Ana sayfa Şehirler Avrupa Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler

3528
11
PAYLAŞ
Budapeşte

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, birçok gezginin favori şehri. Öğrenci dostu, ucuz ve sıcakkanlı insanları burayı gezginler için tam bir cennet yapıyor.

Tarihi yapısını hiç bozmadan modernleşen Budapeşte bu özelliğiyle diğer Avrupa şehirlerinden sıyrılıyor.

Bu yazımızda sizlerle Budapeşte’ye gidip de görmeden gelmemeniz gereken ana turistik yerleri paylaşacağız. Budapeşte gezilecek yerler listesini tamamlamanız için en az 3 gün gerekiyor. Daha hızlı bir tempoyla ve kısa ziyaretle bu süreyi 2 güne çekmek de mümkün.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 16 Yer

Bu şehirde 16’dan fazla görülmesi gereken yer var. Nitekim yolculuğunuz esnasında sizi şaşırtacak birçok yerle karşılaşacaksınız.

Budapeşte’nin binaları ve mimari yapısı oldukça etkileyici. Bu yüzden açılan restoranlar, kafeler ve barlar da buna uygun bir şekilde hizmet veriyor.

Keşfedilmeyi bekleyen birçok mekan var. Bir diğer yazımızda fazla bilinmeyen ancak Budapeşte’de gidilmesi gereken 10 mekanı okuyabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Budapeşte’nin sembolü haline gelmiş ana turistik mekanlar:

1- Parlamento Binası

Budapeşte’nin silüeti haline gelmiş bu harika mimari yapısına sahip olan Parlamento Binası, Avrupa’nın en güzel binalarından birisi.

Bildiğiniz üzere Budapeşte Buda ve Peşte olmak üzere iki yakadan oluşuyor. Buda tarafına geçip Tuna nehrinin kıyısında Parlamento Binası’nın eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ya da tekne turunda bu keyfi yaşamanız mümkün.

Giriş ücreti tam: 4000 HUF(yaklaşık 40 TL), Avrupa vatandaşları için: 2000 HUF(yaklaşık 20 TL) Parlamento Binası hakkında detaylı bilgiye başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2- Chain Bridge (Aslanlı Köprü)

Budapeşte’de tam 9 tane köprü bulunuyor. Bunlardan ilk yapılanı ve en meşhur olanı Chain Bridge. Aslanlı köprü de deniliyor. Köprünün iki ayağında da aslanların bulunması bu ismi almasına neden olmuş.

Köprünün bir de ilginç bir hikayesi var. Mimarı İngiliz William Clark köprü inşasını tamamladıktan sonra “Bu köprü kusursuz tamamlandı. Eğer bir kusur bulursanız intihar ederim” der. Macar bir çocuk aslanların dilinin olmadığını fark eder. Bunun üzerine Clark, intihar etmiştir.

Özellikle akşamları ışıklandırmasıyla harika bir görüntüye sahip olan Chain Bridge’nin üzerinde yürüyüş yapıp Buda kalesine geçmenizi tavsiye ediyoruz. Budapeşte gezilecek yerler listenizde olması gereken ilk yerlerden biridir.

3- Buda Kalesi

Şehrin kalesi olan Buda Castle’a Aslanlı Köprü’yi geçtikten hemen sonra ulaşabilirsiniz. Kraliyet sarayı da burada yer alıyor.

otobusbileti_sorgula2

Şehri seyretmek için harika bir tepe olan kale, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Buraya isterseniz merdivenlerden yürüyerek, isterseniz tarihi füniküler ile çıkabilirsiniz.

4- St. Stephen’s Basilica

Şehrin en büyük kilisesi olan Aziz Stephen Bazilikası, Deak Ferencter meydanında yer alıyor.

Aziz Stephen Macaristan’ın en önemli şahsı olarak biliniyor. Muhteşem gösterişli bir yapısı olan bu kilisenin tepesine çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Budapeşte Parlamento Binası ile birlikte en yüksek yapıtı olma ünvanına da sahip olan bu kilisenin ihtişamlı iç yapısını görmenizi tavsiye ediyoruz.

5- Balıkçı Tabyası (Fisherman Bastion)

Buda Kalesi’nin hemen yanında bulunan Balıkçı Tabyası, Matyas Kilisesi’nin önünde yer alıyor.

Balıkçılar loncası için inşa edilen bu bölgenin de çok güzel şehir manzarası mevcut. 7 adet kuleden yer alan Fisherman’s Bastion, masalsı yapıtı ve manzarasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Ayrıca bu bölgede yer alan ufak kafeler, nezih sokaklar ve Matthias Kilisesi de gezmeye değer.

6- Andrassy Caddesi

Deak Ferenc ter’den başlayan bu caddenin sonu Kahramanlar Meydanı’na çıkıyor. Oldukça lüks mağazaların yer aldığı bu caddeye Budapeşte’nin Şanzelize Caddesi diyebiliriz.

Budapeşte’nin tarihi Opera binası da bu cadde üzerinde yer alıyor. Michael Kors, Gucci gibi dünyaca ünlü mağazaların yer aldığı bu caddede en az bir kere yürümenizi tavsiye ediyoruz.

7- Heroes Square (Kahramanlar Meydanı)

Kahramanlar Meydanı’nda Macarların savaş kahramanlarının heykelleri yer alıyor. Oldukça büyük olan bu meydanın arkasında bir hayvanat bahçesi ve park da mevcut.

Şehrin önemli etkinlikleri, konserleri ve aktiviteleri bu meydanda yapılmaktadır.

Ayrıca Budapeşte yazısı da zaman zaman bu meydana kuruluyor.

Andrassy Caddesi’nin sonunda yer alan bu caddeden yürüyüşe başlayıp, Aziz Stephen Bazilikasında son verebilirsiniz.

8- Vaci Caddesi (Vaci utca)

Budapeşte’nin en ünlü ve turistik caddesi. Bizim İstiklal Caddesi kadar olmasa da Macarlar için aynı anlamı ifade ediyor.

Birçok giyim mağazası ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu cadde araç trafiğine kapalı.

Hard Rock Cafe Budapeşte de bu caddede yer alırken, Macarların önemli tarihlerinde kurulan pazarlar oldukça ilgi çekici oluyor.

9- Szechenyi Termal Spa, Termal Kaplıca

Avrupa’nın en büyük termali olan Szechenyi Termal Bath, açık havada olmasıyla oldukça ilgi görüyor.

Kapalı alanı da olan bu muhteşem spanın keyfini çıkarmanızı öneriyoruz.

Budapeşte’de yer alan tüm spa merkezleri ve termal kaplıcalar hakkında detaylı bilgiyi Budapeşte Kaplıcaları adlı yazımızdan okuyabilirsiniz.

10- Terör Müzesi (House of Terror)

Budapeşte Terör Müzesi, Andrassy caddesi üzerinde yer almaktadır. Nazi döneminde karakol olarak kullanılan bu bina birçok işkence ve katliama ev sahipliği yapmış.

2002 yılından itibaren ise Terör Müzesi olarak dönem hakkında bilgi vermek amacıyla ziyarete açılmıştır.

11- Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Budapeşte’nin Buda yakasında, hemen Tuna Nehri’nin kıyısındaki ayakkabılar 2. Dünya Savaşı sırasında Oklu Haç Partisi’nin izlediği politikalar sonucunda hayatını kaybeden Yahudiler anısına yapılmıştır.

2005 yılında açılan bu anıt, Yahudiler için oldukça önemlidir ve her yıl binlerce turist burayı ziyaret eder.

12- Margaret Adası

Buda ve Peşte yakasının ortasında yer alan adadır. Margaret Adası yemyeşil ve dümdüz alanlarıyla şehrin göbeğinde harika bir park alanı.

Havalar ısınınca çoğu kişi burada piknik, spor ve güneşlenme aktiviteleri yapar. Parkın girişinde bulunan havuzda ışıklı su gösterileri görmeye değer.

4-6 Tramvay hattı ile direkt olarak ulaşılabilir.

Budapeşte gezilecek yerler listenizi tamamlarken şarabınızı alıp dinlenebileceğiniz harika bir yer.

13- Szimpla Kert

Budapeşte’nin harabe barlarından en bilineni ve meşhuru. 2 katlı olan bu barın birçok odası var. İçeride eski eşyalardan oluşturulmuş harika bir konsept var.

Her ne kadar bar olsa da içeri girip fotoğraf çeken ve tur atan birçok turist mevcut. Yani alkol tüketmeseniz dahi burayı gezmenizi tavsiye ediyoruz.

14- Opera Binası

Andrassy Caddesi üzerinde yer alan Budapeşte Opera Binası, hem dış hem de iç dekoruyla dünyanın sayılı opera binalarından.

Opera akustiği ve dış görünümünde kullanılan harika mimari Opera Binasını Budapeşte’de oldukça tarihi ve önemli kılıyor.

Andrassy Caddesi’nde tur atarken kesinlikle görmeli hatta vaktiniz varsa bir opera etkinliğine katılmanızı öneririz.

15- Dohany Sokağı Sinagogu

Budapeşte’de o kadar görülmesi gereken yer var ki, Dohany Sokağı Sinagogu Avrupa’nın en büyük sinagogu olmasına rağmen hak ettiği ilgiyi göremiyor.

Dünyada da beşinci büyük sinagog olan Dohany Sokağı Sinagogu, 3000 sandalyeli tapınak Neolog Yahudiliğinin merkezi.

Dohany Sokağı Sinagogunda kahramanların tapınakları, mezarlık, Holokost anıtı ve Theodor Herzl’in doğduğu ev ve Yahudi Müzesi yer almaktadır.

16- Citadella (Gellert Hill)

Budapeşte’nin en büyük tepesi olan Citadella’dan şehrin tamamını görebilir, harika bir manzaraya şahitlik yapabilirsiniz.

Budapeşte gezilecek yerler listemizde en sonda yer alsada burası belki de şehrin en özel ve güzel yeri.

Şehrin her yerinden gözüken bu tepede bir de Liberty anıtı bulunuyor.

Gitmek için yeşil metro hattına binip Gellert Hill durağında indikten sonra merdivenlerden tepeye çıkmanız gerek.

Budapeşte Gezi Rehberi yazıma giderek şehirle ilgili tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz!

11 YORUMLAR

 1. Fotoğraflarla çok güzel açıklamışsınız. Budapeşte’ye bir kez daha gitmek için sabırsızlanıyorum!! Özellikle Citadella tepesi harikaydı

 2. budapeştede çok güzel iki gün geçirdik ama hava yağmurluydu. buradaki her yeri gezdik diyebilirim aklım resmen bu şehirde kaldı bir daha kesin dönücem. tuna nehri çok etkileyiciydi köprüden mutlaka yürüyerek karşıya geçin

 3. merhaba biz de bu yılbaşında budapeşteye gitmek istiyoruz sizce kışın mı gitmek mantıklı yoksa yaz mı? birde bu listedeki tüm yerleri ortalama kaç günde gezebiliriz? yazı için teşekkürler

  • Merhaba,

   Budapeşte kış aylarında çok güzel. Özellikle Christmas tarihleri içerisinde her yere pazarlar kuruluyor, etkinlikler yapılıyor. Tek olumsuz yönü çok soğuk olması. Eğer soğuk sizin için sorun değilse kışın gitmenizi tavsiye ederim. Listedekileri 2 günde tamamlayabilirsiniz. Budapeşte seyahatiniz için ise minimum 3 gün öneriyorum.

 4. O kadar sehir gezdim Budapeste gibisi yok… harika bir sehir ve ucuz. Kesin instant bara gidin ve gulas yemegi yiyin derim

 5. Merhaba macaristan vizesi almak icin konsolosluga basvurmak istiyoruz ama randevu yok gozukuyor budapesteye gitmek icin nasil bir yol izlememiz gerek. herkes ovuyor burayi ama ucak biletleri pahali gozukuyor ve vizeye yer bulamadik…

  • Macaristan vizesine Orange vizeden başvurabilirsiniz. Burada detaylı olarak anlattım vize sürecini. Wizz Air kalktıktan sonra evet, uçak biletleri biraz pahalılaştı fakat iyi bir araştırma yaparsanız yine uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz…

 6. “Resimler süper canlı. Budapesteye tekrar gitmiş kadar oldum. Budapeşteye gidenlere faydası olur diye bizimde kaldığımız sahipleri cok cici turkler olan apartı tavsiye etmek ısterım. Unlu kertlerınde hemen yanında yerı:) Birde oralara kadar gitmişken Estergon ve Vısegrad Kalelesıne ugrayın derım.
  Sevgıler”

  • Budapestede günlük şehır turu yapan Türk rehberleri bende gidenlere tahsiye edeyim dedim. Yürüyüş turları gayet hoş ve eğlenceli geçti. Mutlaka palinka ve gece sıcak şarabı deneyin derim

 7. Anlatım sade ve öğretici gorseller güzel aslında yerel tür rehberliği yapabilirsiniz.Başarılı buldum tebrikler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here