

Brüksel Gezilecek Yerler

1– Grand Place

Brüksel eski kentinin kalbinde, kentin ana meydanı Grand Place olarak bilinir. Avrupa’nın en iyi korunan yerlerinden biridir. Meydandaki ihtişamın büyük kısmı zarif Gildehuizen’in (guild evleri) eşsiz mimarisinden kaynaklanmaktadır. Çoğu 1696-1700 yılları arasında Barok tarzda inşa edilmiştir. İlk olarak 11. yüzyılda kurulmuş ve kısa süre sonra kentin politik ve ekonomik merkezi haline gelmek üzere gelişen bu merkez, şehrin en önemli turistik noktası. Meydanın en tanınmış binası, 1402 yılında inşa edilen Hôtel de Ville (Belediye Sarayı)’dır. İçinde birkaç ihtişamlı oda bulunmaktadır.

App_indir_banner_mobil

2- Mannekin Pis

Brüksel’in en tanınmış simgelerinden olan Manneken Pis, genellikle çok sayıda turist tarafından ziyaret edilir. Geçmişi 1388 yılına kadar uzanabilse de, halk arasında “Brüksel’in en yaşlı vatandaşı” olarak adlandırılan küçük çocuk figürünün kökeni hakkında pek bir şey bilinmiyor. Manneken, bununla birlikte, çeşitli efsanelerle anılır. Birisine göre çeşme, bir yıkımı önleyen cesur bir bebek için yapılan anıt. Brüksel’deki önemli kutlamalar, etkinlikler ve festivaller sırasında heykel ilgili etkinliğin kostümünü giyer, bunun için şehirde oldukça ünlüdür.

3- St. Michael ve St. Gudula Katedrali

ucakbileti_sorgula (1)

Michael ve St. Gudula’ya (Brüksel’in koruyucu azizleri) ithaf edilen bu Gotik kilise ilk olarak 1225 yılında kurulmuş ancak bitmesi 15. yüzyıla kadar sürmüş. Katedralin cephesi ikiz 69 metrelik kulelerle taçlandırılmış. Güzel biçimli iç mekan büyüleyici şekilde döşenmiş. İç mekanda ilginizi ilk olarak Bernard van Orley tarafından hazırlanan seçkin vitray pencereler çekecek.

4- Belçika Karikatür Müzesi

Victor Horta tarafından tasarlanan bu muhteşem bina 1906’da yapılmış. Dünyaya Şirinler ve Tenten’i kazandıran ülkedeki çizgi film ve çizgi romanların tarihine adanmış harika bir müze! Müzede Belçika ve Fransız çizgi romancılar tarafından 200 orijinal çizgi roman çizimi sürekli olarak sergileniyor.

5- Brüksel Kraliyet Sarayı

Brüksel’in en önemli yapıtlarından biri olan Brüksel Kraliyet Sarayı, Belçikalı kraliyet ailesinin resmi ikametgahı olarak kullanılıyor. Binanın tepesinde bulunan bayrak egemenliği temsil eder. Nöbet değişimi her gün yaklaşık 2.30’da gerçekleşir. Sarayın etrafında bir kültürel yapı topluluğu bulunmaktadır. Palais des Académie ve Palais des Beaux-Arts (Paleis voor Schone Kunste) Victor Horta verilebilecek iki güzel örnektir.

6- Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (1875-81) dünyanın en büyük ve en iyi sanat galerilerinden biridir. Müze 1797 yılında kuruldu. Başlangıçta sadece Lorraine Charles’ın eski sarayında bulunan bir koleksiyonu sergiliyordu. Bu, 1846 yılında yeni kurulan Musées Royaux’a devredildi.

7- Atomium

otobusbileti_sorgula2

Mannekin Pis ile birlikte Atomium, Brüksel’in en tanınmış noktalarından biridir. Mimar André Waterkeyn tarafından tasarlanan 102 metrelik yüksek çelik ve alüminyum yapı 1958 Brüksel Dünya Sergisi için inşa edilen demir kristalinin 165 milyon kez büyütülmüş halini temsil ediyor. Brüksel gezilecek yerler listenizde olmazsa olmaz olan bu yapıtı mutlaka görmelisiniz.

8- Royal Museum of the Armed Forces and Military History

Müze, dünyanın en büyük askeri müzelerinden biridir. Binlerce silah, üniforma, döküman ve araç-gereç sergileniyor. Orta Çağlardan silah ve zırhlar, Napolyon ve Fransız İmparatorluğu hakkında güzel bir koleksiyon, 1831-1914 yılları arasındaki Belçika ordusu, Kral Leopold I ve Leopold II’ye ayrılmış vitrinler, silah teknolojisinin gelişimi, zırhlı araçlar ve savaş gemileri da görülebilir diğer eserlerdir.

9- Mont des Arts

Mont des Arts, “sanat tepesi” anlamını taşıyan, Brüksel kentinin merkezinde yer alan tarihi bir mekandır. Mont des Arts, Brüksel’in en iyi manzaralarını sunar. Buradan Grand Place’deki Brüksel Belediye Sarayı’nın ünlü kulesi çok net ve güzel bir şekilde görülür. Güneşli bir günde Koekelberg Bazilikası ve Atomium bile görülebilir.

10- Notre-Dame du Sablon

15.-16. Yüzyıl Notre-Dame du Sablon Kilisesi (Zavel’e Onze Lieve Vrouw), Belçika’daki en güzel gotik mimariye sahip kiliselerden biri olarak kabul ediliyor. Kilisenin iç kısmı olağanüstü vitraylı camından dolayı nefes kesicidir. Thurn ve Taxis ailenin mezar şapeli ve Luc Fayd’herbe’nin çalışması ilginçtir.

11- Parc du Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire, ülkenin 50. yıldönümünü anmak için 1880 yılında kurulan bir parktır. Parkta bulunan anıtın iki kanadı, Fransız mimar Charles Girault tarafından tasarlanan muazzam bir zafer kemeri ile birbirine bağlanmıştır.

12- Belçika Çikolata Köyü

Belçika Çikolata Köyü, çikolata üretimini anlatan en büyük müzelerden biridir. 900 m²”den daha fazla alana sahiptir. Müze turunda çikolata üretim aşamaları, kullanım alanları, tarihi, yararları, ekonomisi ve çeşitliliği açıklanmaktadır. Brüksel gezilecek yerler listenize ekleyerek biraz da keyif yapabilirsiniz!

13- Basilica of the Sacred Heart

Paris’teki Sacré-Coeur Bazilikası‘ndan esinlenerek yapılan Basilica of the Sacred Heart Koekelberg bölgesindeki yavaşça eğimli bir tepenin üzerindedir. İkiz kuleler ve 80 metre yüksekliğindeki bakır kubbesiyle ön plana çıkar. Bazilika’nın kubbesi, kentin manzaralarını sunan halka açıktır. Üstelik bazilikaya giriş ücretsiz!

14- La Cambre Abbey

La Cambre Manastırı, kentin gürültüsünden uzakta yürüyüş için iyi bir seçimdir. 18. yüzyıldan kalma manastırı çevreleyen bahçeler halka açıktır. İyi havalarda piknik yapılabilir veya parkın ortasında uzanarak dinlenebilirsiniz.

15- Mini Europe

Avrupa Birliğinin başkenti Brüksel’de Avrupa’nın önemli eserlerinin minyatürünün yer aldığı bir yer bulunuyor. 300’den fazla önemli eserin minyatürünü görebileceğiniz bu park her yaştan kesime hitap ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here