Ana sayfa Macaristan Budapeşte Budapeşte’den Prag’a Nasıl Gidilir?

Budapeşte’den Prag’a Nasıl Gidilir?

3669
1
PAYLAŞ
student agency otobusu
Student Agency Otobüsü

Orta Avrupa’nın iki güzide şehri Budapeşte ve Prag’ın arası 524,9 km’dir. Şehirler birbirine çok yakın olduğu için genellikle otobüs ve trenle ulaşım tercih edilir. Tabi ucuz olması da burada önemli bir etken.

Aslında Budapeşte’den Prag’a veya Prag’dan Budapeşte’ye gitmek için dört yöntem var.

  • Otobüs
  • Tren
  • Uçak
  • Araba kiralama

Otobüs ile Budapeşte’den Prag

Yukarıdaki seçeneklerden en kolay, pratik ve ekonomik olanı. Aslında diğer seçenekleri incelemeden direkt aşağıdaki önerdiğim firmalardan biletinizi almanızı öneririm. Çünkü gerçekten Budapeşte’den Prag’a gitmenin en mantıklı yolu otobüs ile.

App_indir_banner_mobil

Prag’a giden birkaç otobüs firması bulunuyor. Bunlardan önerdiklerim: Orange Ways ve Student Agency.

Orange Ways: Yolculuk yaklaşık 7.5 saat sürüyor. Otobüsler eski olmasına rağmen klasik br otobüs yolculuğu yaşatıyor. Tek yön bilet ücreti 20€. İnternetten aldığınız takdirde kimliğinizle otobüse binebilirsiniz. Otobüsler genellikle Nepliget’ten kalkar. Nepliget’e M3 (mavi) metro hattıyla direkt olarak ulaşabilirsiniz. Resmi sitesi: orangeways.com

Student Agency // Regiojet : Otobüsleri Orange Ways’e oranla daha kaliteli ve rahat. Fiyat ise aynı. 20€. Resmi siteden (studentagency.eu) saatleri kontrol edip kendinize uygun olan bileti seçebilirsiniz. Student Agency otobüsleri de Nepliget istasyonundan kalkmaktadır. M3 hattı ile ulaşabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Tren ile Budapeşte’den Prag

Budapeşte’den diğer ülkelere trenler genellikle Keleti veya Nyugati Tren İstasyonu’ndan kalkmaktadır. İki tren istasyonu da şehrin merkezinde bulunuyor. 4-6 tramvay hattı sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz. Ulaşım konusunda daha fazla bilgi için Budapeşte Ulaşım Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Tren ile Budapeşte-Prag yolculuğu 7.5 saat sürer. Çek Cumhuriyeti firması olan Ceske drahy firmasıyla gidebilirsiniz. Bilet ücretleri ortalama 20-25€. https://www.cd.cz/en/default.htm adresinden biletinizi online olarak hemen satın alabilirsiniz. Bileti online satın alırken hangi istasyondan trenin kalkacağını dikkatle seçin. Trenler genellikle tarihi dönemlerden beri hizmet verdiği için eski bir görüntüye sahip olabilir. Ancak Çek Cumhuriyeti’nin en prestiji firmalarından biridir. Hizmet gayet iyi ve trenin içi temiz. Ayrıca Prag’dan çevredeki tüm şehirlere ulaşım sağlar. Yeni nesil iki katlı trenleri ise çok konforlu. Umarım denk gelirsiniz.

Bir diğer seçenek ise MAV-Start. MAV-Start Macaristan devlet demiryolları anlamına geliyor. İnternet sitesinden trenlerin saatlerini kontrol alabilir, online alabilirsiniz. Ancak karışık bir websiteleri var ve pek kullanışlı değil. Macarlar genellikle bilet işlemlerini tren garından hallediyor.

Uçak ile Budapeşte’den Prag

Seçenekler arasında son sırada olması gereken ulaşım şekli. Uçak yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Şehir merkezi – havalimanı transferlerini de sayarsak yolculukta toplam 3,5 – 4 saatiniz gidecek. Otobüsle bu süre 7,5 saat. Aradaki fiyat farkı ise çok fazla. Uçak biletini 50€’dan ucuza bulmanıza pek imkan yok. Otobüs biletleri ise daha önce belirttiğim üzere 20€

Araba Kiralayarak Budapeşte’den Prag

Eğer 2 kişiden fazla iseniz mantıklı olabilecek bir seçenek. 3 kişi olsanız ve ortalama 50€ karşılığında araç kiralarsanız 50/3= yaklaşık 17€’a günlük ulaşım ücretini karşılarsınız. Tabii ek olarak yakıt ücreti var. Budapeşte – Prag arası özel araçla yaklaşık 4,5 saat sürmektedir. Ayrıca komşu şehirleri de arabanızla gezebilirsiniz bu sayede. Türk ehliyetiyle de rahatlıkla araba kiralayıp kullanabilirsiniz, içiniz rahat olsun. Sınırlarda da herhangi bir kontrol yok.

Prag’da Konaklama yazıma giderek şehirdeki otel tavsiyelerimi ve ucuz hosteller hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Busene avusturya viyana cekcumhuriyeti gezisine katilacam sizce iyi bir secimmi ben bide italya rusya arasinda kaldim siz bi gezginci olarak hangisini terci etmem gerek senden bi cevap bekli yorum ben rifat

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here