Ana sayfa Türkiye Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

6213
0
PAYLAŞ
Çanakkale Limanı

Antik çağdan günümüze gelene kadar, tarih boyunca oldukça önemli bir noktada olmuş bir şehir: Çanakkale.

Konum olarak Marmara bölgesinde yer alan şehrin, geçtiğimiz yılın verilerine göre toplamda 165. 517 nüfusu vardır.

Çanakkale’nin hemen her yerinde tarih boyunca ev sahipliği yaptığı kültürlerden izler bulunmaktadır.

Ülkemizin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları’na ev sahipliği yapmış bu şehirde tarihi kalıntıları ziyaret edip şehitlerimizi anmak, her Türk bireyinin önemli bir görevidir.

App_indir_banner_mobil

Bu yüzden Çanakkale gezilecek yerler listemizi tarihi ve doğal yerler olarak ikiye ayırma gereksinimi duyduk.

Şehre yapılan yatırımlar ile birlikte geleneksel izlerini yavaş yavaş daha modern bir görünüme bırakmış, turistik olarak da daha çok ilgi görmeye başlamıştır.

Özellikle 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

ucakbileti_sorgula (1)

Çanakkale’de Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Çanakkale Savaşı esnasında şehit düşen askerlerimizin anıtı, savaşın gerçekleştiği cepheler, Dur Yolcu Kitabesi, Aynalı Çarşı ve tarihimiz açısından oldukça önemli diğer yerler burada yer almaktadır.

Çanakkale Şehitler Anıtı

Tarihin yazıldığı topraklarda, 1. Dünya Savaşı esnasında hayatını kaybeden Türkler anısına yapılan bu anıt, şüphesiz şehrin görülmesi gereken ilk noktasıdır.

Anıtın çevresinde savaşta kaybeden askerlerimize ait birkaç anıt daha bulunur. (Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Yaralı Asker Anıtı…)

Anıta uzaktan bakıldığında Mehmetçiğin “M” harfini temsil eder.

57. Alay Şehitliği Anıtı

I. Dünya Savaşı esnasında Arıburnı mıntıkasına Yarbay Mustafa Kemal önderliğinde gelen 57. alay, savaşın seyrini değiştirecek bir kahramanlığa imza atmıştır.

Anzakları bozguna uğratan ve cepheyi üstün bir şekilde koruyan bu alayın anısına yaptırılan anıt, 1992 tarihinde açılmıştır.

Şehitliğin girişinde Mustafa Kemal Atatürk’ün askerlerine söylemiş olduğu “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!” sözünü tasvir eden bir anıt da yer almaktadır.

otobusbileti_sorgula2

Conkbayırı

Çanakkale savaşlarının en çetin ve kanlı geçtiği Conkbayırı, Mustafa Kemal Paşa’nın da görev aldığı, bir tarihin battığı yer olarak anılan tepedir.

Türk tarihinin en önemli savaşlarından birinin, en önemli ve kanlı bölgesi olarak bilinir.

Upuzun sahiliyle her ne kadar muhteşem bir güzelliğe sahip olsa da, şehitlerimizin burada vermiş olduğu vatan mücadelesi hala hissedilmektedir.

Seyit Onbaşı Anıtı

Çanakkale Savaşları’nın kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın Anıtı, Çanakkale’de yer almaktadır.

Denizden yapılan saldırılardan dolayı tabyadaki topları kaldıran mermi vinçimiz parçalanmıştı.

Bunu gören Seyit Onbaşı, 215 kilogram ağırlığındaki mermiyi sırtına alarak top kundağına yerleştirmiştir.

İlk iki atışta verdiği hasarlar hafif olmuş olup, üçüncü atışta İngiliz zırhlısı Ocean’a ağır hasar vererek zaferde önemli bir paya sahip olmuştur.

Ertesi gün komutanı tarafından “Onbaşı” rütbesini alıp, mermi sırtındayken fotoğraf çekilmesi öngörülmüştür. Ancak Seyit Onbaşı, tekrar bu denemeyi yaptığında mermileri kaldıramamıştır.

Bunun üzerine “savaş olsa tekrar kaldırırım” demiş, fotoğrafı ise tahta mermi silüetiyle çektirmiştir.

Dur Yolcu Kitabesi

Çanakkale’nin sembolü haline gelmiş olan Dur Yolcu Anıtı, Değirmen Burnu Tabyası’nın arkasındaki tepede yer almaktadır.

“Dur Yolcu” şiirinin giriş bölümü bu anıtta bir Türk askeri figürü ve dalgalanan Türk bayrağı ile birlikte yer almaktadır.

Dur Yolcu
Bilmeden gelip bastığın bu toprak,
Bir devrin battığı yerdir.

Şehir merkezinin hemen karşısında yer alan anıt çoğu yerden kolaylıkla görülebilmektedir.

Özellikle Çanakkale boğazından geçen çoğu deniz aracından net bir şekilde görülen anıt, bölgenin Türk tarihi açısından ne kadar olduğunu gözler önüne serer.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale şehrinin merkezinde bulunan kule beş katlıdır. En üstteki katta bir çan bulunur. 1896 yılında Sancak Beyi Cemil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehir merkezinde bulunması burayı bir merkez olarak kabul edilmesini ve buluşmaların uğrak noktası haline gelmesini sağlamıştır.

Aynalı Çarşı

Çanakkale’nin en önemli turistik noktalarından Aynalı Çarşı, 889 yılında, Çanakkale’nin önemli Yahudi ailelerinden biri tarafından yaptırılmıştır.

II. Abdülhamid’in padişahlığı esnasında yapılan çarşı, günümüzde tarihi ve alışveriş konusunda önemli bir turistik yer haline gelmiştir.

Çanakkale türküsüne de konu olan çarşı, şehrin ihtişamını oldukça iyi bir şekilde yansıtır.

Ayrıca çarşı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de kendisine yer bulmuştur.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde Çanakkale’de yapılan kazılardan elde edilen eserler sergilenmektedir.

Antik kentlerden ve diğer yerlerden bulunan eserler kronolojik sıra gözetilerek bir araya getirilir.

Dardanos Tümülüsü ve Troia en önemli keşifler olarak adlandırılırken müzede toplam 12.747 arkeolojik eser, 15.237 sikke ve 2.714 tane etnografik eser sergilenmekte ve koruma altına alınmış durumdadır. Müze toplam 6 bölümden oluşur. Bunlar:

  • Troia Salonu
  • Assos Salonu
  • Dardanos Tümülüsü Salonu
  • Afrodit Heykelciği
  • Polyksena Lahti
  • Hadrian Heykeli

Yeni Zelanda Anıtı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yer alan anıt, savaş döneminde burada ölen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin anısına dikilmiştir.

O dönem burada binlerce kayıp veren Anzaklar için yapılan bu anıt, mevki olarak Eceabat Kocadere Köyü’nde bulunur.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi, Çimenlik Kalesi etrafında ve kale içinde bulunan eserlerin sergilendiği müzedir. Tarihi eşyaların burada korunduğu bilinir.

Denizcilik ve Çanakkale Savaşları’nın önemli eserlerine ev sahipliği yapan müzede Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi, Çimenlik Kalesi, Fotoğraf ve Resim Galerisi ve Hediyelik Eşya Binası görülmelidir.

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi

Tarihi Gelibolu Yarımadasında bulunan 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, büyük bir şiddetle geçen Çanakkale Savaşı’ndan izler taşımaktadır.

Üç katlı bir binanın iki katında sergilenen eserleri görmek için birçok turist müzeyi ziyaret eder.

Müzede Çanakkale Savaşı esnasında kullanılan kaşıklar, çatallar, silahlar, belgeler, giysiler ve diğer tüm kullanılan eşya türleri sergilenmektedir.

Truva Antik Kenti ve Truva Atı

Truva Antik Kenti ve Truva Atı

Truva Antik Kenti, nam-ı diğer Troya, Çanakkale il sınırları içinde kalan bir antik kenttir.

Truva Savaşları burada gerçekleşmiştir. İtalyan destanında oldukça fazla yer verilen bu savaşların Homeros’un kaleminden çıktığı düşünülmektedir. Bu antik kent, 20 yıldır Dünya Mirasları Listesi’nde de yer almaktadır.

Truva Müzesi

Truva Antik Kenti, Çanakkale gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken, tarihi ve turistik açıdan oldukça önemli bir yerdir.

Truva Antik Kenti ve Truva Atı

Truva Atı, antik kentte yer alan, en önemli turistik yapıdır. Efsaneye göre Akhalılar yapmış olduğu akınlar esnasında hiçbir şekilde Truva kentini ele geçirememiştir. Yine bir akın olumsuz sonuçlandıktan sonra vazgeçen Akhalılar, son çare olarak tanrılardan yardım istemiştir. Alınan fikirle savaştan geri dönüyormuş gibi yapıp kentin kapısına Truva tahta atı bırakırlar. Bu tahta yapının içerisinde birçok asker bulunur. Savaştan yine zaferle ayrıldığını düşünen Truvalılar atı kentin içine aldıklarında askerlerle hazırlıksız bir biçimde karşılaşırlar ve mağlup olurlar. Günümüzde kentte bulunan Truva Atı, eski yapıdan esinlenerek üretilmiş bir modeldir.

Assos Antik Kenti & Athena Tapınağı

Assos Antik Kenti

Assos, Çanakkale’nin muhteşem doğal güzelliğini gözler önüne seren, muhteşem bir yer. Burada yer alan Assos Antik Kenti ise M.Ö 6. yüzyıldan daha eski.

Harika bir manzarası bulunan antik kentten denize inilebilen muhteşem bir yaşam mevcutmuş. Osmanlıların bölgeyi ele geçirmesiyle antik kent gelişme göstererek Behramkale köyüne evrilmiştir.

Denizden 236 metre yükseklikte kurulan kent, sönmüş bir volkanik tepenin üzerinde konumlanıyor. Ne kadar doğayla iç içe bir yapı olduğunu böylece daha iyi anlayabiliyoruz.

Kentte kullanılan Assos taşı, inanılmaz zor işlenen fakat bir o kadar da dayanıklı bir taş olma özelliğine sahip. Kentte yapılan kazı çalışmalarıyla birçok eserler elde edilmiş ve incelenmiştir.

Assos Antik Kenti’nde görülmesi gereken önemli noktalar ise şu şekilde: Surlar, Nekrapol, Amfi Tiyatro, Athena Tapınağı, Agora, Ören Yeri Girişi.

Athena Tapınağı, Assos Antik Kenti’ndeki en göz alıcı yapıtlardan biri. Kentin en yüksek noktasında bulunuyor. M.Ö. 500. yüzyıldan daha eski bir geçmişe sahip. Günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde korunmasının en büyük nedenlerinden biri yapıda Assos taşının kullanılmış olmasıdır. Zeus’un kızı ve 12 Olimpos tanrısından biri olan Athena, kentin koruyucusu tanrıçası idi. Tapınakta bulunan tanrıça heykeli -en ihtişamlı heykel- yapılan kazı çalışmalarının ardından Amerikalılar tarafından götürülmüş!

Gelibolu Mevlevihanesi

Tarihi 17. Yüzyıla kadar giden Gelibolu Mevlevihanesi ve diğer mevlevihaneler, bölgede Mevleviliğin Osmanlı coğrafyasında yayılmasını sağlamıştır. Burada Mesnevi okumaları, Sema törenleri gibi çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Mevlevihaneler, tarihte bilim ve edep merkezi olarak kabul ediliyor, halkın manevi ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlıyordu.

Ayrıca kültür ve sanat merkezi olarak da görülmesi halk tarafından çokça ilgi görmesine neden oluyordu.

Günümüzde bu mevlevihaneler, Çanakkale gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Piri Reis Müzesi

Çanakkale Piri Reis Müzesi, müzenin içerisinde ayrı bir galeriye de sahiptir. Şehirde kurulmuş bulunan su ve deniz bilimleri müzeleri buraya bağlıdır.

Müzenin en önemli özelliği, ülkemizin bu alandaki tek müzesi olmasıdır.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada’ya yaklaşırken dikkatinizi ilk olarak çekecek olan kale, ayrıca adanın dikkat çekici noktalarındandır.

Bozcaada’nın bu tarihi kalesinin kimin tarafından yapıldığı bilinmese de kale, tarih boyunca birçok medeniyeti korumuş bir kaledir.

Tarihte yıllarca istilaları engellemiş olan kale, günümüzde ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan bir açık hava müzesi görevine büründü.

Polente Feneri

Bozcaada’nın meşhur Polente Feneri, adanın Batı burnunda yer almaktadır.

Yolunuz Bozcaada’ya düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Burada özellikle güneşin batışını izlemenizi öneriyoruz.

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı

Eceabat ilçesinde bulunan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, oldukça büyük bir parktır.

1973 yılında çok geniş bir alan üzerine kurulan bu park, her yıl Çanakkale’ye gelen ziyaretçilerden de büyük ilgi görmektedir.

Çanakkale Gezilecek Yerler – Doğal Güzellikler

Türkiye’nin en güzel adalarına sahip olan Çanakkale’de görülmesi gereken birçok koy, ada, plaj, antik kent ve fazlası bulunmaktadır.

Bozcaada ve Gökçeada bunların arasında en popüler olanları.

Muhteşem bir boğaza sahip şehrimizdeki doğa güzelliklerini bir araya getirdik.

Bozcaada

Bozcaada

Ülkemizin en güzel tatil destinasyonlarından biri olan Bozcaada; ara sokakları, şarap fabrikaları, tarihi eserleri, sanat galerileri, plajları ve huzurlu konaklama imkanlarıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Ülkemizin üçüncü büyük adası olma özelliğine sahip ada, kuzeydoğuda bir merkeze yerleşmiş ve başka herhangi bir yere köy kurulmamıştır.

Yunan mitolojisinde de önemli bir yere sahip olan Bozcaada, Çanakkale’de en çok tercih edilen turistik ve tatil destinasyonlarından biridir.

Gökçeada

Kaleköy, GökçeadaTürkiye‘nin en büyük adası Gökçeada, doğa güzellikleriyle tam bir huzur cenneti.

Muhteşem manzaralara sahip tepeleri, tertemiz suya sahip koyları, şelaleleri ve mutfağıyla görülmesi gereken bir nokta.

Gökçeada Sahilleri

Tatilini burada geçirecekler için adada birçok muzzam yer var. Bunların başında Peynir Kayalıkları, Tuz Gölü, Eski Bademli, Gizli Liman, Marmaros Şelalesi, Tepeköy Çınaraltı, Kaleköy ve Gökçeada Koyları bulunuyor.

Bu muhteşem adada harika fotoğraflar çekebileceğiniz gibi dinlendirici ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Assos

Kadırga Koyu Assos

Türkiye’nin en huzurlu ve güzel tatil destinasyonları arasında bulunan Assos, antik kentlerin arasında bozulmayan bir yapıya sahip.

Samimi köylerinde muhteşem Ege lezzetlerini deneyebilirsiniz. Muhteşem manzaraya sahip Assos Antik Kenti, şehirde yapılması gereken aktiviteleri zenginleştiren faktörlerin başında geliyor.

Ayrıca tertemiz koyları ve plajları burada boş bir an geçirmemenizi sağlayacak. Assos Limanı, belki de bölgeyi en iyi temsil eden nokta.

Nefes aldığınızı hatırlayacağınız Assos, Çanakkale gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalı, hatta yaz tatili için değerlendirebileceğiniz bir destinasyon olmalıdır.

Morto Koyu

Çanakkale’nin önemli sahillerinden biri olan Morto Koyu, Şehitler Abidesi ile Seddülbahir Kalesi arasında kalan bir koy.

Savaş döneminde burada büyük ölüm ve kalım mücadeleleri verilmiş. O dönem İngilizler bu koyu “S Plajı” olarak kodlamışlar.

Mıhlı Şelalesi

İçinde piknik yerleri ve harika manzarası ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Burada ağaçlar ve çayın bereketi de sizi kendine hayran bırakacak.

Çanakkale Boğazı

İstanbul Boğazı’nın iki katı büyüklüğündeki Çanakkale Boğazı, Çanakkale gezilecek yerler arasındadır.

Marmara ve Ege denizlerini bağlayıcı konumda olan bu boğaz, 60 km uzunluğundadır.

Mavria Adası

Çanakkale’nin doğal güzellikleri arasında yer alan Mavria Adası’nda bolca balıkçı ile karşılaşırsınız. Burada özellikle güneşin batışını izlemek büyük bir keyif.

Kilye Koyu

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Kilye Koyu, şehirde görülmesi gereken yerlerden yalnızca biri.

Bölgede Roma döneminden birçok iz bulunuyor. Çanakkale’ye geldiğinizde, özellikle de güzel havalarda Kilye Koyu’nu mutlaka görmelisiniz.

Arıburnu

Çanakkale Savaşı’nın en kanlı hesaplaşmalarının yaşandığı Arıburnu, Çanakkale’ye yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Şehrin tarihinde önemli bir iz bırakan Arıburnu cephesine gelenler de diğerleri gibi, “Geldikleri gibi” gitmişler.

Çanakkale gezilecek yerler listesinde tarihi ve doğal güzellikleri bir arada vermeye çalıştık. Umarım keyifli bir Çanakkale gezisi geçirirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here