Ana sayfa Şehirler Avrupa Bulgaristan Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Şehir

Bulgaristan Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Şehir

2858
0
PAYLAŞ
sofya

Son derece güzel ve seçkin bir yer olarak tanımlanan Bulgaristan, pitoresk dağlar, altın plajlar, şirin köyler ve geleneksel yemekleriyle özel bir yapıya sahiptir. Sürekli karşımıza çıkan bir deyime göre; “Eğer Bulgaristan’dan etkilenmezseniz, o zaman kalpsiz bir birey olmalısınız!” Tüm şakalar bir yana, Bulgaristan’ın görkemli güzelliğini ve en büyük şehirlerini keşfetmek sadece unutulmaz bir deneyim değil, olağanüstü bir tatil seçeneği olabilir. İşte bu yüzden sizin için Bulgaristan gezilecek yerler listemizde en güzel şehirleri bir araya getirdik.

Bulgaristan Gezilecek Yerler – En Güzel Şehirler

Komşumuz Bulgaristan’da başkent Sofya, sahil kenti Varna ve Plovdiv gibi seçenekler ön plana çıkıyor. Özellikle yaz aylarında plajlarıyla güzel bir turistik destinasyon hali alıyor. Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri de olduğu için tercih etmenizi mutlaka öneriyoruz. Üstelik harika bir mutfağa sahipler ve Türk yemeklerini bulabileceğiniz birçok yer de var.

Bulgaristan’a gitmek için Bulgar vizesine ihtiyacınız bulunuyor. Eğer Schengen vizeniz varsa da giriş yapabilirsiniz. Ancak Bulgaristan’dan alacağınız vize ile Schengen bölgelerine girmeniz mümkün değil.

App_indir_banner_mobil

1- Sofya

Balkan yarımadasında bulunan Bulgaristan’ın nüfusu 7 milyondan fazla. Bulgaristan’ın başkenti Sofya; hepsi birbirine yürüme mesafesinde bulunan değerli turistik durakların yanı sıra, kompakt bir şehir merkezi, rahat kafeler ve restoranlar içeren güzel metropol. Sofya’ya girdikten sonra Vitosha Dağı’ndaki büyüleyici gün batımlarını ve manzaralarını izlemek için yola çıkabilirsiniz.

Kuşkusuz Sofya’nın kendine has zenginlikleri var. Ulusal Tarih Müzesi, Vitosha Doğa Parkı, Borisova Gradina Merkez Parkı ve St. Alexander Nevski Katedrali, buradaki en önemli yerlerin sadece küçük bir bölümünü temsil etmektedir.

2- Plovdiv

Bulgaristan’ın en büyük ikinci kenti olan Plovdiv, yerliler için en çarpıcı ve en sevilen yerlerden biri. Plovdiv’i ziyaret etmek, MS 2. yüzyıldan kalma olağanüstü Roma Amfitiyatrosu, Etnografya Müzesi ya da Bulgar Ulusal Canlandırmasının bir sembolü olan Balabanov Evi gibi yerleri keşfetmekle başlar. Eski Kent Meydanı’nda (Old Town) ufak bir tur atmayı unutmayın! Çünkü burası şehrin en etkileyici noktalarından. Plovdiv, samimi havasıyla etki bırakacak güzellikte, buna emin olabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

3- Plevne

Pleven, yaklaşık 138.000 nüfusa sahip büyük bir kültürel ve ekonomik merkez olarak hizmet vermektedir. Gerçekten de çekici görünen Pleven, zengin tarihi mirasının yanı sıra muhteşem manzarasıyla tanınan seçkin bir şehir olarak tasvir edilmektedir. Pleven, 7. en büyük Bulgar kasabasıdır. Geleneksel ruhu, kültürel simgeleri, şelaleleri, benzersiz sanat galerileri, şarap üretimine ayrılmış mağara müzeleri ve çok daha fazlası ile sayısız ziyaretçiyi cezbetmiştir.

4- Tırnova

Belki de bu şehrin en ünlü özelliği dünyaca tanınmış Tsarevets Kalesi’dir. Ses ve ışık gösterisi, binlerce ziyaretçinin geldiği ve kalenin muazzam güzelliğine güzellik katar. Üç tepede yer alan eski Tırnova şehri, yerel Yantra Nehrinin kıvrımında yükseliyor. Bulgar yerleşiminin inşası 12. yüzyılda inşa edilmiş.

Sembolik kale toplam 3 girişe sahip. Kalenin kuzeybatı kesiminde yer alan ikinci giriş, görkemli Asenova Kapısı adını taşıyor. Son girişi, Adriyatik Savaşı sırasında Bulgar Kralı Çar Kaloyan tarafından ele geçirilen, Flanders’in bir Latin İmparatoru’nun ardından Baldwin’in Kulesi olarak bilinen en ünlü yer olarak kabul edilmektedir.

Özetle, Tsarevets Kalesi, Bulgaristan tarih kitabının önemli bir sayfasını örneklendiriyor. Zengin kültür ve Bulgaristan tarihinin önemli anları üzerine odaklanan büyülü bir deneyim için Tırnova’ya seyahat edebilirsiniz.

5- Varna

Bulgaristan’ın en keyifli şehirlerinden Varna’ya, Bulgaristan’ın İzmir’i desek yeridir. 18 kilometre uzaklıktaki Altınkum Plajları ile ünlü olan Varna, ekonomik ve eğlenceli hayatıyla İbiza’nın ucuz versiyonu olarak da adlandırılıyor. Turistik bir kent olan Varna’ya İstanbul’dan otobüslerle ulaşmanız mümkün. Barların ve kafelerin oldukça ilgi gördüğü bu şehirde eğlenceli bir tatil geçirmek pek popüler. Varna’sız bir Bulgaristan gezilecek yerler listesi düşünülemez.

6- Blagoevgrad

Blagoevgrad cazibeli bir şekilde pek çok yerli ve yabancı yatırımcının göz kamaştırıcı bir idari merkezidir. Şehir nüfusu 70.000 civarındadır ve ülkenin tüm güneybatı bölgesi için büyük bir ekonomik ve kültürel sıcak nokta olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle, güzel Blagoevgrad, iki prestijli üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır; bunlardan biri Bulgaristan Amerikan Üniversitesi’dir.

7- Kırcaali

Bulgaristan’ın güneyinde yer alan Kırcaali şehri, ağırlıklı olarak Türklerin yaşadığı bir şehir. Nüfusun yaklaşık %80’inin Türk olduğu söylenmektedir. Yemyeşil köyleri ve ardasıyla bilinen bu doğa güzeli şehirde samimi bir seyahat geçirilmesi muhtemel. Şehir adını Gazi Kırcı Ali’den alır.

8- Vidin

Bulgaristan’ın kuzey batısında, Romanya ile sınırı olan Vidin, ihtişamlı kalesi ile meşhur. Ayrıca Tuna nehrine kıyısı olan Vidin tarihi özellikleriyle ön plana çıkıyor.

otobusbileti_sorgula2

9- Silistre

Bulgaristan’ın kuzey doğusunda yer alan Silistre, Vidin gibi Tuna nehrine kıyısı olan bir diğer şehirdir. Yeşil ağaçların arasına kurulmuş olan ufak bir şehir olmasına rağmen tarihte önemli bir yere sahiptir.

10- Mestanlı

Kırcaali’ye bağlı olan Mestanlı kasabası, Türk nüfusunun yaygın olduğu yerlerden. Şirin bir kasaba olan Mestanlı’da bir veya yarım gününüzü geçirmenizi tavsiye edebiliriz.

Bulgaristan gezilecek yerler listenize mutlaka Sofya, Varna ve Plovdiv şehirlerini ayırmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here