Ana sayfa Macaristan Budapeşte Budapeşte Spa Merkezleri – Termal Kaplıcalar

Budapeşte Spa Merkezleri – Termal Kaplıcalar

1243
1
PAYLAŞ
budapeşte kaplıcaları

Budapeşte’nin en önemli turistik kaynaklarından birisi kaplıcalar. Şehirde tam 7 adet turistik spa bulunmaktadır. Tarihi mimari yapısıyla birlikte doğal sıcak suyun keyfini Budapeşte‘de çıkarmak, yapılması gerekenler listesinde ilk sırada olmalı. Yazımızın devamında spa merkezlerinin tamamı hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

1- Szechenyi Bath

Szechenyi Bath Budapeşte’nin en meşhur spa merkezi. Ayrıca bu spa kompleksi Avrupa’nın en büyük termal kaplıcası. 600 yıl öncesinde Türk işgalinde inşasına başlayan yapıt, 1927 yılında halka açıldı. Açık ve kapalı olmak üzere iki alandan oluşuyor. Açık alanda bir adet yüzme havuzu, iki adet termal kaplıca bulunmakta. Termal kaplıcaların birisi ılık iken diğeri çok daha sıcak. Oldukça geniş bir alanda hizmet veren açık spa’nın en fazla tercih ediliyor olmasının nedeni üzerinin açık olması ve tarihi yapısı. Özellikle soğuk Budapeşte günlerinde açık havada sıcak suyun keyfini çıkarmak Macarların en büyük keyfi. Açık alanda çoğu zaman satranç oynayan Macarlar da buranın simgesi haline gelmiş durumda. En az açık alanın büyüklüğü kadar, içerideki kapalı alan da büyük. Kapalı havuzun yanı sıra sürekli artan derecede kaplıcalar mevcut. Suyun ısı derecesine göre odalarda geçişler yapabiliyorsunuz. Sauna, soğuk duş gibi seçenekler de mevcut. Gününüzün neredeyse yarısını hatta yarısından fazlasını burada geçirebilirsiniz.

Szechenyi Bath ayrıca her cumartesi günü spa partilerine ev sahipliği yapıyor. Açık alan festival alanına dönüşüyor, sıcak suyun içerisinde yüzlerce insan eğleniyor. Özel dans showları, ışık showları ve etkinliklerle harika bir atmosfere bürünen Szechenyi Bath partisine biletleri online olarak http://szechenyispabaths.com/budapest-bath-party-dates/ adresinden satın alabilirsiniz. Budapeşte Spa Party hakkında kafanızda soru işaretleri varsa hemen şu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum:

App_indir_banner_mobil

Nasıl gidilir? M1 (sarı renk) metro hattına bindikten sonra son durak Szechenyi Furdo durağında indikten sonra 1 dakikalık yürüme mesafesinin ardından ulaşabilirsiniz. Heroes Square’in hemen arkasında bulunuyor.
Giriş ücreti? Hafta içi kişi başı giriş ücreti + kabin kullanımı: 5200 HUF Hafta sonu ise bu ücret 5400 HUF. Eğer kabin kullanmak istemiyorum, sadece soyunma odaları ve eşyalarımı koyabileceğim dolap bana yeterli diyorsanız ücret hafta içi 4700, hafta sonu 4900 HUF. Ayrıca masaj için özel paketler mevcut. Gittiğinizde danışmadan bilgi alabilirsiniz.
Ne zaman açık? Her gün sabah 06:00, akşam 22:00 arası hizmet veriyor.

2- Gellert Bath

Budapeşte’nin şehir merkezinde yer alan bir spa merkezi: Gellert Bath. İsminden de anlaşılacağı üzere, Gellert tepesinin hemen altında bulunuyor. Açık alanı olmasa da kapalı alanda oldukça geniş bir bölgede hizmet veriyor. Termal sıcak havuzları veya normal yüzme havuzları en çok ilgi gören bölümleri. 1918 yılında kurulan bu yapıtın içerisinde sauna, dalga havuzları, masaj, spa ve havuz hizmeti verilmektedir. Mineral suyunun oldukça sağlıklı olduğu ve birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

Nasıl gidilir? 18, 19, 41 veya 47 numaralı tramvaylar ile Gellert durağına erişebilirsiniz.
Giriş ücreti? Kabin kullanmak isteyenler için giriş ücreti 5500 HUF. Sadece dolap ve soyunma kabini için ise ücret 5100 HUF.
Ne zaman açık? Her gün sabah 06:00 akşam 20:00 arası hizmet veriyor.

ucakbileti_sorgula (1)

3- Rudas Bath

Türk işgali sırasında kurulan bu spa merkezinin içinde Türk hamamı da bulunuyor. Ayrıca iç bölümünde bulunan yüzme havuzu ve sıcak su havuzları gerçekten denemeye değer. Konum açısından harika bir yere sahip. Tuna nehrinin tam kenarında bulunan kaplıcada 360 panorama bir teras da açılmış. Ufak da olsa yaklaşık 30-40 kişinin içerisine girebileceği ufak bir kaplıca alanı içerisinden Tuna nehrini ve Budapeşte’yi izleyebiliyorsunuz. Doğal su kaynağının içerisinde dinlenirken Tuna nehrinin huzur veren sesiyle birlikte şehri izlemenin keyfini kesinlikle tavsiye ediyorum.

Nasıl gidilir? Elizabeth köprüsünü yürüyerek geçtikten sonra hemen karşınızda göreceksiniz. 5, 86 veya 178 numaralı otobüsler termal kaplıcanın önüne kadar da götürüyor.
Giriş ücreti? Sadece terastaki panoramik wellness’i ve havuzları kullanmak istiyorsanız 3000 HUF, tüm hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız 4200 HUF ödemeniz gerekmekte.
Ne zaman açık? Pazartesi – Çarşamba günleri sabah 06:00’dan akşam 18:00’a kadar, Perşembe’den Pazar gününe kadar sabah 06:00’dan akşam 20:00’a kadar, Cuma ve Cumartesi günleri ise sabah 10:00’dan sabah 04:00’e kadar hizmet veriliyor.

4- Kiraly Bath

İçerisinde 26 dereceden 40 derece sıcaklığa kadar termal su barındıran Kiraly Bath; sauna, spa ve masaj hizmeti sunuyor. Kiraly Bath’in direkt olarak sıcak su kaynağı bulunmuyor. Lukacs Bath tarafından sağlanan kaynak sayesinde termal hizmeti sağlanmaktadır. Tarihi bir atmosfere sahip Kiraly Bath’in havuzları meşhurluğunu koruyor.

Nasıl gidilir? 19 numaralı tramvay veya 9 ve 109 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.
Giriş ücreti? Giriş ücreti kişi başı 2700 HUF iken, sadece sabah kullanımı için bu ücret 1600 HUF’a düşüyor.
Ne zaman açık? Her gün sabah 09:00 akşam 21:00 arası hizmet veriliyor.

5- Lukacs Bath

Yine Türklerin zamanından kalan Lukacs Bath, şehirde önemli spa merkezlerinden birisi. Suyunun şifalı olduğu düşünülüyor. Bu konuda oldukça popüler. Bir diğer özelliği ise çok eğlenceli spa partilerinin burada düzenleniyor olması. Açık ve kapalı alandaki havuzlarında 20-40 derece arasındaki sıcaklıkta şifalı suyun içerisinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca buzlu su, sauna, solaryum, çamur banyosu, masaj ve birçok özel hizmet mevcut.

Nasıl gidilir? 4-6 tramvay hattıyla Margit Island durağında inip, 2 dakikalık yürüme mesafesinin ardından ulaşabilirsiniz.
Giriş ücreti? Kişi başı 2200 HUF.
Ne zaman açık? Her gün sabah 06:00 akşam 20:00 arası açık.

6- Dagaly Bath

Daha önce “Freedom Bath” olarak bilinen spa merkezi, daha sonra Dagaly Caddesi’ne yakın olduğu için Dagaly Bath olarak değiştirildi. Dagaly spa merkezinde tam 10 adet havuz bulunuyor. Bu havuzlardan bazıları çocuk havuzu, termal oturma havuzu ve macera havuzu. Oldukça büyük bir alanda yeşilliklerin arasında konumlanmış bu spa merkezinde tüm gününüzü dinlenerek ve keyifli anlara şahitlik yaparak geçirebilirsiniz.

Nasıl gidilir? 3 numaralı metro hattıyla veya 1 numaralı tramvayla ulaşabilirsiniz.
Giriş ücreti ne kadar? Kişi başı 2300 HUF
Hangi günler açık? Her gün sabah 06:00 akşam 20:00 arası hizmet veriyor.

otobusbileti_sorgula2

7- Dandar Bath

Daha sakin bir ortamda dinlenmeyi tercih ediyorsanız size Dandar Bath’i önerebilirim. İçeride ve dışarıda iki farklı termal su sunuyor. Diğer spa merkezlerine oranla daha sakin ve ufak bir yapısı var.

Nasıl gidilir? 2 ve 24 numaralı tramvaylarla erişebilirsiniz.
Giriş ücreti ne kadar? Kişi başı 600 HUF’dan başlayan fiyatlar
Hangi günler açık? Hafta içi her gün 06:00 – 20:00 arası, Cumartesi günleri 06:00 – 14:00 arası hizmet veriliyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here