Ana sayfa Şehirler Avrupa Budapeşte Alışveriş Rehberi

Budapeşte Alışveriş Rehberi

669
0
PAYLAŞ
budapeşte alışveriş rehberi

Ziyaret ettiğiniz her ülkeden magnet mi alıyorsunuz? Elinizde yolculuk öncesinde annenize, babanıza, sevgilinize, komşunuz Hatice teyze’ye ne almanız gerektiğine dair çarşaf gibi bir liste mi var? Sizinle bu turistik veya iş gezisine gelemediği için kalbi kırık olan sevdiğiniz kişinin gönlünü çikolata ile mi almayı planlıyorsunuz? O zaman Budapeşte alışveriş rehberi tam size göre. Edindiğim deneyimleri sizinle paylaşarak az parayla daha çok ürün almanız konusunda size yardımcı olmaya çalışacağım.

Deak Ferenc Ter

Budapeşte’nin merkezi. Haliyle fazlasıyla turistik. Hard Rock Café’den sola döndüğünüz zaman karşılıklı birçok hediyelik eşya satan dükkan göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa veya verdiğiniz paraya acıyorsanız size tavsiyem bu dükkanları sadece gezmekle yetinin. Fövam Ter’de bulunan pazardan hediyelik bakabilirsiniz. Macaristan’ın para birimi forint, bizim türk lirası gibi Euro’ya kıyasla değersiz olduğundan bu dükkanlardaki fiyatlar Euro kazanıp harcamaya gelen turistlere göre ayarlanmış durumda. Bu yüzden buradaki fiyatlar size gereksiz pahalı gelebilir. Deak Ferenc Ter’i dünya çapında bilinirliği olan markaların dükkanlarını ziyaret etmek için kullanabilirsiniz. ‘Abi aynı Nike, Zara Türkiye’de de var” demeyin. Kampanyaya denk gelirseniz alışverişten karlı çıkmanız mümkün tek handicap burada kredi kartına taksit imkanı olmaması. Bir arkadaşım beni ziyarete geldiğinde Nike AirMax’lerin Türkiye’ye kıyasla daha ucuz olduğunu söylemişti mesela.

Büyük Pazar (Fövam Ter)

App_indir_banner_mobil

Fövam Ter’e yeşil M4 hattıyla ulaşabilirsiniz. Bizim ülkemizdeki pazarların aksine üstü kapalı olan bu mekan alt katında sebze, meyve ve et çeşitleri sunuyor bizlere. Eğer uzun süreli konaklama planınız varsa buradan alışveriş dahi yapabilirsiniz. Üst katta ise geleneksel macar yemekleri yapan bir restoran ve birkaç büfe bulunuyor. Karnınız kazındıysa langos yiyip yanında macar biralarından Soproni veya Arany Azsok içebilirsiniz. Büfelerin yanı sıra sizi muhtemelen en çok mutlu edecek şey satılmakta olan envai çeşit magnet, anahtarlık, biblo, t-shirt. Budapeşte hakkında ne ararsanız yukarı katta olan tezgahlarda hepsi mevcut. Hemen satın almadan önce vaktiniz varsa biraz dolaşmanızı tavsiye ederim. Aynı ürünü daha uygun fiyata bulma şansınız mümkün. Turistik bir yer olduğundan pazarlık yapmaktan çekinmeyin buranın esnafı genelin aksine daha cana yakın hatta sizinle çat pat türkçe bile konuşmaya çalışabilirler.

Alışveriş Merkezleri

Eğer istanbul’dan geliyorsanız buradaki alışveriş merkezleri size biraz sönük gelebilir. Bizimkiler kadar şatafatlı olmasa da aynı Türkiye’de ki gibi haftasonu olduğunda alışveriş merkezleri hıncahınç doluyor. Markaların fiyatları bizim ülkeyle genelde parallel ama daha ucuza denk gelme şansınız olduğundan göz atmanızı tavsiye ederim. Keleti ve Nyugati tren istasyonlarına yakın iki büyük alışveriş merkezi var. biri WestEnd diğeri ise Arena Plaza. Arena Plaza, Keleti istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. WestEnd ise Nyugati istasyonunun hemen yanında. Arena Plaza’da aynı zamanda büyük Tesco marketi de içinde bulabilirsiniz.. Tesco size fazla çeşit, fiyat avantajı sağlayacak. Hatta dönüşte içki götürmeyi planlıyorsanız kampanyalı içki çeşitleri bazen duty free’den bile daha ucuza denk geliyor. Belki bu tavsiyem biraz garip gelebilir ama sıkışık bir programınız yoksa sinemaya bile gidebilirsiniz. Arena Plaza’da yer alan mağazalar için: http://www.arenaplaza.hu/en/uzlet-tipus/shopping/

ucakbileti_sorgula (1)

Asia Center

Adres: AsiaCenter – H-1152 Budapest, Szentmihályi út 167-169.

Merak etmeyin bizim ne alırsan 1 milyonculardan bahsetmeyeceğim ama bir AliExpress de beklemeyin J Bizim ülke de bakkallar süpermarketlere nazaran daha pahalı ya burada da gittiğiniz dükkanın sahibi asyalıysa tam tersi. Fiyatlar her zaman 20-30 forint hatta daha fazla bile aşağıda olabiliyor. Asia Center’da çikolata, şekerleme, içki satan birçok farklı dükkan var. bunun yanı sıra ufak elektronik aksesuarlar da satıyorlar. Asia center çok büyük bir yer bu yüzden gezecek olursanız yorulacağınız garanti. 7E, 107, 133 numaralı otobüsler Asia Center’a gidiyor. Újpalota, Nyírpalota út durağında inip biraz yürümeniz yeterli olacak.

İnternet sitesi: http://www.asiacenter.hu/en/index

2. El kıyafet

Bu kısım en çok kadın okuyucularımızı ilgilendirecek herhalde. Budapeşte’de neredeyse adım başı 2. El kıyafet satan bir dükkana denk gelmeniz mümkün. Tercih edip etmemek tabii ki size kalmış ama kendi içlerinde oluşturdukları sistemlerinden dolayı satılan ürünkerin kötü olduğunu düşünmüyorum. Mesela sizin gidip herhangi bir kıyafetinizi oraya satma şansınız yok. Ürünler genelde ingiltere’den geliyor. Fiyatlar ve çeşitler değişiyor. Bazı dükkanlar Pazartesi her şey 1000 forint şeklinde kampanyalar yapıyor. En popüler mağazalar; Cream ve Hada.

Bit Pazarı (Ecseri)

Adres: 1194, Budapest, Nagykőrösi út 156.

otobusbileti_sorgula2

Şehrin merkezine biraz uzak olsa da meraklısı için bit pazarı güzel bir seçenek olabilir. Komünizmden kalma birçok farklı ürünü bu dükkanlarda görebilirsiniz. Tablolar, antika fotoğraf makineleri, eski oyuncaklar ve daha niceleri. Pazarlık yapmayı unutmayın erken giderseniz de avantajınıza olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here