Ana sayfa Macaristan Budapeşte Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası

797
0
PAYLAŞ
budapeşte parlamento binası

Budapeşte’nin sembolü haline gelen, harika mimari yapısına sahip Macaristan Parlamento Binası turistik açıdan da büyük öneme sahip. Avrupa’nın en eski yasama binası ünvanını hala taşıyor. Tuna nehrinin hemen kıyısında ihtişamlı görüntüsüyle şehrin silueti haline gelmiş olan bina ayrıca Budapeşte’nin en büyük ve yüksek binası.

Macaristan Parlamento Binası, 386 milletvekili ile meclis görevini görüyor. Seçim sistemi Avrupa’nın en karışık yapısına sahip. Cumhurbaşkanı 5 yıllık bir dönem için seçiliyor.

Parlamento Binası’nda Görülecek Yerler & Yapılması Gerekenler

Harika ışıklandırmasıyla daha detaylı ve ilginizi çekecek olan binada kulelerin uyumu göz kamaştırıyor. Binanın ortasında bir kubbe yer almaktadır. Kubbenin yüksekliği 96 metre. Bunun nedeni ise 896 yılında Macaristan fethi. Parlamento binasının merdivenleri yaklaşık 20 km uzunluğunda. Binada tam 10 avlu ve yüzlerce oda bulunuyor. Binanın dış katmanında ise Macar kahramanları, krallar, prensler ve efsane isimlerin heykelleri ve yapıtları yer almakta.

Budapeşte Parlamento Binası’nın bulunduğu meydana Lajos Kossuth adı veriliyor. Lajos Kossuth, Macaristan tarihi için oldukça önemli bir kişilik. 1849 yıllarında gazetecilik, avukatlık, politikacılık ve Budapeşte’nin valiliğini yaptı. Avrupa demokrasi tarihinde her zaman özgürlük savaşçısı olarak bilinir. Bu meydanda kendisinin heykelini de görebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Parlamento binasının en güzel görüntüsü Tuna nehrinin karşısından, yani Buda yakasından. Batthyany Meydanı olarak bilinen bu bölgeye M2 metrosuyla ulaşabilirsiniz. Tuna nehrinin karşısından Parlamento Binası’nın harika görünümünü izlemenizi tavsiye ediyorum.

Budapeşte Gezilecek Yerler listenizde ilk başa yazmanız gereken bu yapıtı çok beğeneceğinize eminiz.

Budapeşte Parlamento Binası, mecliste oturum olmadığı zamanlarda turistler için ziyarete açık. Bina turu yaklaşık 45 dakika sürüyor. Rehber eşliğinde katılabileceğiniz bu turda birçok dilden çeviri hizmeti var. Giriş biletinizi X adlı kapıdan alabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Macaristan kraliyet hazinesi defalarca kayboldu veya çalındı. II. Dünya Savaşı’nın ardından hazine Batı Avrupa’da Amerikan ordusuna Sovyetler Birliği tarafından korunması için teslim edildi. Bir süre Amerika’da korunan hazine 1978 yılında tekrar Macaristan Parlamento Binası’na getirildi. Tur içinde bu hazineyi ve mücevherleri görebilirsiniz.

İçeride hemen dikkatinizi çekecek büyük bir merdiven göreceksiniz. İlk merdivenin sonunda mimar Imre Steindl’in heykeli yer alıyor. Orta koridorun etrafında Macar tarihinde iz bırakmış efsanelerin heykellerinin yer aldığı oval bir hol var. Bu heykellerin uyumu ve nizamı oldukça ilgi çekici. İdarı toplantıların ve görüşmelerin gerçekleşmesiyle oluşturulan bu oda aslında binanın özetini bizlere sunuyor.

Giriş ücreti:

Avrupa vatandaşları için: 2000 HUF
Avrupa vatandaşlığı olmayanlar için: 4000 HUF

İpucu: Bilet almak için sıra beklemek istemiyorsanız, www.jegymester.hu/parlament adresinden online olarak biletinizi alabilirsiniz.  Grup turuna katılmak istiyorsanız resmi site olan www.parlament.hu adresini ziyaret edin.

Budapeşte Parlamento Binası’na Nasıl Gidilir?

Metro: M2 (kırmızı) metro hattında Kossuth Lajos durağında indikten sonra çıkışta görkemli Parlamento binası ile karşılaşabilirsiniz.

Tramvay: 2 numaralı sarı tramvaylarla yine Kossuth Lajos durağında, hemen binanın önünde inebilirsiniz.

Yürüme: Şehir merkezi, old town Deak Ferenc ter’den yürüyerek Parlamento binasına ulaşmak yaklaşık 10 – 15 dakika. Aziz Stefan Bazilikası turunu gerçekleştirdikten sonra Budapeşte’nin sokaklarını keşfederek binaya ulaşmak en ilgi çekici seçenek.

otobusbileti_sorgula2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here