Ana sayfa Türkiye Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir

804
0
PAYLAŞ
cagdas cam sanatlari muzesi

Çağdaş cam sanatları müzesi, Eskişehir’in Odunpazarı Evleri şehir müzesi kompleksinde hizmet vermektedir. Müze 1 aralık 2007 yılında hizmete açılmış ve o günden beri yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamayı başarmıştır. Ayrıca bu müze ülkemizde kurulan ilk cam sanatları müzesi olma özeliği taşımaktadır. Cam dostları, Büyükşehir belediyesi ve Anadolu üniversitesinin ortak işbirliği sayesinde kurulmuş bir müzedir. Müzede toplamda 42 cam sanatçısının eşsiz ve ihtişamlı eserleri sergilenmektedir. Ülkemizin değerli sanatçıları dışında dünyanın birçok ülkesinin sanatçıları da eserlerini bu müzede sergilemektedir. Özellikle Polonyalı, Japon, Alman ve bazı Leton sanatçıların hediyeleri bu müzede sergileniyor. Eskişehir gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunan bu müzeye vakit ayrılması önemlidir.

Müzede toplamda 3 adet galeri bulunuyor. Bu galerilerin 2 tanesinde rutin olarak müzenin devamlı koleksiyonları sergileniyor. Bunun dışında 3. galeride ise ülkemizin genç sanatçılarının geçici olarak kullandıkları eserleri sergileniyor. Her yıl genç sanatçılar yaptıkları cam eserleri bu bölümde ziyaretçilere sunmaktadır. Bu eserler sabit koleksiyonlar kadar ilgi görmeseler de, her yıl düzenli şekilde yapıldığından ve çeşitlerin değişmesinden dolayı günümüzde ilgi odağı haline gelmiştir. Müze binasında ekstradan bir dokümantasyon merkezi ve kütüphane açılması planlanmaktadır. Şehrin tarihine yönelik çeşitli belgelerin yine burada sergilenmesi planlanıyor. Müze binası farklı bir restorasyona uğramış ve Odunpazarında bulunan 3 konut ile birleştirilmiştir. Şehrin güzel sanatlar fakültesinden zaman içerisinde toplanmış 12 yabancı ve 75 Türk sanatçının eserleri yine bu müzenin koleksiyonuna dahildir ve burada sergilenmektedir. Müzede içinde eşsiz bir dekorasyon ve mükemmel eserler bulunuyor. Şehrin gezilecek en güzel müzelerinden biri olup her yıl on binlerce turisti ağırlıyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücretli olup bilet sistemi geçerlidir. Ücretler normal 5 TL, öğrenci 3 TL şeklindedir. Bazı bölümlerinde müze kart geçiyor ama her bölümünde kullanamıyorsunuz.

App_indir_banner_mobil

Ziyaret Saatleri

Müze ziyaret saatleri sabah 08;00 ile akşam 19;30 arasındadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesine Nasıl Gidilir?

ucakbileti_sorgula (1)

Müzeye ulaşım için en hızlı ve pratik yol tramvaylardır. Tramvaya binerek Atatürk Lisesi durağında inmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca şehir içinde otobüs seferi yapan ve belediyeye ait olan toplu taşıma araçları da düzenli olarak Odunpazarı semtine sefer yapmaktadır.

Açık adres; Akarbaşı / T. Türkmen Sk / No:45, 26010 Odunpazarı / Eskişehir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here