Ana sayfa Macaristan Budapeşte Buda Kalesi Budapeşte

Buda Kalesi Budapeşte

830
0
PAYLAŞ
buda kalesi

Buda Kalesi, Türkçe’de Budin Kalesi veya Kızılhisar olarak adlandırılmaktadır. 1265 yılında yapılan bu kalede Macar krallarının yaşadığı saray da bulunur. Kurulduğu dönemde ülkeyi savunmak amacıyla inşa edilen bu Kale, Türk istilası sırasında harabe durumdaydı. Tekrar inşa edilen Buda Kalesi günümüzde önemli devlet adamları ve başbakanlık ofisini barındırıyor. Ayrıca sunmuş olduğu manzara ve bölgede bulunan önemli yapıtlardan dolayı birçok turistin ilgisini çekiyor. Tarihe tanıklık etmiş harika bir atmosfer barındıran Buda Kalesi, Budapeşte Gezilecek Yerler listenizin üst sıralarında bulunması gerek, kesinlikle!

Buda Kalesinden Peşte bölgesinin harika görüntüsünün keyfini çıkarırken, bölgede bulunan Trinity Meydanını, Matthias Kilisesini ve Balıkçı Tabyasını ziyaret edilecekler listenize ekleyebilirsiniz.

Buda Kalesinde birçok özel festival de düzenleniyor. Dönemsel olarak yapılan festivallerden bazıları Palinka ve Şarap festivali. Macar halk dansçılarının gösterisiyle karnaval alanına dönen kalenin etkinliklerini resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Buda Kalesine Nasıl Gidilir?

Buda Kalesine şehir merkezi (Deak Ferenc ter, Peşte) üzerinden yürüyerek ulaşabilirsiniz veya Deak Ferenc ter (Starbucks karşısı) otobüs durağından otobüs ile ulaşabilirsiniz. 16 veya 16A numaralı otobüslerden biri direkt olarak kaleye gitmektedir. Fakat biz size Deak Ferenc ter meydanından Chain Köprüsü‘ne ulaşmanızı, ardından köprünün üzerinden yürüyerek kaleye ulaşmanızı öneriyoruz. Köprüyü geçtikten sonra karşınıza tarihi Budapeşte füniküleri çıkacak. Bu füniküler ile kaleye hemen çıkabiliyorsunuz. Ücret 5€. Füniküleri tercih etmeyip yürüyerek çıkmak isteyenler ise sağdan devam edip merdivenleri çıkarak kaleye ulaşabilir.

App_indir_banner_mobil

Buda kalesine giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor. Halka açık olan bu bölge 7/24 açık. Gece bir macar şarabı kapıp müthiş manzaranın keyfini burada çıkarabileceğinizi söylemeden geçemeyeceğim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here