Ana sayfa Şehirler Avrupa Budapeşte Ulaşım Rehberi

Budapeşte Ulaşım Rehberi

418
0
PAYLAŞ
budapeste tramvay

Budapeşte’ye nasıl gidilir?

Türkiye’den Budapeşte’ye Wizz Air, Türk Hava Yolları veya Pegasus ile uçabilirsiniz. Macaristan’ın low cost bilet sunan hava yolu firması Wizz Air sayesinde çok uygun fiyatlara Budapeşte’ye ulaşmak mümkün. Ortalama 20-30€ bilet fiyatı sunar, hatta kampanyaları takip ettiğinizde 10€ gibi komik rakamlara dahi bilet alabilirsiniz. Fiyat olarak hava yolu firmaları arasında sıralama yaparsak (ucuzdan pahalıya) Wizz Air > Pegasus > Türk Hava Yolları diyebiliriz. Uçak yolculuğu 1 saat 50 dakika sürüyor. Bu yüzden de fiyat/performans oranını kontrol etmeye pek de gerek duymadık.

Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Budapeşte havalimanından şehir merkezine gitmenin 3 yolu bulunuyor. Bunlardan en yaygın, ucuz ve kolay olanı otobüs-metro kombinasyonu. Diğer seçenekler ise tren-otobüs-metro kombinasyonu ve taksi.

App_indir_banner_mobil

Havalimanından çıktıktan sonra sola döndüğünüz zaman otobüs durağını karşınızda olacak. 200E otobüsü havalimanı-metro seferleri yapmakta. Her 10 dakikada bir kalkan bu otobüs gece saat 3’e kadar hizmet veriyor. 200E otobüsüne binmek için tek geçişlik bilet alabilir veya günlük biletle geçiş sağlayabilirsiniz. Otobüste durakları söyleyen sesli hizmet mevcut. Kobanya Kispest durağında inip metroya aktarma yapmanız gerekiyor.  Havalimanı otobüsünden Kobanya Kispest(mavi hat) metro durağına ulaşım yaklaşık 30 dakika. Metro ile şehir merkezine ulaşım ise 20-25 dakika. Yani ortalama 50-60 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Kobanya Kispest metro durağından mavi metro hattına bindikten sonra direk Deak Ferenc ter (şehir meydanı) metro durağına geçebilirsiniz.

Taksi ile şehir merkezine ulaşım ise yaklaşık 8000 Forint (80 TL) tutuyor.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım

ucakbileti_sorgula (1)

Budapeşte’de ulaşım olarak en çok sırasıyla metro, tramvay ve otobüs tercih ediliyor. Dört adet metro hattı var. Bu hatlar M1(Sarı), M2(Kırmızı), M3(Mavi) ve M4(Yeşil). Budapeşte metrolarında elektronik bilet sistemi yok. Bu yüzden hemen hemen her istasyonun girişinde görevliler bilet kontrolü yapıyor. Ancak tramvay ve otobüslerde genellikle bilet kontrolünü sadece gece yapıyorlar. Metrolar akşam 10:00’da kapanıyor, sabah 06:00’da açılıyor. Ancak gece otobüsleri ve tramvaylarıyla ulaşım akışı devam ediyor.

Budapeşte’de tramvay oldukça yaygın. Şehrin her yerine tramvayla ulaşmanız mümkün. Özellikle 4-6 Tramvay hattı şehrin bir ucundan diğer ucuna gidiyor diyebiliriz. Bu tramvayda bilet kontrolü neredeyse hiç yapılmıyor.

Bilet fiyatları:

Tek geçişlik bilet: 350 forint (Yaklaşık 3 TL)
Günlük bilet: 1650 forint (Yaklaşık 16 TL)
Günlük bilet(grup): 3300 forint (Yaklaşık 33 TL) 5 kişiye kadar kullanılabilir.

Budapeşte Gezi Rehberi sayfamıza dönerek şehir hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here